5 tys. euro dla laureata Nagrody Prezesów PTK. Kto nim jest?

5 tys. euro dla laureata Nagrody Prezesów PTK. Kto nim jest?

Wybitny polski kardiolog, dr hab. n. med. Mariusz Tomaniak z Oddziału Kardiologii Inwazyjnej I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, to tegoroczny laureat Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK). Serdecznie gratulujemy!

Nagroda Prezesów PTK przyznawana jest za oryginalne osiągnięcie naukowe lub nowatorskie rozwiązanie wdrożeniowe w zakresie kardiologii klinicznej lub doświadczalnej.

Dr hab. Mariusz Tomaniak otrzymał ją za cykl prac “Nowe strategie postępowania przeciwpłytkowego w ostrych i przewlekłych zespołach wieńcowych w populacji chorych o wysokim ryzyku powikłań́ niedokrwiennych i krwotocznych”. Jego nazwisko ogłoszono już we wrześniu, podczas Międzynarodowego Kongresu PTK, ale dopiero teraz odebrał nagrodę finansową w wysokości 5 tys. euro, ufundowaną przez firmę Bayer.

Kapituła doceniła nowatorskie badania dr. hab. n. med. Mariusza Tomaniaka, będące istotnym głosem w dyskusji na temat strategii leczenia przeciwpłytkowego towarzyszącego interwencjom wieńcowym – mówi prof. dr hab. Janina Stępińska, przewodnicząca kapituły Nagrody Prezesów PTK. – Od lat dyskutowany jest zarówno dobór leków przeciwpłytkowych, jak i długość leczenia dwoma lekami przeciwpłytkowymi. Celem tych dyskusji jest wybór strategii zapobiegającej powikłaniom zakrzepowym, a jednocześnie bezpiecznej, nie zwiększającej ryzyka powikłań krwotocznych – dodała.

Jak podkreśla prof. Stępińska, decyzje są szczególnie trudne u chorych wysokiego ryzyka – powyżej 75. roku życia, z niewydolnością nerek, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP) poddawanych złożonym zabiegom przezskórnych interwencji wieńcowych (PCI). Badania tegorocznego laureata Nagrody Prezesów PTK odpowiadają również na potrzeby tej grupy pacjentów.

Nagrodzony cykl prac podkreśla konieczność indywidualizacji terapii przeciwpłytkowej, nieodzownej w profilaktyce ponownego zawału serca u pacjentów po implantacji stentu do tętnicy wieńcowej. Zastosowanie zmienionych schematów dawkowania leków może zwiększyć bezpieczeństwo leczenia, zwłaszcza w kontekście ryzyka krwawień. Dla pacjentów oznacza to mniej nieplanowanych konsultacji medycznych, ponownych hospitalizacji, transfuzji krwi, czyli poprawę jakości życia – i szansę na dłuższe życie po zawale. Natomiast efektem dla systemu opieki zdrowotnej może być jego mniejsze obciążenie – tłumaczy dr hab. Mariusz Tomaniak.

Czym jest dla niego Nagroda Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego?

To ogromne wyróżnienie, dodatkowa motywacja do dalszej pracy badawczej i zawodowej. To także zobowiązanie, aby swoje doświadczenie i entuzjazm przekazywać młodszym koleżankom i kolegom, zachęcać ich do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów, tak aby z kreatywnością i dumą reprezentować środowisko polskich badaczy w inicjatywach międzynarodowych. W medycynie nic nie zdziała się w pojedynkę: tylko siła zespołu pozwala wpływać na postępowanie rekomendowane w praktyce klinicznej. Stąd chciałbym podziękować wszystkim moim współpracowników, bez których zaangażowania nie byłaby możliwa realizacja projektów w formule wieloośrodkowej – mówi laureat. I dodaje: – Fakt, że tak doskonałe gremium – kapituła złożona ze wszystkich dotychczasowych i obecnych prezesów PTK – dostrzegło wartość prezentowanych prac i inicjatyw badawczych jest szczególnie istotny dla mnie jako kardiologa interwencyjnego, łączącego praktykę kliniczną z pracą naukową.

Część badań Mariusz Tomaniak prowadził w międzynarodowym zespole w ramach stypendium Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Klinice Kardiologii Erasmus University Medical Center Thorax Center i European Cardiovascular Research Institute w Rotterdamie. Międzynarodową renomę laureata potwierdza również prestiżowy tytuł Fellow of the European Society of Cardiology (FESC), przyznawany naukowcom kardiologom o najwyższych kwalifikacjach i wybitnym dorobku naukowym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Żel z sokiem z aloesu — wielofunkcyjny kosmetyk nie tylko na lato

Intensywnie nawilża, odżywia, koi, regeneruje i chroni przed fotostarzeniem. Można go stosować na włosy, twarz i ciało. Tak wszechstronne działanie zawdzięcza składowi, w którym 90 proc. stanowi sok z aloesu.