221 zakażonych. Wyniki testów 15 ministrów ujemne

221 zakażonych. Wyniki testów 15 ministrów ujemne

Fot. MZ

Testy laboratoryjne nie potwierdziły obecności koronawirusa w próbkach pobranych od 15 członków rządu, którzy mieli kontakt z zakażonym szefem resortu środowiska Michałem Wosiem.

Poinformował o tym minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas popołudniowej konferencji prasowej, która tym razem odbyła się przed gmachem resortu.

Wszyscy członkowie rządu i osoby, które miały kontakt z ministrem Michałem Wosiem zostały poddane dwutygodniowej kwarantannie i zbadane pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2. W sumie jest to kilkadziesiąt osób. W przypadku ministrów, u których testy dały wynik negatywne, sanepid zdecydował się skrócić okres kwarantanny do siedmiu dni. Moga wrócić do pracy.

Nie uczestniczyłem w posiedzeniu Rady Ministrów, na którym był minister środowiska. Premier również nie wziął nim udziału.

[prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia]

Wyniki testów 15 ministrów, którzy mieli bezpośredni kontakt z szefem resortu środowiska Michałem Wosiem, spłynęły do resortu zdrowia dziś przed południem. Wszystkie były negatywne.

Liczba zakażonych wzrosła do 221, 5 osób zmarło

Wśród 16 kolejnych osób, u których testy molekularne potwierdziły dzisiaj obecność koronawirusa, jest sześciu mieszkańców Dolnego Śląska, trzech z województwa łódzkiego, dwóch ze Śląska, dwóch z Wielkopolski, jeden z Małopolski, jeden z województwa lubelskiego i jeden z województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak poinformował szef resortu zdrowia, zdecydowana większość zakażonych czuje się dobrze.

Według danych na 17 marca w szpitalach przebywają 833 osoby chore i z podejrzeniem zakażenia, 14 531 osób jest objetych domową kwarantanną, a 35 853 osoby znajdują sie pod nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. 22 979 osób zostało zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do Polski z zagranicy.

Wieczorem Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował, że przebywający w tej placówce tzw. pacjent zero, czyli pierwszy polski pacjent zakażony koronawirusem SARS-CoV-2, jutro zostanie wypisany do domu. Dwa kolejne wykonane u niego testy molekularne dały negatywny wynik. „A to oznacza, że możemy go uznać za za wyleczonego” – poinformowała placówka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki z aloesem dla podrażnionej i odwodnionej skóry

Jeśli skóra jest podrażniona — ukoi ją i