Bezpłatna aplikacja dla chorych na raka piersi

Bezpłatna aplikacja dla chorych na raka piersi

Fot. materiały prasowe

Z myślą o podopiecznych Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku stworzono nowatorską, darmową aplikację mobilną.

Dzięki niej lekarze mogą na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjentów, a także zapewnić im dostęp do bieżących informacji na temat raka piersi.

W aplikacji można znaleźć m.in. porady, jak należy się badać i jak poprawić wyniki leczenia. Jest też sporo informacji o Centrum Chorób Piersi UCK, a także o organizacjach pacjenckich, z którymi warto się skontaktować. Na bieżąco umieszczane w niej będą także informacje np. o zmianie godzin przyjęć lekarza oraz ważne z punktu widzenia chorych dane adresowe.

Aplikacja Centrum Chorób Piersi UCK nie pełni jednak wyłącznie funkcji informacyjnej, lecz daje możliwość codziennego kontrolowania stanu zdrowia i samopoczucia pacjenta.

Doceniamy rolę nowoczesnej informacji. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona pacjentów w sposób maksymalnie przyjazny i łatwy w użyciu. Jednak to, o co najistotniejsze i najbardziej innowacyjne w tej aplikacji, to moduł zgłaszania działań niepożądanych, czyli np. pogarszającego się samopoczucia. To narzędzie daje nam możliwość szybszej, aktywnej reakcji. Tego rodzaju działania, nowatorskie w Polsce,  mają udowodniony wpływ na poprawę wyników leczenia – mówi dr hab. Elżbieta Senkus-Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK.

Pacjenci, którzy zainstalują aplikację na swoim telefonie, będą codziennie wypełniać ankietę składającą się z kilkunastu pytań. Jednym z czekających ich zadań będzie określenie swoich dolegliwości w skali od 1 do 4. W przypadku zaznaczenia 3. stopnia automatycznie zostanie wysyłany e-mail z informacją do pielęgniarki dedykowanej chorym z rakiem piersi. Kontakt z pacjentem lub pacjentką umożliwi podjęcie odpowiednich działań. Pielęgniarka skontaktuje chorego z lekarzem, doradzi sposób postępowania, pokieruje do szpitala itp.

Aplikację można już pobrać ze sklepu internetowego Google Play (telefony obsługiwane przez systemem Android). Wkrótce będzie dostępna również w App Store (dla użytkowników sytemu iOS). Została ona sfinansowana przez firmę Pfizer, która jest jej głównym sponsorem, oraz firmy Egis i Pierre Fabre.

Aplikacja mobilna wpisuje się w ideę kompleksowej opieki, którą Centrum Chorób Piersi UCK oferuje swoim pacjentom. Na pierwszej wizycie pacjent badany jest przez onkologa i chirurga onkologicznego. W zależności od potrzeby kierowany jest  na badanie mammograficzne, USG piersi, biopsję, rezonans magnetyczny, czy USG i biopsję węzłów chłonnych.

W trakcie konsylium lekarze podejmują decyzję, czy konieczna jest chemioterapia i/lub radioterapia, czy też od razu istnieje potrzeba przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Istnieje również możliwość udziału w licznych badaniach klinicznych, prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej z wykorzystaniem najnowocześniejszych leków.

Walka z rakiem piersi nie jest łatwa, także pod względem psychicznym, dlatego też na pacjentów Centrum Chorób Piersi UCK czeka wykwalifikowany psychoonkolog.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like

Czy przyjmowanie witamin i minerałów jest bezpieczne dla chorych na raka?

Amerykańska organizacja United States Preventive Services Task Force