Zbadaj się za darmo w mobilnym punkcie diagnostycznym

Zbadaj się za darmo w mobilnym punkcie diagnostycznym

W ramach kampanii edukacyjnej „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”, która ma na celu zmianę naszych nawyków i zachęcenie nas do powrotu do regularnych badań profilaktycznych, w 23 miastach będą wykonywane bezpłatne pomiary EKG serca, BMI, ciśnienia i saturacji krwi. Przez ponad 4 miesiące w mobilnym punkcie diagnostycznym dyżurować będą lekarze, z którymi można porozmawiać o profilaktyce (kardiologicznej, urologicznej, reumatologicznej) oraz o chorobie Alzheimera.

Od czerwca do września mobilny punkt diagnostyczny odwiedzi 23 miasta w Polsce. Każdy miesiąc poświęcony będzie edukacji w innym zakresie profilaktyki zdrowotnej. W czerwcu realizowane będą bezpłatne badania z dziedziny kardiologii, w lipcu – urologii, sierpniu – reumatologii, a we wrześniu związane z chorobą Alzheimera. Podczas każdej akcji pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem specjalistą. Poniżej mapa, na której zaznaczone są wszystkie miasta, które odwiedzi mobilny punkt diagnostyczny. O tym, gdzie można go będzie zastać, organizatorzy akcji informują tutaj.

– Kampanie zwiększające świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki zdrowotnej są niezwykle potrzebne. Pacjenci często nie są świadomi roli regularnych badań przesiewowych, a to właśnie dzięki nim możemy wykryć choroby niedające zazwyczaj żadnych objawów, m.in. nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemię – schorzenia, które nieleczone mogą doprowadzić do wystąpienia zawału serca i udaru mózgu – podkreśla prof. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii Uniwersytet Jagiellońskiego Collegium Medicum, ekspert Rady Naukowej kampanii “Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia.

W ramach kampanii każdy odwiedzający mobilny punkt diagnostyczny otrzyma materiały edukacyjne z ćwiczeniami i dietą oraz dzienniczkiem pomiaru ciśnienia.

Nie badamy się, bo jest pandemia

Przeprowadzone w ramach kampanii badanie opinii „Stan Zdrowia Polaków” wykazało, że profilaktyka zdrowotna w czasie pandemii nie jest dla Polaków priorytetem. Co trzeci respondent nie wykonał w ciągu ostatnich 6 miesięcy żadnych badań profilaktycznych, a ponad połowa przyznaje, że koronawirus znacznie zmniejszył częstotliwość ich wykonywania. Najwięcej, bo aż 15 proc. bagatelizowanych objawów podczas pandemii COVID-19 dotyczyło chorób sercowo-naczyniowych. Blisko połowa badanych (49,1 proc.) zadeklarowało, że szuka porad zdrowotnych w Internecie.

– Niepokoi fakt, że bardzo duża grupa Polaków próbuje leczyć się w oparciu o porady pozyskane z Internetu, jednocześnie rezygnując z wykonywania regularnych badań profilaktycznych. Eksperci są zgodni, że ten trend należy koniecznie odwrócić. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu akcji bezpłatnych badań przesiewowych – tłumaczy Zofia Kurek-Maciejewicz, Head of Communications Zentiva Polska.

Dlaczego unikamy wizyt u specjalistów?

Szacuje się, że 20 milionów Polaków cierpi na hipercholesterolemię, a 13 milionów może chorować na różne rodzaje nadciśnienia tętniczego. Chorzy nie zawsze zdają sobie sprawę ze swoich dolegliwości, poza tym unikają wizyt u lekarzy specjalistów oraz wykonywania badań, które są kluczowe w wykrywaniu chorób przebiegających z początku bezobjawowo (np. lipidogramu niezbędnego do monitorowania stanu gospodarki lipidowej w organizmie). Jak pokazało badanie opinii publicznej, zaledwie co dziesiąty respondent mierzy ciśnienie codziennie, a 10 proc. badanych nie robi tego wcale.

Dużym problemem dla pacjentów jest podzielenie się z lekarzem informacjami o objawach mogących wskazywać na chorobę otępienną. Co piąty respondent zadeklarował, że nie powiedziałby lub nie wie, czy powiedziałby lekarzowi o tym, że zapomina o zdarzeniach, które przed chwilą miały miejsce. Tymczasem szacuje się, że otępienie może dotyczyć nawet 500 tys. Polaków, a im wcześniej uda się wykryć tę chorobę, tym łatwiej można opóźnić jej skutki, w tym upośledzenie funkcjonowania i utrata samodzielności. Celem akcji jest więc także przełamanie szkodliwych stereotypów i tematów tabu wobec przypadłości uznawanych przez społeczeństwo za wstydliwe, takich jak np. nietrzymanie moczu lub zapominanie w chorobie Alzheimera.

– Częste współistnienie naczyniopochodnych zmian patologicznych w mózgu i zwyrodnienia alzheimerowskiego powoduje, że z formalnego punktu widzenia większość zespołów otępiennych może być zakwalifikowana do otępienia o etiologii mieszanej. Stąd kluczowe znaczenie w profilaktyce dotyczącej choroby Alzheimera ma dbanie o stan naczyń mózgowych, czyli m.in. walka z nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, cukrzycą i otyłością, ale także inne zasady, które w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” umieściliśmy w dekalogu zdrowych zasad. Edukacja społeczeństwa pod kątem stosowania się do tych kilku reguł zdrowego życia jest kluczowa – przekonuje prof. Tomasz Gabryelewicz, kierownik Oddziału Alzheimerowskiego Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, ekspert Rady Naukowej kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia”

Dekalog zdrowego i długiego życia

  1. Zdrowa dieta – bogata w warzywa i owoce. Rekomendowana jest dieta śródziemnomorska i nordycka, w Polsce nazywana dietą bałtycką.
  2. Regularna aktywność fizyczna – co najmniej 150 minut tygodniowo wysiłku fizycznego o co najmniej umiarkowanej intensywności lub co najmniej 75 minut o dużej intensywności.
  3. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, leczenie nadwagi i otyłości.
  4. Unikanie dymu papierosowego i nadmiernego spożycia alkoholu.
  5. Wypracowanie indywidualnych metod radzenia sobie ze stresem. Dbanie o dobrostan psychiczny, m.in. wczesne rozpoznawanie i właściwe leczenie zaburzeń depresyjnych i lękowych. Pielęgnowanie relacji z członkami rodziny oraz przyjaciółmi, aktywność społeczna i przeciwdziałanie samotności.
  6. Higiena snu i właściwe leczenie bezsenności. Zalecana liczba godzin snu – 6-8 godzin.
  7. Zwiększenie i utrzymywanie aktywności umysłowej, regularna edukacja (np. Uniwersytety Trzeciego Wieku), hobby, czytanie książek.
  8. Zwrócenie uwagi na wszelkie nieprawidłowości związane z oddawaniem moczu, krwiomoczem (profilaktyka nietrzymania moczu w ciąży, po porodzie i wieku dojrzałym).
  9. Przeznaczenie czasu na edukację na temat profilaktyki zdrowia – wyłącznie na podstawie rzetelnych źródeł informacji (co najmniej godzinę w tygodniu).
  10. Regularne badania, samokontrola i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Sygnalizowanie lekarzowi nowych objawów. Nie ma objawów wstydliwych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?