Sprawdź, czy ty też jesteś meteopatą

Sprawdź, czy ty też jesteś meteopatą

Fot. pixabay.com

Jak nasz organizm reaguje na zmianę pogody i co robić, aby zapobiec jego przegrzaniu w czasie upałów – wyjaśnia dr hab. n. med. Andrzej Tomasik z II Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ocenia się, że co trzecia osoba reaguje zmianami samopoczucia na pogodę, a co druga, w klimacie charakteryzującym między innymi Polskę, na bodźce meteorologiczne, które przyspa­rzają istotnych problemów zdrowotnych. Osoby  szczególnie źle odczuwające zmiany pogody, nazywa się meteopatami. Organizm meteopaty ma mniejszą zdolność adaptacji do zmieniających się warunków atmosferycznych oraz osłabioną reakcję na przystosowanie do nowej pogody, co jest spowodowane przebytymi chorobami. Stopień meteopatii wzrasta wraz z pogorszeniem stanu zdrowia.

Wśród czynników atmosferycznych wpływających na gorsze samopoczucie największe znaczenie mają upały oraz wahania temperatur. Nie bez znaczenia jest również mieszanie się frontów – ciepłego i zimnego.

Kto jest najbardziej narażony na przegrzanie w czasie upałów?

Szczególnie narażeni na przegrzanie w trakcie upałów i towarzyszące temu złe samopoczucie są dzieci, pracownicy wykonujący pracę na zewnątrz, sportowcy, osoby powyżej 65. roku życia , osoby otyłe, a także osoby obciążone chorobami układu sercowo-naczyniowego, oddechowego i z zaburzeniami psychicznymi.

– Musimy pamiętać, że oprócz zmian samopoczucia, upały niosą ze sobą zwiększenie ryzyka umieralności z powodu udaru cieplnego, chorób układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, czy ośrodkowego układu nerwowego – wyjaśnia dr hab. Andrzej Tomasik, kardiolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – Niewspółmiernie wzrasta też ryzyko hospitalizacji z powodu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, układu moczowego, czy układu oddechowego – dodaje.

Objawami, które jednoznacznie wskazują na szkodliwe działanie wysokiej temperatury otoczenia są m.in. podwyższona ciepłota ciała, gorąca, sucha, zaczerwieniona skóra lub przeciwnie – skóra zlana potem, blada.

Kolejnymi objawami przegrzania są: bóle głowy, nudności, splątanie, zasłabnięcia, uczucie zmęczenia czy bóle mięśniowe lub skurcze mięśni. Należy pamiętać, że wystąpienie kilku z powyższych objawów, zwłaszcza jeśli ich nasilenie jest duże i utrzymuje się mimo prowadzonego nawodnienia, wymaga interwencji medycznej. 

Jak zapobiec przegrzaniu organizmu?

Aby zapobiec przegrzaniu organizmu należy pamiętać o unikaniu niepotrzebnej ekspozycji na ciepło oraz przebywaniu w chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeniach. W przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz trzeba uwzględniać porę dnia – preferowane pory to wczesne rano i wieczór, kiedy jest chłodniej. Nie zapomnijmy również o  nawadnianiu organizmu jeszcze zanim odczujemy uczucie pragnienia, o uzupełnianiu elektrolitów, czy stosowaniu filtrów ochronnych na skórę o szerokim spektrum UVA/UVB. Nie bez znaczenia jest również to, co zakładamy na siebie w upalne dni. Powinniśmy nosić stroje luźne, przewiewne, w jasnych kolorach.

Jakie objawy mogą wywołać fronty atmosferyczne?

Front chłodny może powodować:

 • nadciśnienie,
 • dusznicę bolesną,
 • reumatyzm,
 • artretyzm,
 • astmę,
 • kolkę.

Front ciepły może powodować:

 • niedociśnienie,
 • zakrzepy,
 • zatory,
 • zawał serca,
 • osłabienie koncentracji,
 • depresję,
 • ból głowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Spot the Dot — zwróć uwagę na znamiona!

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! wraz z fotografką Anną Bedyńską zachęcają do szukania kropek. Ich wspólny projekt Spot the Dot ma na celu zwrócenie uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.