Macie psa albo kota? To macie szansę na zdrowie!

Macie psa albo kota? To macie szansę na zdrowie!

Po co ci pies? Pytają mnie znajomi, którzy nie wyobrażają sobie, by po ich mieszkaniu, domu czy podwórku “pałętało się” jakieś zwierzę. A ja im odpowiadam, że kto lubi zwierzęta, to lubi również ludzi. Przecież one dają tyle wspaniałych przeżyć! Okazuje się jednak, że są badania, które dowodzą, że ich obecność w naszym najbliższym otoczeniu wywiera pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Fizyczne i psychiczne.

Centrum Opieki nad Zwierzętami WALTHAM przeprowadziło badania, z których wynika, że osoby posiadające zwierzęta mają niższe ciśnienie krwi. W innym badaniu, wykonanym na prawie 600 pacjentach, Australijczycy udowodnili, że właściciele zwierząt w mniejszym stopniu narażeni są na choroby serca i mają niższy poziom cholesterolu. Poza tym udowodnili, że posiadanie psa wpływa na naszą aktywność fizyczną i powoduje, przez co raczej nie grozi nam nadwaga czy otyłość.

– Amerykanie z kolei zbadali związek między posiadaniem zwierzęcia a zachorowaniem na raka. Okazało się, że opieka nad pupilem obniża ryzyko zachorowania na chłoniaka nieziarniczego. Ryzyko to jest mniejsze, im dłużej posiada się zwierzę – mówi dr. n. wet. Michał Ceregrzyn, kierownik ds. żywienia zwierząt w firmie Mars Polska.

Mając psa lub kota, nie tylko nie doskwiera nam samotność, ale – co potwierdziły kolejne badania – łatwiej nam pogodzić się ze stratą kogoś bliskiego.

– Posiadanie zwierzęcia wpływa również na redukcję stresy psychicznego związanego z codziennym życiem. Wiedza ta została zastosowana m.in. w leczeniu depresji – dzięki wykorzystaniu w nim psa lub kota pacjenci szybciej się relaksowali, a sesje terapeutyczne były bardziej efektywne – dodaje dr Michał Ceregrzyn.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, czy warto przygarnąć ze schroniska jakieś zwierzę, to dodam, że jest jego obecność w naszej przestrzeni jest korzystna nie tylko dla osób dorosłych, ale również dla dzieci. Dzięki zwierzęciu nabierają one pewności siebie, stają się empatyczne, a w przypadku dzieci z ADHD pies czy kot jest w stanie zwiększyć ich umiejętność skupienia uwagi. 

Badania potwierdzają, że dorastanie w towarzystwie zwierzęcia, zwłaszcza psa, pozytywnie wpływa na system odpornościowy i obniża prawdopodobieństwo wystąpienia alergii, która przekształca się po jakimś czasie w astmę. Zwierzę, jak podkreślają naukowcy, wpływa na wykształcenie się u dziecka kompetencji społecznych i umiejętności opieki nad innymi osobami. A to oznacza, że będzie miał kto

się

nami opiekować na starość 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?