10-12 lipca odbędzie się 10. festiwal “Ślimakowe Rytmy”

10-12 lipca odbędzie się 10. festiwal “Ślimakowe Rytmy”

W dniach 10-12 lipca odbędzie się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu “Ślimakowe Rytmy”. Jak zwykle będzie mu towarzyszyć konferencja naukowo-szkoleniowa.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu “Ślimakowe Rytmy” to coroczne muzyczne i naukowe święto osób korzystających z implantów słuchowych, podczas którego mogą pokazać szerokiej publiczności swoje umiejętności instrumentalne i wokalne. Biorą w nim udział osoby w każdym wieku, zarówno amatorzy, jak i profesjonalni muzycy. Pomysłodawcą festiwalu jest prof. Henryk Skarżyński, który w 1992 roku przeprowadził pierwszą w Polsce operację wszczepienia implantu ślimakowego.

Co w programie festiwalu “Ślimakowe Rytmy”?

10 lipca w Studiu S3 Polskiego Radia przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie o godz. 15.00 rozpoczną się występy kwalifikacyjne. Po przesłuchaniach i obradach jury pod przewodnictwem prof. Ryszarda Karczykowskiego wybrani zostaną uczestnicy Koncertu Galowego.

12 lipca 2024 w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego o godz. 18.30 odbędzie się projekcja filmu opowiadającego o poprzednich edycjach festiwalu i jego uczestnikach. Pół godziny później w tym samym miejscu zaplanowany został Koncert Galowy “Laureaci z Orkiestrą” z udziałem laureatów 10. Festiwalu “Ślimakowe Rytmy” i poprzednich edycji z towarzyszeniem Orkiestry Polskiego Radia.

– Tylko nieliczni studenci akademii muzycznych są w stanie “zgrać się” z orkiestrą, ponieważ do tego potrzebny jest słuch harmoniczny, a laureaci poprzednich edycji festiwalu zrobili to doskonale – mówił wieloletni przewodniczący jury, nieżyjący już prof. Ryszard Zimak, dyrygent, pedagog, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Podczas tegorocznego Koncertu Galowego wśród solistów występujących z orkiestrą będą również zawodowi muzycy z jury, m.in. Hanna Śleszyńska, Vadim Brodski, Jacek Wójcicki i Maciej Miecznikowski.

– Usłyszymy klasyczne hity, niektóre w nowych aranżacjach. Podczas koncertu odbędzie się premierowe wykonanie “Kołysanki” z przygotowywanej w zespole muzykoterapii Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach płyty z cyklu “podUSZKA” dla małych pacjentów z zaburzeniami słuchu. Szczególnej uwadze polecamy występ solisty z Austrii, laureata 4. edycji Festiwalu, który posiada dwa implanty słuchowe. Muzyk ten zaprezentuje utwór solowy z towarzyszeniem orkiestry oraz zagra partie trąbki w innych utworach koncertowych. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, które pokazuje, że możliwe jest bycie muzykiem orkiestrowym z implantem słuchowym — podkreślają organizatorzy tego niecodziennego wydarzenia.

Koncert Galowy to także okazja do zobaczenia wyjątkowych połączeń muzycznych i współpracy między artystami z różnymi doświadczeniami i tłem muzycznym. Publiczność będzie mogła doświadczyć różnorodności i bogactwa muzycznego repertuaru prezentowanego przez utalentowanych muzyków korzystających z technologii wspomagających słuch.

Festiwal “Ślimakowe Rytmy” to nie tylko okazja do prezentacji umiejętności muzycznych osób korzystających z implantów słuchowych, ale także dowód na to, że mogą one osiągnąć najwyższe poziomy artystyczne. Występ solisty z orkiestrą pokazuje, że pacjenci z implantami słuchowymi mogą swobodnie wybierać muzykę jako swój zawód i komunikować się w ten sposób ze światem.

Nie tylko muzyka, ale i nauka

Festiwalowi muzycznemu towarzyszyć będzie tradycyjnie konferencja naukowo-szkoleniowa “Sztuka w terapii, medycynie i nauce”. Odbędzie się ona 11 lipca w godz. 8-16 w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach (ul. Mokra 17). Wezmą w niej udział specjaliści z zakresu medycyny, arteterapii oraz muzykoterapii z Polski i zagranicy.

Konferencja naukowo-szkoleniowa organizowana jest w ramach cyklu “Muzyka w rozwoju słuchowym człowieka”. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.