Jedyny lek dla chorych na osteoporozę i zespół nerczycowy wróci na polski rynek

Jedyny lek dla chorych na osteoporozę i zespół nerczycowy wróci na polski rynek

Kluczowy w terapii pacjentów z osteoporozą lek zawierający alfakalcydol, z którego produkcji, z przyczyn ekonomicznych, wycofał się koncern GlaxoSmithKline, będzie wytwarzany przez firmę Polpharma.

Alfakalcydol, produkowany do tej pory przez firmę GSK pod nazwą handlową Alfadiol, jest syntetyczną pochodną witaminy D, ułatwiającą wchłanianie wapnia z układu pokarmowego i transportowanie go do tkanki kostnej. Jest to jedyna forma witaminy D, którą mogą stosować chorzy na zespół nerczycowy.

– Mamy bardzo dobrą wiadomość dla pacjentów z osteoporozą i zespołem nerczycowym, przed którymi pojawiło się widmo braku dostępu do kluczowego w ich leczeniu produktu. Postanowiliśmy odpowiedzieć na apel Ministerstwa Zdrowia i rozpocząć negocjacje w sprawie przejęcia produkcji tego leku po poprzednim producencie, dzięki czemu pojawia się szansa, że mógłby być on znowu dostępny we wszystkich aptekach w Polsce – stwierdziła Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych firmy Polpharma, podczas odbywającego się w Karpaczu XXXI Forum Ekonomicznego.

Polpharma podpisała z firmą GSK list intencyjny w sprawie współpracy i przejęcia produkcji tego leku. – Decyzja Polpharmy wynika z misji i naszego poczucia odpowiedzialności jako polskiej firmy towarzyszącej pacjentom od 1935 roku. Przez wszystkie dekady zawsze kierowaliśmy się potrzebami polskich pacjentów. Dlatego nie mogliśmy biernie przyglądać się dramatycznej sytuacji chorych cierpiących na osteoporozę. Decyzję o pilnym podjęciu negocjacji w sprawie wznowienia produkcji leku podjęliśmy bez zbędnej zwłoki – podkreśliła Barbara Misiewicz-Jagielak.

Produkcja leku zawierającego alfakalcydol ma zostać przywrócona “najszybciej jak to możliwe”.

Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego i jednym z wiodących producentów leków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Co ósme opakowanie leku sprzedawanego w polskich aptekach i co trzecie opakowanie używane w szpitalach pochodzi z Polpharmy.

Źródło: PAP MediaRoom
 

Przeczytaj także:

Sprawdź, czy zagraża ci osteoporoza. Idź na badanie densytometryczne

Osteoporoza to nie tylko kobieca choroba

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.