Czy e-papierosy mogą pomóc w zerwaniu z nałogiem palenia?

Czy e-papierosy mogą pomóc w zerwaniu z nałogiem palenia?

Fot. Pixabay.com

E-papierosy nie są zalecane jako substytut tytoniu dla osób chcących zaprzestać palenia papierosów. Mimo to wielu nałogowych palaczy sięga po nie, chcąc wyjść z nałogu.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie JAMA Network Open sprawdzono, czy osoby, które rzucając palenie klasycznych papierosów sięgają po e-papierosy lub inne substytuty nikotyny wracają do nałogu palenia rzadziej niż osoby, które nie sięgają po żadne substytuty. Z ponad 13 600 osób palących papierosy, które w ciągu roku trzykrotnie wypełniły ankietę, 9,4% rzuciło palenie. Spośród tych osób 22,8% zaczęło stosować e-papierosy, w tym 17,6% stosowało je codziennie, 14,3% stosowało inne substytuty tytoniu, a 62,9% nie stosowało żadnych substytutów.

Po e-papierosy częściej sięgały osoby o wyższym dochodzie i rasy białej. Po 12-miesięcznej obserwacji 41,6% osób stosujących e-papierosy lub inne substytuty klasycznych papierosów nie wróciło do palenia papierosów. Osoby stosujące e-papierosy i inne substytuty tytoniu miały o 8,5% wyższe ryzyko powrotu do palenia klasycznych papierosów niż osoby niestosujące tych substytutów.

W opinii autorów badanie to nie potwierdza hipotezy, że przejście na e-papierosy zmniejsza ryzyko nawrotu palenia klasycznych papierosów.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen

Czytaj także:

E-papierosy na cenzurowanym

3 mity na temat e-papierosów

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.