Rak wątrobowokomórkowy: co to za choroba?

Rak wątrobowokomórkowy: co to za choroba?

Jak pokazują wyniki badania opinii przeprowadzonego w kwietniu br., ponad 74 proc. Polaków nie wie, co to jest rak wątrobowokomórkowy. Niska społeczna świadomość na temat tej choroby utrudnia wczesną diagnostykę i sprawia, że osoby, u których ją zdiagnozowano, niejednokrotnie muszą zmagać się ze stereotypami.

Fundacja „Gwiazda Nadziei”, działająca na rzecz pomocy osobom z chorobami wątroby, chce to zmienić i dlatego rozpoczyna ogólnopolską kampanię edukacyjną „Przełamać ciszę”, poświęconą rakowi wątrobowokomórkowemu (HCC).

Edukacja społeczeństwa na temat raka wątrobowokomórkowego i zwrócenie uwagi na niezaspokojone od dawna potrzeby chorujących na ten rodzaj nowotworu to główne powody zainicjowania przez „Gwiazdę Nadziei” kampanii „Przełamać ciszę”. Dotychczas tego typu inicjatywy były realizowane sporadycznie, a jak pokazuje badanie opinii publicznej, od którego przeprowadzenia rozpoczęliśmy kampanię – 82 proc. respondentów widzi potrzebę częstszego informowania nt. HCC.  Wierzę, że zaplanowane w kampanii działania przyczynią się do wcześniejszego wykrywania nowotworu, a pacjenci, u których go zdiagnozowano, nie będą postrzegani poprzez pryzmat osób nadużywających alkoholu – mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”.

W ramach kampanii opracowano materiały edukacyjne dla pacjentów i wszystkich osób, które poszukują informacji o HCC. Udostępniono je na stronie internetowej: www.przelamaccisze.pl. Znajdują się na niej m.in. informacje dotyczące przyczyn powstawania HCC, diagnostyki i metod leczenia, a także mapa z poradniami onkologicznymi w Polsce. Dodatkowo eksperci medyczni z dziedziny onkologii, gastroenterologii i hepatologii oraz przedstawiciele organizacji pacjenckiej, za pośrednictwem mediów oraz debat branżowych, wyjaśniać będą kluczowe zagadnienia dotyczące raka wątrobowokomórkowego oraz adresować główne wyzwania związane z jego diagnostyką i leczeniem.

– Rak wątrobowokomórkowy to jeden z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów występujących w przewodzie pokarmowym. Najlepsze rokowania mają chorzy kwalifikujący się do operacji chirurgicznej, przeszczepu wątroby lub pacjenci, u których nowotwór został wykryty w na tyle wczesnym stadium rozwoju, że można zastosować miejscowe leczenie zabiegowe (ablacje, chemoembolizacje). Niestety w naszym kraju wiele osób dowiaduje się o tym nowotworze w chwili, gdy jest on już znacznie zaawansowany i jedyną opcją pozostaje tzw. leczenie systemowe. Jednak możliwości leczenia systemowego HCC  były dotychczas bardzo ograniczone. Jedynym stosowanym lekiem był sorafenib, stanowiący standard w leczeniu od 2008 roku. Na szczęście w ostatnim roku jesteśmy świadkami rejestracji nowych, przełomowych terapii w leczeniu tego nowotworu. Znacznie skuteczniejsza niż sorafenib okazała się immunoterapia w połączeniu z lekiem antyangiogennym. A więc po ponad dekadzie oczekiwań mamy nowy standard terapii, który, wierzę, będziemy mogli niebawem proponować także naszym pacjentom mówi dr. n. med. Leszek Kraj, onkolog kliniczny z Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rak wątrobowokomórkowy to agresywny nowotwór, stanowiący 90 proc. pierwotnych nowotworów złośliwych wątroby. Najczęściej rozwija się u osób z marskością wątroby spowodowaną przewlekłym stanem zapalnym, wywołanym wirusem (HBV lub HCV) lub spożywaniem alkoholu. Przeprowadzone w ramach kampanii badanie opinii publicznej pokazało, że niespełna 27 proc. ankietowanych posiada wiedzę nt. głównej przyczyny powstawania HCC, jaką jest wirus. Niska świadomość społeczna dotycząca rozwoju nowotworu wątrobowokomórkowego i jego profilaktyki, a także długi czas bezobjawowego przebiegu choroby, utrudniają wczesną diagnostykę, a tym samym ograniczają szanse na skuteczne pokonanie choroby.

W przypadku raka wątrobokomórkowego to nie częstość jego występowania, lecz ograniczone możliwości leczenia i niekorzystne rokowanie stanowią największy problem. Rak wątrobowokomórkowy charakteryzuje się dużą śmiertelnością i jednym z najniższych wskaźników przeżycia 5-letniego w porównaniu z innymi rodzajami nowotworów. Wynika to z faktu, że nowotwór ten rozwija się bardzo podstępnie, długo nie dając praktycznie żadnych objawów klinicznych. Jeśli HCC rozpoznawany jest w znacznym stopniu zaawansowania, nie można zastosować terapii radykalnej prowadzącej do wyleczenia dzięki zniszczeniu wszystkich komórek nowotworowych, a niekiedy także żadnej innej terapii poza paliatywną.

W Polsce zachorowania na pierwotnego raka wątroby, w tym głównie na HCC, stanowią ok. 2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Częstość występowania raka wątrobowokomórkowego wzrasta wraz z wiekiem. Jest to choroba, która dotyka najczęściej osoby około 70. roku życia. Jednocześnie HCC częściej diagnozuje się u mężczyzn niż u kobiet.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.