Wspaniały sukces polskiego pacjenta po przeszczepie szpiku! Zdobył aż 5 medali!

Wspaniały sukces polskiego pacjenta po przeszczepie szpiku! Zdobył aż 5 medali!

Andrzej Dziedzic jest pierwszym polskim pływakiem po transplantacji szpiku, który zdobył 5 medali na Europejskich Mistrzostwach Osób po Transplantacji i Dializowanych w Oxfordzie.

Przed chorobą Andrzej Dziedzic trenował wyczynowo pływanie. Skończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego i właśnie założył firmę. Miał wiele pomysłów i planów na przyszłość. W 2017 roku, 24-letni wówczas Andrzej, usłyszał diagnozę, która wywróciła do góry nogami jego życie. Musiał stanąć do nierównej walki z chłoniakiem limfoblastycznym z komórek T – rzadkim i bardzo agresywnym nowotworem układu chłonnego. Z dnia na dzień zmienił basen na salę szpitalną.

Jego historia poruszyła tysiące ludzi, którzy wspólnie z Fundacją DKMS organizowali akcje edukacyjne i rejestracji nowych potencjalnych dawców szpiku. Jedyną szansą na wygranie z chorobą było przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Andrzej miał szczęście, ponieważ na jego znalezienie czekał tylko dwa miesiące, a wiadomość o tym, że taka osoba jest w gotowości, by mu pomóc, otrzymał tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Nie mógł wymarzyć sobie lepszego prezentu. Bez pomocy „bliźniaka genetycznego”, który oddał mu cząstkę siebie, nie wygrałby najważniejszej rywalizacji, do jakiej stanął – o własne życie. W styczniu 2018 roku dostał nowe życie. Jest zdrowy, pokonał chłoniaka, wrócił do ukochanego pływania i sportowej rywalizacji.

Przeczytaj: W bazie DKMS jest już 10 mln potencjalnych dawców

– Gdyby pięć lat temu, po usłyszeniu diagnozy, ktoś powiedział mi, że znów będę stać na podium zawodów pływackich, brzmiałoby to jak bajka. Dziś wracam z pięcioma medalami, o 10 sekund pobitą „życiówką” od momentu transplantacji i poczuciem, że wszystko jest możliwe dzięki pracy, wierze w siebie i ludziom dookoła mnie – mówi Andrzej Dziedzic.

W Oxfordzie pan Andrzej reprezentował pacjentów po przeszczepie szpiku w pływaniu, a jeden ze zdobytych medali zadedykował swojemu „bliźniakowi genetycznemu”, dzięki któremu żyje.

Europejskie Mistrzostwa dla Osób po Transplantacji i Dializowanych po raz pierwszy zostały zorganizowane w Atenach w 2000 roku i od tego czasu na stałe wpisały się w kalendarz sportowych wydarzeń. Ale są to wyjątkowe igrzyska, ponieważ udział w nich biorą pacjenci po transplantacjach narządów, m.in. nerek, wątroby czy serca. Są najlepszym dowodem na to, że przeszczep od dawców pozwala wrócić do zdrowego, normalnego życia.

Tegorocznym gospodarzem sportowego wydarzenia jest Wielka Brytania, a udział w nim bierze ok. 400 pacjentów-sportowców po transplantacjach z ponad 25 krajów. Zawodnicy próbują swoich sił w kilkunastu dyscyplinach sportu, m.in.  pływaniu, piłce nożnej, tenisie ziemnym i stołowym, golfie, bieganiu czy siatkówce.

Mistrzostwa rozpoczęły się w 21 sierpnia uroczystą paradą przez miasto oraz ceremonią otwarcia w Teatrze Sheldonian. Dwa dni później Andrzej Dziedzic w sześciu startach aż pięć razy stanął na podium, zdobywając 3 złote medale (na 400 m stylem dowolnym, na 50m stylem dowolnym oraz na 100 m stylem dowolnym) i 2 srebrne medale (na 50 m stylem motylkowym i w sztafecie 4×50 stylem dowolnym.

Wracam do gry! To była moja pierwsza myśl po starcie na 400 m podczas ME w Oxfordzie. Zrobiłem swoją poprzeszczepową życiówkę! Wiadomo, dzielą mnie lata świetlne od wyników, jakie miałem przed chorobą, ale pomału i konsekwentnie moje ciało się odbudowuje. Nawet najmniejszy progres jest dla mnie potwierdzeniem, że po onkologii jest jeszcze życie i to wspaniałe życie! – mówi Andrzej Dziedzic, ambasador Fundacji DKMS.

Przeczytaj: Ty też możesz zostać dawcą szpiku i komórek macierzystych

Jak dodaje, możliwość bycia częścią światowego ruchu osób po transplantacjach to dla niego wyjątkowe szczęście i radość. – Tutaj, oprócz wyniku sportowego, każdy osiąga mistrzostwo poprzez postawę, jaką prezentuje. Niezłomność ludzi, tworzących tę społeczność, jest niezwykła. Wszyscy tu w 100% rozumiemy, że kiedyś nasze życia były w rękach innych ludzi. Dzisiaj widać, jaką ogromną sprawczość i determinację mamy w sobie. Dar życia, jaki otrzymaliśmy od naszych dawców, to ogromna odpowiedzialność i motywacja do czynienia dobra dla innych! Ja swój medal dedykuję mojemu „bliźniakowi genetycznemu”, dzięki któremu mogę przeżywać dziś te ważne chwile! – podsumowuje Andrzej Dziedzic.

Europejskie Mistrzostwa Osób po Transplantacji i Dializowanych w Oxfordzie potrwają do 28 sierpnia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.