Z jakimi problemami Polacy zgłaszają się teraz do psychoterapeutów?

Z jakimi problemami Polacy zgłaszają się teraz do psychoterapeutów?

Staramy się przywyknąć do nowej rzeczywistości pandemicznej, ale wciąż jest ona dla nas wyzwaniem i w dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Znacząco podniósł się poziom naszego lęku i niepewności.

O ile przed pandemią do najczęstszych problemów, z którymi zgłaszali się pacjenci do gabinetu psychologa, należały te związane z utrzymywaniem długotrwałych relacji, zaburzeniami poznawczymi, spadkami nastroju i depresją, to obecnie psychoterapeuci obserwują nowe zjawiska, związane z negatywnym wpływem pandemii na nasze życie. Według przeprowadzonego na przełomie stycznia i lutego badania Deloitte, aż 77 proc. polskich respondentów niepokoi się o zdrowie swoich bliskich – to najwyższy wynik w Europie. Jeśli dodamy do tego stres związany z pracą, kłopoty w relacjach, nie może nikogo dziwić, że poziom lęku wśród Polaków jest wysoki. Potwierdzają to eksperci.

W ciągu ostatniego roku na konsultacje psychologiczne zgłosiło się wielu nowych pacjentów. Jest to między innymi skutek obciążeń wywołanych pandemią, z którymi nie każdy jest w stanie sobie poradzić sam. Ich emocje i stan psychiczny jest związany z podniesionym poziomem lęku i niepokoju. Pacjentów często paraliżuje obawa o swoje zdrowie, odczuwają też strach przed utratą bliskich. Powszechna jest również niepewność co do stabilności zatrudnienia, utrzymania źródła dochodu. Wiele osób żyje w permanentnym stresie spowodowanym np. ciągłym przebywaniem w izolacji. Także zmiana trybu pracy na home office była dużym wyzwaniem, a części osób wciąż nie udało się do tego przywyknąćtłumaczy Patrycja Bąk, psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego w Poznaniu.

Spośród problemów, z jakimi zgłaszają się obecnie do gabinetów psychologów pacjenci, dwa wysuwaja się na pierwszy plan.

  1. Lęk przed utratą najbliższych – wielu pacjentów boi się, że ktoś z ich bliskich odejdzie w wyniku zakażenia koronawirusem, boimy się także samego zachorowania. Zauważalny jest również niepokój związany ze stabilnością zatrudnienia, utrzymania dochodów.
  2. Nasilenie problemu przemocy w rodzinie – zarówno wobec dzieci, jak i dorosłych. Brak możliwości rozładowania negatywnych emocji poza domem, przebywanie ze sobą bez większej przerwy na stosunkowo małej powierzchni (np. mieszkanie w bloku) sprawia, że złość czy frustrację członkowie rodziny przenoszą na siebie nawzajem.

Psychologowie zwracają jednak uwagę, że choć trudno w trwającej pandemii szukać pozytywów, to widoczna jest jedna korzystna zmiana – o zdrowiu psychicznym zaczęło się mówić na szeroką skalę. Polacy stali się bardziej otwarci na poszukiwanie pomocy, chętniej też z niej korzystają. A pracodawcy obecnie zdecydowanie więcej uwagi poświęcają stanowi psychicznemu swoich pracowników, czego efektem jest to, że klasyczne pakiety medyczne oferowane pracownikom są poszerzane o możliwość konsultacji z psychologiem.

Jako psycholog z wieloletnią praktyką cieszę się, że obecnie częściej obserwujemy pracodawców, którzy sami zgłaszają się do poradni psychologicznych, pytając o możliwości wsparcia dla pracowników. Pandemia koronawirusa może wywoływać różne emocje, takie jak: lęk, złość, smutek, a ich długotrwałe utrzymywanie się i duże nasilenie, a także nadmierny stres oraz trudne sytuacje życiowe, mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu oraz prowadzić do poważnych zaburzeń. Ważne jest więc zapewnianie szybkiego dostępu do pomocy w zakresie zdrowia psychicznego oraz możliwości uzyskania profesjonalnego wsparcia w rozwiązywaniu problemów osobistych oraz zawodowych, co przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, poprawy stanu psychofizycznego pracownika i tym samym może wpłynąć na zwiększenie efektywności w pracydodaje Patrycja Bąk.

Przeczytaj także:

Alarmujące dane o kondycji psychicznej Polaków

W duecie z pandemią coraz częściej kroczy depresja

Panika, stres i sięganie po używki, czyli psychiczne skutki pandemii COVID-19

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.