Warsztat edukacyjny dla chorych na AMD

Warsztat edukacyjny dla chorych na AMD

- Aktualności
Fot. pixabay.com

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wraz z firmą Bayer organizują „Spotkanie z AMD” dla pacjentów objętych programem lekowym „Leczenie neowaskularnej (wysiękowej) postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)”.

Celem tego spotkania, które odbędzie się 28 czerwca o godz. 16 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach, będzie edukacja pacjentów w zakresie właściwego postępowania podczas choroby, w tym uświadomienie im, że oprócz leków mogą oni otrzymać również pomoc w formie rehabilitacji, odpowiedniego doboru pomocy optycznych, a także wsparcia psychologa.

Oprócz samej terapii farmakologicznej pacjenta z wysiękową postacią AMD, niezwykle ważne wydało nam się edukowanie chorych w zakresie możliwości, jakie stwarza rehabilitacja osób słabowidzących oraz pomoc psychologa – mówi prof. Katarzyna Michalska-Małecka, okulistka z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, współorganizatorka i moderatorka spotkania.

Warsztaty rozpoczną się wykładem na temat leczenia pacjenta z wysiękową postacią zwyrodnienia plamki, który wygłosi prof. Katarzyna Michalska-Małecka. Ujęcie psychologiczne, w tym techniki zmniejszania stresu i strachu, oraz rolę motywacji w procesie choroby przedstawi mgr Ewa Stanikowska z Przychodni Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Rehabilitacja osób słabowidzących będzie tematem wystąpienia mgr Grażyny Machury z tej samej przychodni.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Podczas jego trwania uczestnicy otrzymają również bezpłatne materiały edukacyjne.

Co to jest zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (ang. age related macular degeneration, AMD) to przewlekła, postępująca choroba oczu, dotykająca zwykle osób po 50. roku życia. Dotyczy obszaru na dnie oka, który jest odpowiedzialny za widzenie centralne. Z wiekiem może dochodzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w tej delikatnej strukturze. Uszkodzenia powodują zaburzenia widzenia: pogorszenie ostrości wzroku, zniekształcenie obrazu, gorsze widzenie barw.

W początkowym stadium choroba może przebiegać bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie wzroku. choroba oczu związana z wiekiem, występująca zwykle u osób po 50. roku życia. Jest ona najczęstszą przyczyną nieodwracalnej utraty widzenia. Według danych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, dotyka 1,5 mln Polaków, a do 2020 r. liczba ta może sięgnąć 2 mln.

Istnieją dwie postaci AMD: sucha i wysiękowa. Postać sucha AMD cechuje się powolnym postępem choroby. Pogorszenie ostrości wzroku następuje stopniowo, w ciągu miesięcy lub lat. Zmiany zachodzące w plamce w tej postaci mają charakter przede wszystkim zanikowy. W postaci wysiękowej AMD  powstają nowe, nieprawidłowe naczynia w okolicy plamki. Ściany naczyń są cienkie i kruche, wskutek czego na dnie pojawiają się wysięki i krwotoki, które oprócz zaburzeń widzenia, w końcowym stadium mogą spowodować powstanie blizny i prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki.

Do leczenia wysiękowej postaci AMD przeznaczone są leki podawane do ciała szklistego, które blokują białko – czynnik wzrostu, biorący udział w procesie tworzenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych.

Postać wysiękowa stanowi tylko około 10 proc. wszystkich przypadków AMD, ale jest odpowiedzialna za 90 proc. przypadków utraty wzroku związanej z tym zaburzeniem. W Polsce pacjenci z wysiękową postacią choroby mają dostęp do bezpłatnego leczenia. Terapia finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Wystarczy 5 minut, by zbadać sobie piersi

Co druga kobieta nie wykonuje raz w miesiącu