Koronawirus: przygotuj się do wizyty u dentysty

Koronawirus: przygotuj się do wizyty u dentysty

Fot. materiały prasowe

Zastanawiasz się, czy czas epidemii to odpowiednia pora na odwiedzenie dentysty? Jeśli boli cię ząb, jesteś w trakcie leczenia ortodontycznego lub protetycznego, umów się na wizytę. Ale dobrze się do niej przygotuj.

W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, gabinety stomatologiczne funkcjonują teraz inaczej.

lek. dent. Monika Stachowicz

 – Priorytetowe było odpowiednie przystosowanie gabinetu do zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz towarzystw stomatologicznych, jak i wdrożenie surowych procedur zapobiegania zakażeniom. Po tym czasie wróciliśmy do pracy w prawie pełnym zakresie, jak i wiele innych gabinetów w Polsce. Mamy świadomość, że niezależnie od sytuacji epidemiologicznej, wielu pacjentów wymaga leczenia i specjalistycznej pomocy, których nie można odkładać, bo narażamy się na groźne powikłania, nawet dla zdrowia ogólnego. Natomiast pacjent, decydując się na wizytę w tym czasie, musi wziąć pod uwagę pewne obostrzenia, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno jemu, jak i personelowi medycznemu – mówi lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie. 

W zależności od wyboru gabinetu, te reguły i procedury mogą się nieco różnić, dlatego warto wcześniej przejrzeć stronę internetową oraz media społecznościowe gabinetu, gdzie zamieszczane są aktualne informacje na temat obowiązujących zasad przyjęć. Jeśli masz jakieś wątpliwości i zastanawiasz się, czego możesz się teraz spodziewać w wybranej placówce stomatologicznej, dopytaj u źródła.

Kiedy iść do dentysty, a kiedy lepiej odwołać wizytę?

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, gabinety stomatologiczne podjęły działania prewencyjne. Niezwykle ważna jest otwarta komunikacja pacjenta z dentystą, i to już na etapie planowania wizyty. Pacjent w razie np. bólu zęba, zapalenia dziąseł czy uraz, może udać się na leczenie do dentysty, jednak pod warunkiem, że jest zdrowy. Pacjenci ze zdiagnozowanym aktywnym zakażeniem COVID-19, na kwarantannie czy w izolacji nie zostaną przyjęci do dentysty.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy wskazujące na przeziębienie (podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel, katar), powinieneś poinformować o nich dentystę i przesunąć wizytę na inny termin. Takie objawy są przeciwwskazaniem do leczenia w gabinecie stomatologicznym.

Powinieneś się przygotować również na pomiar temperatury ciała, wypełnienie karty epidemiologicznej czy np. odkażenie gardła poprzez jego przepłukanie. Tym samym obostrzeniom podlega personel medyczny. Jeśli gabinet jest odpowiednio przygotowany, to zagrożenie jest naprawdę minimalne i nie musisz się obawiać transmisji wirusa, siedząc na fotelu dentystycznym.

Ważna jest szczerość pacjenta w stosunku do lekarza. Z jednej strony na pewno chcielibyśmy pomóc wszystkim tym osobom, które potrzebują podjęcia terapii. Z drugiej, musimy mieć na względzie zdrowie i bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i pracowników gabinetu oraz ich rodzin. Dlatego tak precyzyjnie weryfikujemy ryzyko zagrożenia – wyjaśnia Monika Stachowicz.

Z tego względu również, jeśli w ciągu kilku tygodni od pobytu u dentysty pacjent dowiedział się o zakażeniu koronawirusem, powinien poinformować o tym wszystkie osoby, z którymi miał w tym czasie kontakt, również pracowników gabinetu.

Większość zabiegów możesz teraz wykonać

Na jakie zabiegi stomatologiczne możesz liczyć w dobie pandemii koronawirusa? Najlepiej zweryfikuj zakres pracy gabinetu, kontaktując się z nim bezpośrednio. Na pewno przyjmowani są pacjenci, którzy skarżą się na np. na ból zęba, uraz, czy zapalenie dziąseł. Prowadzone jest także leczenie zachowawcze, kanałowe czy protetyczne, zwłaszcza jeśli twoja dolegliwość utrudnia lub uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie.

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz kontynuować leczenia rozpoczętego przed pandemią, mogą u ciebie wystąpić problemy, których trudno będzie się pozbyć, kiedy sytuacja epidemiologiczna ustabilizuje się. Dla przykładu, przygotowany ząb pod koronę po kilku miesiącach może nie nadawać się już jako filar, leczenie ortodontyczne może ulec cofnięciu, a zabiegi periodontologiczne wykonane wcześniej pójdą na marne. Podobnie podjęte wcześniej leczenie kanałowe, jeśli nie będzie kontynuowane.

Najlepiej skontaktuj się z placówką, w której się leczysz i zapytaj lekarza, ile możesz bezpiecznie czekać na kontynuację leczenia lub jakie są możliwości przyjęcia. Nie ma przeciwwskazań do leczenia stomatologicznego, ale warunki przyjęcia pacjentów są aktualnie nieco inne.

Zaostrzony reżim sanitarny

To zasada obowiązująca w wielu gabinetach stomatologicznych. Dotyczy ona zarówno pracowników gabinetu, jak i pacjentów. Kluczowe jest zdezynfekowanie dłoni po wejściu do placówki specjalnym płynem dostępnym przy recepcji, a także stosowanie się do reguł panujących np. w poczekalni.

Umawiamy pacjentów tak, aby nie musieli tłoczyć się w poczekalni. Samą poczekalnię podzieliliśmy na strefy, które dystansują poszczególne osoby od siebie. Dodatkowo prosimy, by każdy z pacjentów stawił się punktualnie oraz nos i usta osłonięte miał bawełnianą maseczką, którą ściągamy dopiero w gabinecie. Ważne, by każda osoba czuła się komfortowo – wyjaśnia dr Stachowicz.

Pacjent powinien przyjść na wizytę sam, bez towarzystwa. Jeśli leczenie planowane jest u dziecka, może mu towarzyszyć tylko jeden rodzic lub opiekun.

Odkażanie, sterylizacja i dekontaminacja gabinetu

Z racji reżimu sanitarnego oraz dłuższych niż zwykle procedur przygotowujących gabinet na wizytę pacjenta, przyjęcia mogą mieć miejsce w większych odstępach czasu i np. tylko w części gabinetów.

Po każdej wizycie musimy odpowiednio przygotować gabinet na przyjęcie kolejnego pacjenta. Odpowiednie odkażenie gabinetu wymaga czasu, odkażamy nie tylko tak, jak zwykle wszystkie narzędzia stomatologiczne, powierzchnie w gabinecie, ale także wykonujemy tzw. dekontaminację powietrza. Dzięki temu możemy mieć pewność, że powietrze jest czyste od wszelkich patogenów – informuje ekspertka.

Zmianie w wielu gabinetach uległy także zasady zapisywania pacjentów. Z racji każdorazowego, skrupulatnego przygotowania gabinetu, wizyty doraźne, niezapowiedziane, bez wcześniejszego umówienia mogą być niemożliwe. Preferowany jest kontakt telefoniczny i zapisy drogą internetową, również w zakresie pilnych, nagłych przypadków. Wiele gabinetów prowadzi także specjalne e-wizyty, czyli konsultacje online dla pacjentów, które nie wymagają wychodzenia z domu.

Zmienił się także uniform stomatologów, który przypomina teraz strój astronauty. W celu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa, dentyści zamiast standardowego fartucha, podczas wizyty mogą mieć na sobie specjalne ubrania ochronne, maseczkę medyczną oraz przyłbice, które zmniejszają ryzyko jakiejkolwiek transmisji patogenów.

Zęby umyj sobie w domu!

Wirus COVID-19 jest bardzo zaraźliwy, dlatego gabinety podjęły działania, które mają na celu ograniczenie transmisji poprzez kontakt, dotykanie tzw. części wspólnych czy przedmiotów użytkowych.

Z tego względu zamiast zostawiać ubrania wierzchnie na wspólnym wieszaku czy w szafie w poczekalni, lepiej zabrać je ze sobą do gabinetu, a np. w oczekiwaniu na wizytę skorzystać z własnej lektury, zamiast czasopism zwykle dostępnych na miejscu. Choć toalety przy gabinetach są czynne jak zwykle, to bezpieczniej będzie w miarę możliwości wyszczotkować zęby przed wizytą, w domu.

Przygotuj się na większe wydatki

W momencie podjęcia leczenia w czasie epidemii w gabinetach prywatnych musisz się liczyć z koniecznością powiększenia twojego rachunku o tzw. opłatę epidemiologiczną. Co to takiego?

 – Jest to zmienny koszt, który jest doliczany do ostatecznej kwoty za wizytę. Aby móc funkcjonować i przyjmować pacjentów, jako gabinet musimy zainwestować w dodatkowe, ponadstandardowe środki ochrony,  które nigdy nie były uwzględniane w cenie usług. Równocześnie ich koszt podczas aktualnej sytuacji epidemiologicznej wzrósł absurdalnie, nawet kilkudziesięciokrotnie!  To przekłada się na ostateczną kwotę – wyjaśnia dentystka z warszawskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent.

Ta opłata wprowadzona została tymczasowo na czas trwania epidemii. O jej wysokość warto zapytać już na etapie zapisywania się na wizytę. Dentyści podkreślają, że gdy sytuacja na rynku produktów uspokoi się, można będzie z niej zrezygnować.

Czytaj też:

Zaburzenia odżywiania może rozpoznać dentysta

Cukrzycę rozpozna też dentysta

Jakie kryteria powinien spełniać idealny gabinet stomatologiczny?

Zdrowie jamy ustnej zaczyna się w szklance i na talerzu [WYWIAD]

Długotrwały stres może zniszczyć zęby

Jak zapobiec paradontozie

Fakty i mity na temat wybielania zębów

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.