“Powrót Beethovena”, czyli jak skutecznie leczy się głuchotę w Polsce

“Powrót Beethovena”, czyli jak skutecznie leczy się głuchotę w Polsce

Fot. IFiPS

Prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, napisał powieść filmową „Powrót Beethovena”. Przez pryzmat tragedii znanego kompozytora i pianisty, Ludwiga van Beethovena, zaprezentował w niej osiągnięcia artystyczne swoich pacjentów i efekty programu leczenia głuchoty w Polsce.

Pomysł napisania powieści zrodził się już kilka lat temu. Moi pacjenci czasem żartowali, że gdyby Beethoven żył w naszych czasach, to na pewno bym umiał i mógł mu pomóc. Choć jestem pewien, że w Światowym Centrum Słuchu kompozytor mógłby otrzymać najlepszą pomoc z możliwych, to zawsze nurtowało mnie pytanie, czy wówczas stworzyłby tak wiele pięknych utworów, którymi się zachwycamy? Te myśli w końcu zaowocowały rozpoczęciem prac nad scenariuszem filmu fabularnego oraz powieści o osiągnięciach współczesnej nauki, medycyny, moich pacjentów, przeplatanej elementami autobiograficznymi i wspomnieniami Beethovena – mówi prof. Henryk Skarżyński, autor książki.

Powieść miała swoją premierę 26 marca, w rocznicę śmierci Ludwiga van Beethovena, który tworzył arcydzieła muzyczne, pomimo walki z postępującą głuchotą.

Nadzieja dla milionów ludzi na świecie

Wady słuchu są tak powszechne, że uznano je za chorobę cywilizacyjną. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia 466 mln ludzi na całym świecie ma bardzo poważne wady słuchu, a inne zaburzenia słyszenia dotyczą już ponad 1 mld. Te liczby będą rosnąć, a mimo to wiedza o problemach ze słuchem oraz o skutecznych możliwościach ich leczenia wciąż nie jest powszechna.

W książce „Powrót Beethovena” przedstawiono różne drogi życiowe dzieci, które urodziły się głuche w różnych miejscach na świecie. Autor uzmysławia czytelnikowi, że w dalszym ciągu wiedza o problemach ze słuchem oraz o skutecznych możliwościach ich leczenia nie jest wystarczająca. Bohaterowie powieści zmagają się na co dzień z wieloma przeciwnościami. Pokazane są ich losy – jako początkowo niesłyszących, a następnie, dzięki zastosowaniu odpowiedniego leczenia, słyszących młodych ludzi, ich problemy w szkole, środowisku młodzieżowym, sportowym, uniwersyteckim oraz dorosłym. Opisując przykładowe losy bohaterów, autor pokazuje ich problemy i osiągnięcia związane z rozwojem ich słuchu, mowy, opanowywania kolejnych języków, kształcenia i doskonalenia umiejętności artystycznych – muzycznych i wokalnych. Czytelnik towarzyszy bohaterom przez ich całą drogę powrotu do świata dźwięku i swobodnej komunikacji z otoczeniem.

Czytaj także: Co piąte dziecko ma problemy ze słuchem

Skuteczne leczenie pozwala wrócić do świata dźwięków

W “Powrocie Beethovena” pokazano także osiągnięcia polskiej nauki i medycyny, które stały się podstawą najnowszych osiągnięć technologicznych pozwalających nieść pomoc prawie każdemu. Opisany został również fragment działalności Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w którym wykonywanych jest najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch.

Osiągnięcia bohaterów książki, ich bliskich i otoczenia, które ich wspierało i wspiera, wpisują się w aktualne, rzeczywiste, międzynarodowe kontakty naukowe lekarzy i innych specjalistów oraz tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce i dotknęły polskie społeczeństwo. Międzynarodowy charakter wielu zdarzeń oraz różna narodowość bohaterów pokazują, że nauka i medycyna nie znają granic, tak jak nie znamy nadal granic możliwości człowieka, który rodząc się głuchym, może być – po zastosowaniu skutecznego leczenia – wspaniałym artystą, np. muzykiem. To uświadamia nam wszystkim, jak wielkie znaczenie ma muzyka w rozwoju człowieka oraz w jakim stopniu wpływa ona na rozwój współczesnych społeczeństw. Muzyka posiada również właściwości terapeutyczne, które dają wsparcie pacjentom w terapii wielu schorzeń – mówi prof. Henryk Skarżyński.

Czytając „Powrót Beethovena”, ma się okazję poznać też pewne historie dotyczące tytułowej postaci Ludwiga van Beethovena, napisane  z perspektywy odczuwanych przez niego emocji i zmagań z postępującą głuchotą, która była przyczyną jego życiowego dramatu. W książce prof. Skarżyński wykorzystał fragmenty jego listów i zapisków, dzięki którym czytelnik poznaje Beethovena przez pryzmat codziennych zmagań z otaczającą go rzeczywistością, w której na plan pierwszy często wysuwały się nieustanna troska o byt i walka z przewlekłymi chorobami. Poznajemy niezwykle bogaty świat uczuć kompozytora – jego radości i uniesienia, ale też ból, strach i cierpienie. Te uczucia znane są wszystkim pacjentom Światowego Centrum Słuchu.

Każdy pacjent Instytutu Fizjologii i patologii Słuchu to osobna historia powrotu do świata dźwięków, a tych przez lata zebrało się dziesiątki tysięcy. Ten wielki sukces to efekt pracy prof. Henryka Skarżyńskiego – pomysłodawcy, inicjatora, założyciela placówki i jej zespołu, który 30 lat temu rozpoczął program leczenia głuchoty w Polsce i przeprowadził już wiele pionierskich w skali światowej operacji. Z Jego inicjatywy i na podstawie przygotowanego przez niego programu 25 lat temu powołano Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu – wiodący obecnie w Polsce instytut badawczy i wysoko wyspecjalizowany szpital zapewniający kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania.

W powieści umieszczono kilkadziesiąt rycin dotyczących różnych sytuacji nawiązujących do toczących się równolegle akcji. Czytelnik może skorzystać z umieszczonych obok nich kodów QR i odtworzyć różne prawdziwe historie filmowe oraz animacje z ostatnich 48 lat, które przechowały się w zbiorach autora lub Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Stanowią one dodatkową atrakcję, dokumentującą różne wydarzenia, również te przełomowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.