Uwaga na tatuaże! Mogą zwiększać ryzyko nowotworów!

Uwaga na tatuaże! Mogą zwiększać ryzyko nowotworów!

Wiadomo, że tatuowanie ciała wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu, ale długoterminowe skutki zdrowotne tatuażu nie były dotąd znane.

W ostatnich latach wzrasta popularność tatuaży, które często wykonywane są na dużej powierzchni ciała. Czy są bezpieczne? Okazuje się, że niekoniecznie, bo tusz do tatuażu może zawierać rakotwórcze substancje, w tym pierwszorzędowe aminy aromatyczne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne i metale.

W badaniu opublikowanym w eClinical Medicine na podstawie danych ze szwedzkiego rejestru zbadano związek między wykonaniem tatuażu a ryzykiem zachorowania na chłoniaka — najczęściej występujący nowotwór krwi. Zidentyfikowano wszystkie przypadki chłoniaków rozpoznane w latach 2007-2017 u osób w wieku 20-60 lat, a z rejestru ogólnej populacji pobrano dane losowo wybranych osób dobranych pod względem płci i wieku.

Wśród 11 905 analizowanych osób tatuaż miało 21 proc. chorych na chłoniaka i 18 proc. w grupie kontrolnej, co oznacza wyższe o 21 proc. względne ryzyko zachorowania u osób z tatuażem.

Największe ryzyko zachorowania po wykonaniu tatuażu odnotowano dla chłoniaka rozlanego z dużych komórek B oraz chłoniaka grudkowego. Nie zauważono, aby ryzyko zachorowania zależało od wielkości powierzchni ciała pokrytej tatuażem.

Źródło: Polska Liga Walki z Rakiem, www.thelancet.com/journals/eclinm

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.