Jakie kryteria powinien spełniać idealny gabinet stomatologiczny?

Jakie kryteria powinien spełniać idealny gabinet stomatologiczny?

Fot. Medi

Kompleksowa obsługa, indywidualne podejście i najwyższa jakość świadczonych usług stomatologicznych. Czy wiesz, co to oznacza w praktyce?

Z nami możesz sprawdzić, czym powinien cechować się idealny gabinet stomatologiczny i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy Twój spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

1. Wszystkie usługi w jednym miejscu

Wyobraź sobie, że zgłaszasz się do gabinetu stomatologicznego z problemem wymagającym natychmiastowej interwencji. Dentysta dokonuje przeglądu stanu Twojej jamy ustnej, wykonuje dodatkowe badania, np. zdjęcie pantomograficzne, a następnie udziela Ci niezbędnej pomocy. Potem wręcza Ci skierowanie, które musisz zrealizować w innym miejscu. Czy tak to powinno wyglądać?

dr n. med. Piotr Różniatowski

Pacjent, który zgłasza się do gabinetu stomatologicznego z konkretnym problemem, oczekuje, że wszystkie niezbędne badania, diagnostyka, planowanie i leczenie zostaną wykonane w jednym miejscu. Standardem w placówkach stomatologicznych powinno być to, aby „pod jednym adresem” zebrać całe niezbędne wyposażenie i sprzęt medyczny, m.in. aparat pantomograficzny, tomograf komputerowy czy cefalostat. To absolutna podstawa. Dzięki temu pacjent otrzymuje opiekę kompleksową w pełnym znaczeniu tego słowa i ma pewność, że jedynym jego zadaniem jest stawienie się na umówioną wizytę w gabinecie. Cyfrowa diagnostyka pozwala wykryć wiele zmian w uzębieniu, zwłaszcza tych niewidocznych gołym okiem , np. ubytki między dwoma zębami – mówi dr n. med. Piotr Rożniatowski, ekspert Medicover Stomatologia.

WSKAZÓWKA: Zwróć uwagę, czy klinika, którą wybrałeś, wykonuje pełną diagnostykę przed i w takcie leczenia. Zapytaj o to podczas zapisywania się na wizytę.

2. Jedna klinika, wielu specjalistów

Brak możliwości przeprowadzenia kompleksowych badań umożliwiających pełną diagnostykę i zaplanowanie leczenia, to tylko jedna z możliwych niedogodności, które mogą pojawić się w gabinetach stomatologicznych. Zdarza się również, że oferując pomoc w rozwiązaniu problemów dentystycznych, tak naprawdę specjalizują się wyłącznie w jednej dziedzinie stomatologii.

Zdarza się, i to wcale nierzadko, że pacjent, któremu poza leczeniem kanałowym potrzebna jest również rekonstrukcja korony zęba, otrzymuje informację, że w klinice, do której trafił, nie ma możliwości skorzystania z pomocy protetyka. W efekcie musi szukać kolejnego ośrodka stomatologicznego, a w najlepszym wypadku zostaje poinformowany o zaprzyjaźnionym miejscu świadczącym takie usługi (czasami występuje konieczność przenoszenia dokumentacji medycznej między klinikami lub wykonania nowej). Dla pacjenta to dodatkowy stres, a także strata czasu i pieniędzy. Dlatego, wybierając klinikę z pełnym zapleczem personalnym, mamy pewność, że każdy nasz problem zostanie rozwiązany bez konieczności wizyty w innych gabinetach stomatologicznych.

WSKAZÓWKA: Zwróć uwagę, czy placówka, którą wybrałeś, oferuje pełen zakres pomocy stomatologicznej. Zapytaj o to podczas zapisywania się na wizytę.

3. Praca na cztery ręce

Jest to jedna z metod pracy w gabinecie stomatologicznym, która pozwala zdecydowanie szybciej oraz precyzyjniej przeprowadzić wszelkie procedury stomatologiczne. Dzięki temu pacjent nie niecierpliwi się przebywaniem w gabinecie i znacznie skraca się czas jego wizyty, a lekarz w pełni skupia się na udzieleniu mu pomocy. Jest to możliwe, bo część czynności wykonuje asystentka stomatologiczna.

Praca na cztery ręce to technika, która zdecydowanie poprawia jakość świadczonych usług w gabinecie. Jest to możliwe dzięki pracy z wykwalifikowaną asystą stomatologiczną, która wykonuje niezbędne czynności obok stomatologa, np. błyskawicznie przekazuje specjaliście niezbędne narzędzia i materiały. Dzięki temu pacjent czuje się bardziej „zaopiekowany” i ma pewność, że lekarz może w pełni skoncentrować się na wykonywanym zabiegu – wyjaśnia zalety takiego podejścia dr Piotr Rożniatowski.

WSKAZÓWKA: Przed wizytą w placówce warto zapytać o charakter pracy stomatologów, m.in. o to, czy pracują razem z wykwalifikowanymi asystentkami.

4. Jedna wizyta w zupełności wystarczy

W natłoku obowiązków prywatnych i zawodowych często brakuje Ci czasu na zadbanie o zdrowie. To jeden z powodów, przez które część pacjentów rezygnuje m.in. z regularnych wizyt u stomatologa. Kiedy po dłuższym czasie zdecydujesz się na wizytę, zazwyczaj okazuje się, że stan Twojego uzębienia pozostawia wiele do życzenia i leczenie nie ograniczy się wyłącznie do jednej czynności, np. wymiany wypełnienia w zębie.

Co w sytuacji, kiedy z różnych przyczyn nie możesz sobie pozwolić na realizację planu leczenia zakładającego wiele wizyt u dentysty?

Czasami pacjenci potrzebują bardzo zaawansowanego działania w celu naprawy stanu uzębienia. Wyobraźmy sobie sytuację, że w klinice pojawia się pacjent, u którego należy wykonać leczenie kanałowe aż czterech zębów, spośród których dwa wymagają odbudowy protetycznej. Czy taki pacjent jest skazany na wiele wizyt w celu odtworzenia uśmiechu? Nie, ponieważ nowoczesne gabinety stomatologiczne powinny zaoferować możliwość wykonania wszystkich niezbędnych czynności podczas jednego pobytu w klinice, np. jednowizytowe wykonanie leczenia kanałowego, a następnie rekonstrukcji protetycznej. Centra stomatologiczne, w trosce o komfort i dobre samopoczucie pacjentów, coraz częściej wprowadzają do swojej oferty znieczulenia komputerowe. Istnieje także możliwość zastosowania znieczulenia ogólnego, np. w przypadku pacjentów z dentofobią, licznymi potrzebami leczniczymi czy chorych, u których nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu pacjent nie tylko bezpiecznie i bezstresowo odzyskuje zdrowe i piękne zęby, ale także oszczędza cenny czas – podkreśla ekspert Medicover Stomatologia.

WSKAZÓWKA: Przed wizytą warto sprawdzić, czy w klinice istnieje możliwość wyleczenia kilku różnych problemów stomatologicznych podczas jednej wizyty.

5. Rozwiązania cyfrowe w stomatologii

Stomatologia nieustannie się rozwija. Obecnie rynek oferuje szeroki zakres sprzętu dentystycznego, który zwiększa nie tylko jakość pracy stomatologa, ale przede wszystkim poprawia komfort pacjenta. Należą do nich m.in. skanery wewnątrzustne, które znacznie ułatwiają zaplanowanie oraz wykonanie prac, np. protetycznych, w komfortowy dla pacjenta sposób. Są one nowoczesną alternatywą dla wykonywanych w sposób tradycyjny nieprzyjemnych wycisków.

Z kolei tzw. digital smile design (DSD) pozwala na cyfrowe planowanie uśmiechu. Jeszcze przed wykonaniem pracy stomatologa można obejrzeć finalny efekt leczenia.

Innym rozwiązaniem, niezbędnym do kompleksowego zaplanowania leczenia, jest sprzęt do wykonania tomografii komputerowej szczęki i żuchwy (CBCT). Dzięki temu badaniu otrzymuje się pełniejszą informację o stanie zębów i kości, co pozwala bardzo precyzyjnie określić potrzeby lecznicze pacjenta i zaproponować mu konkretne rozwiązanie.

WSKAZÓWKA: Przed wizytą zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie gabinet stomatologiczny posiada odpowiednie zaplecze medyczne. Pomocna może okazać się rozmowa z personelem lub wnikliwe przejrzenie strony internetowej kliniki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki z aloesem dla podrażnionej i odwodnionej skóry

Jeśli skóra jest podrażniona — ukoi ją i