Bezpłatna aplikacja dla chorych na raka piersi

Bezpłatna aplikacja dla chorych na raka piersi

- Aktualności
Fot. materiały prasowe

Z myślą o podopiecznych Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku stworzono nowatorską, darmową aplikację mobilną.

Dzięki niej lekarze mogą na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjentów, a także zapewnić im dostęp do bieżących informacji na temat raka piersi.

W aplikacji można znaleźć m.in. porady, jak należy się badać i jak poprawić wyniki leczenia. Jest też sporo informacji o Centrum Chorób Piersi UCK, a także o organizacjach pacjenckich, z którymi warto się skontaktować. Na bieżąco umieszczane w niej będą także informacje np. o zmianie godzin przyjęć lekarza oraz ważne z punktu widzenia chorych dane adresowe.

Aplikacja Centrum Chorób Piersi UCK nie pełni jednak wyłącznie funkcji informacyjnej, lecz daje możliwość codziennego kontrolowania stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta.

Doceniamy rolę nowoczesnej informacji. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona pacjentów w sposób maksymalnie przyjazny i łatwy w użyciu. Jednak to, o co najistotniejsze i najbardziej innowacyjne w tej aplikacji, to moduł zgłaszania działań niepożądanych, czyli np. pogarszającego się samopoczucia. To narzędzie daje nam możliwość szybszej, aktywnej reakcji. Tego rodzaju działania, nowatorskie w Polsce,  mają udowodniony wpływ na poprawę wyników leczenia – mówi dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.

Pacjenci, którzy zainstalują aplikację na swoim telefonie, będą codziennie wypełniać ankietę składającą się z kilkunastu pytań. Jednym z czekających ich zadań będzie określenie swoich dolegliwości w skali od 1 do 4. W przypadku zaznaczenia 3. stopnia automatycznie zostanie wysyłany e-mail z informacją do pielęgniarki dedykowanej chorym z rakiem piersi. Kontakt z pacjentem lub pacjentką umożliwi podjęcie odpowiednich działań. Pielęgniarka skontaktuje chorego z lekarzem, doradzi sposób postępowania, pokieruje do szpitala itp.

Aplikację można już pobrać ze sklepu internetowego Google Play (telefony obsługiwane przez systemem Android). Wkrótce będzie dostępna również w App Store (dla użytkowników sytemu iOS). Została ona sfinansowana przez firmę Pfizer, która jest jej głównym sponsorem, oraz firmy Egis i Pierre Fabre.

Aplikacja mobilna wpisuje się w ideę kompleksowej opieki, którą Centrum Chorób Piersi UCK oferuje swoim pacjentom. Na pierwszej wizycie pacjent badany jest przez onkologa i chirurga onkologicznego. W zależności od potrzeby kierowany jest  na badanie mammograficzne, USG piersi, biopsję, rezonans magnetyczny, czy USG i biopsję węzłów chłonnych.

W trakcie konsylium lekarze podejmują decyzję, czy konieczna jest chemioterapia i/lub radioterapia, czy też od razu istnieje potrzeba przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Istnieje również możliwość udziału w licznych badaniach klinicznych, prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej z wykorzystaniem najnowocześniejszych leków.

Walka z rakiem piersi nie jest łatwa, także pod względem psychicznym, dlatego też na pacjentów Centrum Chorób Piersi UCK czeka wykwalifikowany psychoonkolog.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Wystarczy 5 minut, by zbadać sobie piersi

Co druga kobieta nie wykonuje raz w miesiącu