Pacjencie, sam oceń lekarza i szpital!

Pacjencie, sam oceń lekarza i szpital!

Fot. Freeimages.com

Na portalu Onkomapa możesz wyrazić swoją opinię na temat jakości i skuteczności leczenia w placówce onkologicznej, do której trafiłeś na leczenie.

Właśnie ruszyła nowa odsłona kampanii społecznej „Razem tworzymy Onkomapę”, której celem jest sprawdzenie, jak sami chorzy na raka i ich bliscy, a nie decydenci, oceniają poziom opieki onkologicznej w Polsce. Ich oceny pomogą innym pacjentom znaleźć dobry ośrodek i lekarza, który jest godny zaufania.

Chcemy, by Onkomapa była wspólnym dziełem chorych na raka oraz osób im bliskich. Ich oceny i doświadczenia są wskazówką, które z ośrodków onkologicznych dbają o wysoki poziom satysfakcji pacjentów. W szczególności będziemy przyglądali się ocenom placówek uczestniczącym w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. Wciąż nie wiemy, jakie są efekty tego projektu. Dlatego zapraszamy wszystkich do oceniania – każda opinia jest bardzo ważna i każda ma znaczenie! To też pomoc innym chorym, którzy na ich podstawie łatwiej podejmą dobrą decyzję o miejscu leczenia.

[Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia, do której należy portal Onkomapa]

Pacjenci chcą wiedzieć, gdzie warto się leczyć

W Polsce, jak przekonują organizatorzy Onkomapy, nie istnieje żadna publiczna baza lekarzy i szpitali onkologicznych, w której pacjenci mogliby znaleźć bardzo ważne dla nich informacje na temat jakości i efektywności prowadzonego leczenia.

Organizacje pacjenckie od lat walczą o wprowadzenie systemowych rozwiązań, które zmierzyłyby skuteczność prowadzonego leczenia i satysfakcję pacjentów. Dopiero w ramach pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej zostały wprowadzane pierwsze tego typu wskaźniki. Jak dotąd nie są jednak znane efekty tych pomiarów. Pacjenci są więc zmuszeni szukać informacji o godnych zaufania specjalistach i polecanych ośrodkach na własną rękę.

W odpowiedzi na ich potrzeby Fundacja Alivia uruchomiła nową odsłonę portalu Onkomapa. Dzięki szeregowi usprawnień pacjenci i ich bliscy mogą jeszcze szybciej wypełnić ankietę on-line i wyrazić własną opinię na temat blisko 100 placówek oraz prawie 3,5 tys. lekarzy. Mają również możliwość zapoznania się z ocenami innych chorych w poszczególnych obszarach, takich jak organizacja leczenia, wyposażenie ośrodka, czy uprzejmość danego lekarza. Tylko w 2019 roku z portalu skorzystało ponad 150 tysięcy osób.

Zaufanie ma wpływ na wyniki leczenia

W Fundacji Alivia nie mają żadnych wątpliwości, że mierzenie poziomu zadowolenia pacjentów z oferowanej im opieki jest bardzo ważne. Jeśli pacjent jest z niej niezadowolony, nie będzie miał zaufania ani do szpitala, ani do zatrudnionego w nim personelu medycznego, a bez zaufania i dobrych relacji z lekarzem trudno o dobre efekty leczenia i przestrzeganie zaleceń.

Gdzie najlepiej się leczyć? Któremu lekarzowi warto zaufać? Ta decyzja może mieć ogromne znaczenie dla przebiegu leczenia, komfortu pacjenta, a nawet jego życia. Onkomapa powstała po to, aby pacjenci i ich bliscy mogli wyrazić swoją opinię na ten temat, podzielić się doświadczeniem z innymi, ale też po to, by nowo zdiagnozowani chorzy nie musieli poszukiwać informacji na własną rękę. Dzięki opiniom innych chorych mogą dokonać lepszego wyboru.

[Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Do grona ambasadorek #lubiesiebie dołączyło pięć aktorek

Katarzyna Herman, Jowita Budnik, Joanna Liszowska, Aleksandra Hamkało