Problemy ze słuchem ma już ponad 1 mld ludzi

Problemy ze słuchem ma już ponad 1 mld ludzi

Fot. IFiPS

Ponad 328 mln osób dorosłych i 32 mln dzieci na świecie ma znaczny lub głęboki niedosłuch. Osób z różnymi problemami słuchowymi jest już ponad 1 mld! Czy wiecie, że dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu?

Zaburzenia słuchu są przyczyną wielu problemów, nie tylko komunikacyjnych. Ograniczają dostęp do informacji, która jest dzisiaj podstawą normalnego funkcjonowania. U dzieci opóźniają rozwój psychoruchowy, są przyczyną  kłopotów w nauce, przeszkadzają w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami. W przypadku dorosłych mogą powodować zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci, zwiększają również ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

Problem wad słuchu stał się już chorobą cywilizacyjną. Kiedyś niedosłuch 70-latka uznawano za normalną rzecz. Dzisiejszy rozwój cywilizacyjny, wszechogarniający nas hałas, słuchawki douszne, głośna muzyka od wczesnego dzieciństwa, a także leki ototoksyczne, zaburzenia krążenia czy przemiany materii sprawiają, że ta granica przesuwa się już do wieku 50 lat – mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach k. Warszawy.

Na szczęście lekarze mogą już dzisiaj pomóc prawie każdemu pacjentowi z zaburzeniami słuchu – zarówno dziecku, jak i stulatkowi. W najlepszych ośrodkach otolaryngologicznych na świecie, do których z całą pewnością zalicza się Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, w leczeniu wad słuchu wykorzystuje się różnego typu implanty i urządzenia na przewodnictwo kostne, których zadaniem jest jak najlepsze przeniesienie dźwięku do ucha wewnętrznego lub bezpośrednia stymulacja ucha wewnętrznego oraz różne typy aparatów słuchowych, które dobiera się indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

Najnowocześniejsze rozwiązania są stosowane bez żadnych ograniczeń wiekowych, nie są zarezerwowane wyłącznie dla osób młodych. Dzięki nim pacjenci z niedosłuchem powracają ze świata ciszy do świata dźwięków. Mogą znów dobrze słyszeć, komunikować się z innymi ludźmi i realizować swoje plany życiowe.

W tym roku Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach obchodzi 25-lecie wykonania pionierskich w Polsce operacji wszczepienia implantów ślimakowych niesłyszącemu dziecku i dorosłej osobie. Były one przełomem w polskiej otochirurgii i dały nadzieję tysiącom pacjentów, że odzyskają słuch i będą mogli normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?