Naukowcy ze Śląska rozpoczynają ważne badania

Naukowcy ze Śląska rozpoczynają ważne badania

Naukowcy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i start-upu SensDx rozpoczynają projekt badawczy, którego celem jest wynalezienie szybkich testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

W ramach tego projektu (jego realizacja jest możliwa dzięki dofinansowaniu Agencji Badań Medycznych) SensDx zamierza przeprowadzić optymalizację wytwarzania, walidację analityczną i ocenę skuteczności klinicznej w ramach eksperymentu badawczego oraz wdrożyć do masowej produkcji testy do diagnostyki in vitro SARS-CoV-2 SensDx. Będą one służyć do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 w wymazie pobranym z gardła oraz nosa pacjentów z objawami COVID-19 lub bezobjawowych osób zakażonych SARS-CoV-2.

Szybki test do badań na lotniskach i granicach

Technologia SensDx może być pierwszym narzędziem przesiewowym, służącym do wykrywania wirusa SARS-CoV-2 w miejscach dużych skupisk ludzkich, takich jak lotniska, węzły komunikacyjne, kontrole graniczne i inne punkty strategiczne z punktu widzenia szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii.

Opracowanie i wdrożenie na rynek szybkiego i prostego w obsłudze testu do identyfikacji koronawirusa przyczyni się do przyspieszenia procesu diagnostycznego, a tym samym do zahamowania epidemii koronawirusa. Szybka diagnostyka jest bowiem kluczowym elementem dla opanowania i ograniczenia epidemii – podkreśla dr Dawid Nidzworski, kierownik projektu, prezes SensDx.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej w Gdańsku, Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym we Wrocławiu, Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym oraz Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Zapobieganie i leczenie powikłań COVID-19

Z uwagi na zasięg pandemii, ciężkość komplikacji i spodziewaną dużą częstość ich występowania we wczesnym okresie po wyzdrowieniu, badacze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epiemiologicznej w Katowicach  pod kierunkiem prof. Mariusza Gąsiora, zaprojektowali badanie mające na celu określenie skali problemu wczesnych powikłań po COVID-19.

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2, poza zajęciem dróg oddechowych i płuc, może obejmować układ sercowo-naczyniowy i nerwowy. W ostrej fazie choroby może to stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. U części chorych obserwowane mogą być z kolei schorzenia będące pozostałością procesów patologicznych.

Projekt da odpowiedź na jedno z kluczowych pytań dotyczących potencjalnych powikłań zakażenia SARS-CoV-2. Dotychczasowe doniesienia są niepokojące – podsumowuje prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W ramach badania zaplanowano przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki kardiologicznej, pulmonologicznej i neurologicznej, obejmującej badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe. Uzyskane wyniki, oprócz określenia skali problemu, pozwolą na wyłonienie badań, które będą pomocne w identyfikacji pacjentów z wczesnymi powikłaniami.

Projekt ma na celu umożliwienie szybkiego leczenia chorób, do których rozwoju dochodzi w wyniku komplikacji zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Jego dodatkowym aspektem będzie analiza zaburzeń psychiatrycznych (lękowych, depresyjnych, potraumatycznych).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.