Agata Polińska: Programy lekowe łamią prawa pacjentów

Agata Polińska: Programy lekowe łamią prawa pacjentów

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Poza programem leczenia raka jajnika, wszystkie pozostałe onkologiczne programy lekowe są niezgodne z międzynarodowymi standardami ustalonymi przez towarzystwa naukowe i łamią prawo pacjenta do leczenia zgodnie z aktualną wiedzą medyczną – ocenia Agata Polińska z Fundacji Onkologicznej Alivia.

Dla niej, chorej na raka piersi i od lat działającej na rzecz innych chorych onkologicznie, jest to sytuacja tym bardziej oburzająca, że – jak podkreśliła podczas dzisiejszej debaty z udziałem przedstawicielek organizacji pacjenckich, która odbyła się w Warszawie – “państwo polskie czerpie znaczne przychody, w wysokości kilkunastu miliardów złotych rocznie, ze sprzedaży tytoniu i alkoholu – substancji o potwierdzonym działaniu rakotwórczym”.

Potrzebujemy 1 mld zł na leczenie zgodne ze standardami

“Jeżeli do budżetu państwa wpływa rocznie z tego tytułu kilkanaście miliardów złotych, z a drugiej strony osoby decydujące o podziale tego budżetu mówią, że nie ma około 1 miliarda złotych na zapewnienie podobnego dostępu do leków onkologicznych jak w w pozostałych krajach europejskich, to jest to oburzające. Zwłaszcza że te kilkanaście miliardów złotych to pieniądze wyciągnięte z kieszeni ludzi, którzy chorują. Zostały przez nich wpłacone do budżetu w postaci akcyzy i podatków nałożonych na produkty alkoholowe i tytoniowe” – stwierdziła Agata Polińska.

Nie rozumie również, dlaczego w Polsce toczy się dyskusja na temat Breast Cancer Units – specjalistycznych ośrodków diagnostyki i leczenia raka piersi. Czy mają zostać stworzone w wersji “polskiej” czy na wzór innych krajów europejskich. “Czy budując autostrady, budujemy o 3 metry węższe pasy, bo jesteśmy w Polsce? Nie robimy tego, bo od tego zależy bezpieczeństwo ludzi. I nie możemy tego robić w medycynie, gdzie chodzi o leczenie chorób, które – jeśli nie są odpowiednio leczone – są śmiertelne” – podkreśliła Agata Polińska.

Jest przeciwna określaniu “polskich” standardów dla specjalistycznych ośrodków diagnostyki i leczenia raka piersi, bo chorzy w Polsce nie są pacjentami gorszej kategorii od tych, którzy mieszkają w innych krajach Unii Europejskiej.

Sześć ośrodków z certyfikatem towarzystw naukowych

Według ekspertów, żeby wszystkim chorym – pacjentkom i pacjentom, bo mężczyźni również chorują na raka piersi – zapewnić podobny dostęp do wielodyscyplinarnej opieki onkologicznej, w całym kraju powinno powstać około 80 Breast Cancer Unitów. Tymczasem ośrodków, które spełniają kryteria Breast Cancer Units, jest zaledwie kilka. Są to ośrodki onkologiczne, które z własnej inicjatywy poddały się procesowi akredytacji Senologic International Society i Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi i otrzymały pięcioletni certyfikat. Mogą się nim pochwalić:

  • Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie,
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach,
  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie,
  • Centrum Onkologii w Bydgoszczy,
  • Szpital Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

W trakcie procesu akredytacji jest, jak poinformował prof. Tadeusz Pieńkowski, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, Opolskie Centrum Onkologii. Jeśli przejdzie go pomyślnie, będzie siódmym Breast Cancer Unitem.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?