Jak rozmawiać z dziećmi o toczącej się wojnie na Ukrainie?

Jak rozmawiać z dziećmi o toczącej się wojnie na Ukrainie?

Fot. pixabay.com

Niepewność, dezinformacja, izolacja, osamotnienie, choroba lub śmierć bliskiej osoby to niewątpliwie przeżycia traumatyczne, które nie pozostają obojętne dla kondycji psychofizycznej człowieka. O ile COVID-19 może wywołać zespół stresu popandemicznego, to wojna może być przyczyną stresu pourazowego. Jak uchronić przed nim dzieci i zadbać o ich zdrowie psychiczne?

Od początku ataku wojsk rosyjskich na państwo ukraińskie wiele mówi się o kryzysie psychicznym, ale czym on tak naprawdę jest?

– Według definicji kryzys psychiczny (lub emocjonalny) to doświadczenie zakłócenia równowagi psychicznej, które spowodowane może być rozmaitymi zagrożeniami powiązanymi z zakłóceniem dotychczasowego standardu życia i ładu społecznego. Kryzys psychiczny związany jest z przewlekłym stresem, który przekracza możliwości samodzielnego radzenia sobie z nim – mówi dr n. o zdrowiu Mateusz Grajek z Zakładu Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W obecnej sytuacji na kryzys psychiczny najbardziej narażona jest ludność ukraińska, która albo przebywa obecnie na terenach objętych działaniami zbrojnymi, albo zmuszona jest uciekać do innych państw, w tym Polski, celem uzyskania bezpiecznego schronienia dla siebie i swojej rodziny.

– Osoby te powinny być objęte kompleksową pomocą psychologiczną. Jak wskazują badania, wczesna interwencja psychologiczna w obliczu doświadczonego kryzysu jest bardzo istotna i pozwala na trwałe uporanie się ze stresem i negatywnymi oraz nasilonymi emocjami związanymi z lękiem, rozpaczą, gniewem, żalem, tęsknotą, a także niejednokrotnie poczuciem winy. Pomoc psychologiczna dla uchodźców jest darmowa i świadczona jest również kanałami telekomunikacyjnymi, przykładowo Polskie Forum Migracyjne uruchomiło linię telefoniczną pomocy kryzysowej pod nr. 669 981 038 – dodaje dr Grajek.

Jak zadbać o własną kondycję psychiczną?

A jak my działamy w czasach niepewności? – W obecnej sytuacji, my, Polacy, wykazaliśmy olbrzymią solidarność wobec narodu ukraińskiego, ale z drugiej strony widoczne są u nas również skutki doświadczonego niepokoju. W czasach zwiększonego niepokoju przede wszystkim poleca się korzystanie tylko i wyłącznie ze sprawdzonych źródeł wiedzy. Pamiętajmy, że wiele stacji telewizyjnych i portali podaje informacje 24 godziny na dobę, często są one “świeże” i niepewne. Dlatego zadbajmy, by to, co do nas dociera było zweryfikowane w rzetelnych źródłach. Ponadto, a nawet przede wszystkim, zadbajmy o swoją kondycję fizyczną i psychiczną poprzez spacery na świeżym powietrzu, czytanie ulubionej lektury, słuchanie muzyki, spędzanie czasu z bliskimi. Jeśli docierające informacje na temat działań zbrojnych na terenie Ukrainy są dla nas wyjątkowo stresujące, to unikajmy tego typu przekazów i ograniczajmy dostęp do nich do absolutnego minimum – kontynuuje dr Grajek.

Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?

W przypadku dzieci jest nieco inaczej. Większość młodego pokolenia zna wojnę co najwyżej z lekcji historii, filmów, czy gier komputerowych. Niektórzy młodzi dorośli mogli usłyszeć historie na temat działań zbrojnych od swoich dziadków i pradziadków. Dzieci i młodzież powinni być uświadamiani na temat ewentualnego zagrożenia i sytuacji, jaka aktualnie rozgrywa się za wschodnią granicą. Opiekunowie, rodzice i nauczyciele nie powinni bagatelizować oznak niepokoju u dziecka, a dawać dzieciom przestrzeń do wyrażania swoich opinii i rozmowy o obawach. W wyjątkowych sytuacjach kierować je do specjalisty, oferującego pomoc psychologiczno-pedagogiczną

– Ważne będzie również przekazywanie informacji, które pochodzić będą ze sprawdzonych źródeł (np. ze stron rządowych), a także rozmawiać z młodzieżą na temat solidarności z cudzoziemcami i możliwościach niesienia im pomocy w trudnej sytuacji – podsumowuje dr Grajek.

Dla dzieci i młodzieży potrzebujących wsparcia psychologa Rzecznik Praw Dziecka uruchomił linię w Dziecięcym Telefonie Zaufania (nr 800 121 212), obsługiwaną również w językach ukraińskim i rosyjskim.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.