Już za tydzień lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie mógł zlecić pacjentowi badanie na obecność przeciwciał wirusa HCV (anty-HCV). Zapłaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zdaniem specjalistów chorób zakaźnych, szersze udostępnienie tego prostego badania z krwi to prawdziwy przełom, jako że dotąd w Polsce bezpłatny test anty-HCV mógł zlecić jedynie lekarz chorób zakaźnych. Większość osób żyjących z wirusowym zapaleniem wątroby typu C nie zdawała sobie sprawy ze swojego zakażenia i nie była leczona. Tymczasem HCV jest odpowiedzialny w naszej szerokości geograficznej za 60 proc. przypadków groźnego dla życia raka wątrobowokomórkowego.
Eksperci szacują, że z HCV żyje w Polsce nieco ponad 100 tysięcy osób. W ramach programu lekowego finansowanego ze środków publicznych wszyscy zdiagnozowani pacjenci zakażeni tym wirusem mają bezpłatny dostęp do najnowocześniejszych terapii, które pozwalają na szybkie wyleczenie niemal 100 proc. chorych. Problemem było jedynie odnalezienie zakażonych, ponieważ HCV nie daje przez lata żadnych objawów. Dzięki umieszczeniu testów na HCV w tzw. koszyku badań diagnostycznych, które mogą zlecać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, zwiększyły się szanse Polski na realizację strategii Światowej Organizacji Zdrowia, zakładającej eliminację HCV do 2030 roku.
Polska Grupa Ekspertów HCV oraz organizacje pacjenckie skupione w Koalicji Hepatologicznej, której liderem jest Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, od wielu lat zabiegały o udostępnienie tego prostego, niedrogiego badania na poziomie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
– Wielokrotnie spotykaliśmy się z historiami osób, u których wykryto zakażenie wirusem HCV na bardzo późnym etapie choroby. Zdarzało się, że na jakąkolwiek pomoc było już za późno. Wierzę, że teraz takich sytuacji będzie o wiele mniej. Aż trudno mi wyrazić ulgę, jaką ulgę dzięki udostępnieniu lekarzom POZ testów anty-HCV poczuli wszyscy, którzy od kilkunastu lat apelowali o tę zmianę – komentuje decyzję Ministerstwa Zdrowia Barbara Pepke.
Prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podkreśla, że stworzenie możliwości wykonywania w POZ badania anty-HCV daje narzędzie do skutecznego zwalczania zakażeń tym wirusem, a przez to profilaktyki raka i marskości wątroby. – Jak zostanie ono wykorzystane, będzie zależało od lekarzy POZ, a konkretnie od tego, na ile zdają oni sobie sprawę, jak wiele mogą zdziałać, masowo wykorzystując to proste i tanie badanie – mówi prof. Robert Flisiak.
– Rolą lekarzy chorób zakaźnych jest teraz dotarcie do kolegów z POZ z przesłaniem o wysokiej skuteczności dostępnego leczenia zakażonych HCV, o ile zostaną oni zdiagnozowani. W obecnej sytuacji w Polsce praktycznie każdy pacjent zgłaszający się do POZ powinien mieć zlecane badanie anty-HCV. Nie ma sensu szukanie grup zwiększonego ryzyka, bo wszyscy w niej jesteśmy – podsumowuje prof. Jerzy Jaroszewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.