Dlaczego serce nie znosi upałów

Dlaczego serce nie znosi upałów

Fot. pixabay.com

Temperatury przewyższające 30 stopni Celsjusza mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców umiarkowanej strefy klimatycznej, dla których upały nie są codziennością.

Kto i dlaczego powinien unikać latem upałów, a także, co zrobić, żeby obniżyć ryzyko negatywnych konsekwencji wysokich temperatur radzi dr n. med. ZBIGNIEW TOMIK, specjalista kardiolog z Grupy LUX MED.

W okresie wzmożonych upałów pacjenci z chorobami układu krążenia powinni być szczególnie ostrożni. W wysokich temperaturach wzrasta bowiem ryzyko nasilenia objawów chorób serca. Zasłabnięcia, duszność, ból w klatce piersiowej – to najczęstsze symptomy, z którymi pacjenci kardiologiczni trafiają do lekarzy ltem. To właśnie w tym czasie dochodzi najczęściej do udaru mózgu, nasilenia niewydolności serca oraz zaostrzenia objawów choroby wieńcowej.

Pacjenci zmagający się z upałami powinni latem bacznie obserwować swój organizm i reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Ta rada dotyczy nie tylko osób po zawale serca, ze zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą tętnic, niewydolnością serca czy zaburzeniami rytmu, ale też mających żylaki kończyn dolnych.

[dr n. med. Zbigniew Tomik, kardiolog]

Dlaczego upał zagraża sercu?

Utrzymujące się wysokie temperatury zmuszają organizm do bardziej wytężonej pracy, której celem jest ochrona przed przegrzaniem oraz utrzymanie ciepłoty ciała na bezpiecznym poziomie 36,6-37 stopni Celsjusza. Podczas upałów serce zaczyna bić szybciej, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Zaczynamy się wtedy intensywniej pocić, co jest naturalną reakcją obronną, mającą ochronić organizm przed przegrzaniem. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca, wadą zastawki czy nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, serce może jednak nie udźwignąć wysiłku, do jakiego jest wtedy zmuszone.

“Organizm wystawiony na wysoką temperaturę zaczyna słabnąć. Łatwo to zaobserwować: w upały jesteśmy wyraźnie zmęczeni, rozleniwieni, działamy wolniej, miewamy problemy z koncentracją. Gdy w takiej sytuacji dodatkowo podejmujemy wysiłek fizyczny, zwiększa się ryzyko przegrzania organizmu, odwodnienia i dochodzi do gwałtownych spadków ciśnienia tętniczego krwi. Obniżenie ciśnienia organizm usiłuje skompensować szybszą pracą serca, a więc przyspieszeniem pulsu, z czym nie zawsze jest w stanie sobie poradzić” – tłumaczy dr Zbigniew Tomik.

Przykre konsekwencje upałów

Niebezpieczne dla osób ze schorzeniami kardiologicznymi są nagłe wahania ciśnienia krwi. Niskie ciśnienie tętnicze prowadzi do omdleń, przejściowego niedokrwienia mięśnia sercowego, a nawet niedokrwienia mózgu lub udaru mózgu. Chorzy na serce powinni częściej kontrolować ciśnienie krwi, tymczasem robi to regularnie zaledwie co trzeci z nich.

“W sezonie letnim zalecamy częstsze pomiary ciśnienia, gdyż u wielu pacjentów dochodzi w czasie upałów do jego spadku. Część pacjentów przyjmujących leki obniżające ciśnienie powinna mieć latem zmienione ich dawkowanie, jednak nie powinni robić tego samodzielnie, tylko po konsultacji z lekarzem” – tłumaczy ekspert.

Jak bezpiecznie przetrwać upał?

Latem osoby z chorobami układu krążenia powinny przestrzegać kilku prostych zasad.

  • Pić dużo płynów, by uniknąć odwodnienia. Warto sięgać po wodę mineralizowaną, zawierającą elektrolity, które są tracone w dużej ilości przez skórę.
  • Zapobiegać przegrzaniu. Czas wolny najlepiej spędzać w półcieniu, unikać spacerów między 10.00 a 15.00, a cięższe prace wykonywać wieczorem.
  • Zadbać o nakrycie głowy.
  • Unikać zatłoczonych miejsc.
  • Uważać na duże różnice temperatur. W klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura powinna być niższa maksymalnie o 5 stopni od tej panującej na zewnątrz.
  • Przejść na lekkostrawną dietę, najlepiej bez kawy i alkoholu.
  • Nie rezygnować z wysiłku fizycznego, ale wybrać umiarkowany, np. wieczorny spacer. W upale wzrasta ryzyko zakrzepów, dlatego osoby mające żylaki kończyn dolnych powinny dużo chodzić, odpoczywać z nogami uniesionymi powyżej serca, nie wystawiać ich na słońce i nie uciskać ciasną odzieżą.

Alarmujące sygnały

Odróżnienie zwykłego przemęczenia od skutków przegrzania w upalny dzień może być trudne. Zasłabnięcie, zwłaszcza u osoby chorej na serc, zawsze powinno być sygnałem do pilnego wezwania pomocy.

Nie należy też ignorować duszności ani bólu w klatce piersiowej. Osoby z nadciśnieniem powinny dodatkowo zwracać uwagę zarówno na duży wzrost ciśnienia, jak też jego spadek, i wówczas zawsze pilnie zasięgnąć porady lekarskiej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarek

Dziś przedstawiamy wam 5 pomysłów na pyszne przekąski z pieczarkami, które z pewnością zadowolą każdego smakosza.