2055 zakażonych. 46 laboratoriów bada próbki

2055 zakażonych. 46 laboratoriów bada próbki

Fot. NIO Gliwice

Tylko dziś liczba osób zakażonych wzrosła o 193. Eksperci twierdzą jednak, że szczyt zachorowań na COVID-19 ciągle przed nami.

Liczba badań molekularnych, tzw. badań PCR, które potwierdzają lub wykluczają obecność koronawirusa w pobranym materiale od osób podejrzewanych o zakażenie z każdym dniem rośnie. Obecnie w 46 laboratoriach wykonuje się ich około 4 tys. na dobę. Jednak to ciągle za mało.

Od dzisiaj takie badania wykonywane są w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach. To drugi, po Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, ośrodek, w którym diagności laboratoryjni badaja próbki z województwa śląskiego. Dziś przebadali ich 30. W trzech z nich potwierdzili obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Badania wykonywane są w Pracowni Badań Molekularnych Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej gliwickiego szpitala onkologicznego, z wykorzystaniem dwóch aparatów – do amplifikacji kwasu nukleinowego (aparat Lightcycler) oraz do automatycznej izolacji (aparat Maxwell). Umożliwiają one przebadanie 70-80 próbek na dobę.

– W piątek spodziewamy się dostawy dwóch kolejnych aparatów, które dotrą do nas z Korei. Po ich uruchomieniu liczba wykonywanych badań może wzrosnąć do około 200 na dobę – poinformował prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, które sfinansowało zakup obu urządzeń i 10 tys. koreańskich testów. Przeznaczyło na ten cel ok. 1,5 mln zł z własnych środków.

Testy na obecność koronawirusa wykonywane są obecnie przez czterech diagnostów laboratoryjnych. Próbki będą kierowane do Gliwic docelowo z czterech śląskich tzw. jednoimiennych szpitali, przekształconych w szpitale zakaźne: Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie, Magrezu Szpitala Wojewódzkiego w Tychach, Szpitala Rejonowego im. Dr. Rostka w Raciborzu oraz Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie.

– Obecnie mamy do dyspozycji 300 testów, które przekazała nam Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, oraz 600 własnych, koreańskich, zakupionych z budżetu naszego szpitala – poinformowała dr n. med. Jolanta Mrochem-Kwarciak, kierownik Zakładu Analityki i Biochemii Klinicznej.

Szpital dobrze przygotował się do badań tego śmiecionośnego patogemu. Dopełnił wszelkich procedur bezpieczeństwa. Pracownia Badań Molekularnych, w której badane są próbki pobierane od pacjentów śląskich lecznic, ma oddzielne wejście, a materiał do badań dostarczany jest w specjalnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach przez kurierów, dla których przygotowano oddzielny parking. Od strony Drogowej Trasy Średnicowej oraz od strony centrum Gliwic ustawiono drogowskazy, które pomagają dotrzeć wprost do laboratorium NIO.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też

Niechirurgiczny lifting twarzy w gabinecie kosmetycznym

Masaż YASUMI Kobido Tapes działa na głębokie warstwy