Stylista Zdrowia – w czym może nam pomóc uważny fryzjer, kosmetyczka, masażysta

Stylista Zdrowia – w czym może nam pomóc uważny fryzjer, kosmetyczka, masażysta

Marka Artego we współpracy z Fundacją Rak’n’Roll i Akademią Czerniaka realizują wspólny projekt “Stylista Zdrowia”. Chcą zachęcać środowisko fryzjerskie do uważności na niepokojące zmiany na skórze głowy klientów i rozwijania umiejętności powiedzenia im o tych zmianach. Patronat nad akcją objęła Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, której głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat czerniaka, raków skóry i ochrony skóry.

Skóra głowy jest jednym z trudniej dostępnych miejsc dla ludzkiego oka i często zapominamy, że ona również wymaga szczególnej uwagi. Dlaczego? Ponieważ zdrowa głowa to nie tylko piękne włosy, ale przede wszystkim zdrowe ciało. Inicjatywa “Stylista Zdrowia” idealnie określa nową rolę fryzjerów, a także buduje świadomość, jak istotna jest uważność w profilaktyce.

Dorota Sielużycka, Brand Manager Artego, tłumaczy: – Podjęliśmy się połączenia możliwości fryzjerów z wiedzą na temat profilaktyki, w celu zwiększenia świadomości roli fryzjera w dzisiejszym świecie.

Uważność fryzjera wpłynęła na los jego klientki

Powstanie inicjatywy “Stylista Zdrowia” zainspirowała historia jednej z klientek Artego, Anny, u której fryzjer zauważył nietypową zmianę skórną z tyłu głowy. Dzięki jego uważności oraz umiejętności powiedzenia o tej zmianie klientce, pani Anna zgłosiła się do lekarza, który rozpoznał u niej czerniaka i rozpoczęła leczenie. Wizyta w salonie fryzjerskim realnie wpłynęła na jej dalsze życie.

Czytaj także: Jak w prosty sposób wykryć czerniaka

Artego oraz Fundację Rak’n’Roll łączy wspólny cel – zadbanie o zdrowie osób, z którymi współpracują. – Fryzjerki i fryzjerzy mają kontakt ze skórą głowy, której sam klient nie widzi. A że są ludźmi biegłymi w rozmowie, mogą też wskazać klientowi właściwe działanie. Ten projekt ma na celu uświadamianie fryzjerom, jak ważna jest otwartość na zauważanie zmian skórnych u klientek i klientów, rozwijanie umiejętności powiedzenia o nich oraz zachęcanie do wizyty u lekarza – mówi Joanna Rokoszewska-Łojko z Fundacji Rak’n’Roll.

Artego zamierza stworzyć nowy trend w branży beauty, a także zaangażować do projektu nie tylko własne salony i fryzjerów, ale również innych stylistów. 2 października w Cukrowni Żnin odbędzie się event wprowadzający ideę “Stylista zdrowia – Care for beauty, care for health”, a połowa dochodu ze sprzedaży biletów zostanie przekazana Fundacji Rak’n’Roll. Fryzjerzy biorący udział w wydarzeniu dowiedzą się, jak dołączyć do akcji, a także otrzymają specjalny certyfikat poświadczający nowe kompetencje.

– Podczas szkoleń, kiedy mam styczność z fryzjerami, przez odpowiedni przekaz jesteśmy w stanie rozpowszechnić ten trend na całą Polskę – mówi Wojciech Zieliński, dyrektor artystyczny Artego.

Jak może pomóc stylista?

Poprzez obserwację skóry, zwrócenie uwagi klientki na zmianę i zachęcenie do wizyty u dermatologa. Te trzy proste kroki mają wielką moc w trosce o zdrowie. Bardzo ważna jest edukacja osób pracujących z ciałem, tak naprawdę nie tylko fryzjerów.

– Niezwykle istotna jest stała edukacja, zarówno społeczeństwa, jak i środowiska medycznego, przede wszystkim dermatologów, chirurgów onkologów, a także lekarzy rodzinnych, którzy często jako pierwsi konsultują pacjentów zgłaszających się z podejrzanymi znamionami. Warto zwrócić też uwagę na zawody, których przedstawiciele pracują bezpośrednio z ciałem pacjenta. Mam tu na myśli fizjoterapeutów i masażystów oraz właśnie fryzjerów czy kosmetyczki, którzy mają szansę zauważyć niepokojące zmiany, np. na skórze głowy czy plecach, i zasugerować wizytę u specjalisty. Najlepiej, aby budowanie właściwych postaw i zdrowych nawyków w tym obszarze rozpoczynało się już na etapie szkolnym, wśród dzieci i młodzieży, jednak nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o zdrowie swoje i otoczenia – mówi prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.

Care for beauty, care for health

Marka Artego dostrzega, jak zmienia się rola fryzjera na przestrzeni lat. Od RZEMIEŚLNIKA skracającego włosy, przez STYLISTĘ FRYZUR kreującego wizerunek, do uważnego STYLISTY ZDROWIA mającego wpływ na zdrowie, a niejednokrotnie na życie swoich klientów. Poprzez połączenie sił z Fundacją Rak’n’Roll oraz Akademią Czerniaka idea Artego rozwija się jeszcze dalej, a care for beauty dopełnia care for health.

Czytaj także:

Nie ignoruj czerniaka. Kontroluj każdą zmianę na skórze

Czerniak daje o sobie znać. Nie bagatelizuj jego objawów

Rak skóry: sprawdź, jak możesz się przed nim uchronić!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?