Czym różni się woda perfumowana od wody toaletowej?

Czym różni się woda perfumowana od wody toaletowej?

Kobiety najczęściej wybierają wody perfumowane, mężczyźni – wody toaletowe. Chcesz wiedzieć dlaczego?

Zapach wody perfumowanej, jak i toaletowej zazwyczaj powstaje z tych samych składników. Są to cenne olejki eteryczne z owoców i kwiatów oraz olejki pochodzenia zwierzęcego, takie jak piżmo, ambra czy cywet. Olejki zwierzęce stanowią bazę dla roślinnych, które decydują o tym, jaki będzie bukiet zapachowy. No i oczywiście nie możemy zapomnieć o alkoholu, który jest rozcieńczalnikiem dla olejków. To, czy stworzymy wodę perfumowaną, czy toaletową zależy od ich stężenia w alkoholu, a stężenie wpływa na trwałość i intensywność zapachu.

Wody perfumowane – EDP

Stężenie olejków waha się w granicach 10-15 proc. Wbrew pozorom, to wcale niemało. Zachowanie tej proporcji gwarantuje trwały zapach i niewyśrubowaną cenę. Przykład? Wody perfumowane NOU Floral Mist czy Velvet Blossom kosztują około 70 zł/50 ml, a zawarte w nich olejki frezji, mandarynki, róż, konwalii, wanilii czy też bergamotki, rozmarynu, goździków powodują, że zapachy utrzymują się na skórze wiele godzin i można z nimi przesadzić. Dlatego spryskujmy się nimi z umiarem.

Kobiety najczęściej wybierają wody perfumowane. Może dlatego, że przykładają dużą wagę do wyrazistości zapachu. Chcą być pewne, że będzie im towarzyszył cały dzień. Traktują go jak biżuterię, która powinna być cały czas na widoku.

Wody toaletowe – EDT

W nich stężenie olejków waha się w granicach 5-10 proc. i dlatego na ogół wody toaletowe są lżejsze, subtelniejsze i nieco mniej trwałe. Są też  zazwyczaj tańsze. Chętniej sięgamy po nie latem niż zimą i to właśnie mężczyźni wybierają je o wiele częściej niż kobiety. Dlaczego? Ponieważ na ogół panowie nie lubią zbyt intensywnych zapachów. Dlatego NOU dla mężczyzn oferuje właśnie wody toaletowe: Avery, Woody czy Eclipse. Dominują w nich nuty drzewno-cytrusowe, które wprowadzają cenione przez męską część społeczeństwa świeżość i orzeźwienie.

Co wybrać?

Jeśli zdarza ci się mieć dylemat przy zakupie: woda perfumowana czy toaletowa, odpowiedz sobie na pytanie, czy lubisz zapachy dominujące, czy zapachy subtelne? A jeśli nie znasz jednoznacznej odpowiedzi, powinien pomóc ci klucz. Na lato możesz śmiało wybierać lekkie wody toaletowe czy też mgiełki do ciała, a we wszystkie pozostałe pory roku sprawdzą się wody perfumowane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.