Wady wzroku. Jak pozbyć się okularów?

Wady wzroku. Jak pozbyć się okularów?

Fot. pixabay.com

Masz krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm? A może wykryto u ciebie zaćmę? Wady wzroku można dziś leczyć z użyciem nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych, które minimalizują lub całkowicie eliminują konieczność noszenia okularów.

Największy postęp dotyczy leczenia zaćmy. Nowoczesne soczewki, np. trójogniskowe czy niedyfrakcyjne o poszerzonej głębi ostrości, pozwalają zapomnieć o noszeniu okularów korygujących. W przypadku wad refrakcyjnych (krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm) oraz presbiopii (starczowzroczności) u osób bez zaćmy możliwe jest wykonanie refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE).

Czytaj także: Nie jesteś już skazany na okulary

Wady wzroku. Dlaczego nie lubimy nosić okularów?

W 2016 roku na łamach pisma “IOSR Journal of Dental and Medical Sciences” opublikowano wyniki indyjskiego badania przeprowadzonego w grupie młodych mieszkańców miast. Aż 72 proc. badanych wskazało, że największym problemem w przypadku noszenia okularów jest dla niech parowanie szkieł podczas picia gorącego napoju, wychodzenia z klimatyzowanego auta lub pokoju. Blisko 68 proc. wymieniło zadrapania na szkłach, 66 proc. rozmazanie obrazu podczas deszczu, 64,5 proc. potrzebę delikatnego obchodzenia się z okularami, a blisko 63 proc. stwierdziło, że przez okulary ma problem z oglądaniem filmów 3D. 61 proc. zwróciło uwagę na koszty oprawek i szkieł, a 56 proc. na trudności w noszeniu okularów słonecznych. Wśród innych problemów wymieniono m.in. trudność w braniu udziału w zawodach sportowych czy rozrywkach oraz wpływ na postrzeganie czyjejś osobowości.

Wady wzroku: jak usunąć zaćmę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za główny powód upośledzenia wzroku oraz ślepoty na świecie podaje zaćmę i nieskorygowane wady refrakcji. Szacuje się, że sama zaćma odpowiada za ok. 50 proc. przypadków upośledzenia widzenia. W zaawansowanym stadium często wyklucza z życia społecznego i towarzyskiego, ogranicza samodzielność i zwiększa ryzyko wypadków i urazów.

Zaćma jest stanem, w którym soczewka oka staje się nieprzezierna, a jej zmętnienie prowadzi do obniżenia ostrości wzroku. Do głównych objawów zaćmy należą:

 • widzenie za mgłą w początkowym okresie choroby, mogące prowadzić do postępującego obniżenia ostrości wzroku,
 • zmianę w postrzeganiu kolorów,
 • gorsze widzenie w ciemności,
 • postrzeganie efektów takich jak halo wokół źródeł światła.  

Do rozwoju zaćmy może przyczyniać się wiele czynników, w tym:

 • wiek (najczęściej występuje u osób po 60. roku życia),
 • choroby ogólne,
 • zażywanie niektórych leków (jak steroidy),
 • predyspozycje genetyczne,
 • dieta,
 • czynniki środowiskowe, jak  promieniowanie UV i promieniowanie rentgenowskie,
 • palenie papierosów.

W sytuacji, gdy okulary przepisane przez okulistę lub optometrystę nie są już w stanie poprawić ostrości widzenia, a zaćma istotnie pogarsza jakość życia, jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Polega on na usunięciu zmętniałej soczewki pacjenta i zastąpieniu jej przejrzystą sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Sztuczna soczewka jest umiejscawiana dokładnie tam, gdzie była własna soczewka i staje się stałą częścią oka.

Czytaj także: Zaćma: dlaczego nie wolno bagatelizować jej objawów?

Operacja leczenia zaćmy jest bezbolesna i bezpieczna. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (krople do oczu), w trybie chirurgii jednego dnia. Trwa około 30 minut.

Operacje leczenia zaćmy są finansowane przez NFZ, jednak obejmują wyłącznie soczewki jednoogniskowe – do bliży lub dali. Osoby z zaćmą i astygmatyzmem rogówkowym równym lub wyższym niż 2 dioptrie są uprawnione do soczewek jednoogniskowych torycznych. Za wszczepienie nowoczesnych soczewek — trójogniskowych lub niedyfrakcyjnych o poszerzonej głębi ostrości, które nie tylko usuwają zaćmę, ale również niwelują wady refrakcji oraz presbiopię, trzeba sobie zapłacić z własnej kieszeni.

Soczewki trójogniskowe posiadają trzy punkty skupienia światła, dzięki czemu pozwalają na dobre widzenie zarówno bliży i dali, jak i na odległości pośrednie. Największą ich zaletą jest to, że dzięki nim po operacji usunięcia zaćmy można całkowicie uniezależnić się od okularów do czytania, pracy z komputerem czy jazdy samochodem. Okulary mogą być potrzebne jedynie do odczytania np. bardzo drobnego druku.

Soczewki niedyfrakcyjne o poszerzonej głębi ostrości swoją budową przypominają soczewki jednoogniskowe, ponieważ mają tylko jeden punkt skupienia światła. Mimo to ich konstrukcja także umożliwia ostre, wyraźne widzenie dali i na odległości pośrednie, a także funkcjonalne widzenie bliży. Takie soczewki minimalizują potrzebę korzystania z okularów, ograniczając ją do sytuacji, w których konieczne jest przeczytanie bardzo drobnego druku lub czytanie w warunkach słabego oświetlenia. Dodatkową ich zaletą jest to, że wiąże się z nimi bardzo małe ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów fotooptycznych, takich jak olśnienia czy aureole wokół źródeł światła.

Wady wzroku: jak skorygować astygmatyzm

Soczewki wewnątrzgałkowe mogą też korygować astygmatyzm, czyli wadę wzroku wynikającą najczęściej z asymetrii w budowie rogówki. Są to tzw. soczewki toryczne, które występują w różnych wersjach: jedno- lub wieloogniskowej, trójogniskowej oraz o wydłużonej ogniskowej (EDOF).

Astygmatyzm, który znacząco wpływa na jakość widzenia (powyżej 0,75 D), występuje u około 40 proc. osób z wadą wzroku.

Ważne jest, by soczewki były wykonane z hydrofobowego materiału, posiadały filtr UV, który pochłania szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, oraz filtr światła niebieskiego chroniący siatkówkę oka. To, że soczewka jest hydrofobowa, wpływa na jej stabilność po wszczepieniu i minimalizuje ryzyko powstania tzw. zaćmy wtórnej, czyli zmętnienia torebki tylnej oka, które trzeba usuwać za pomocą zabiegu laserowego. Soczewka powinna też być asferyczna, ponieważ gwarantuje to bardzo dobrą jakość widzenia po operacji

Źródło: materiał prasowy Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.