Relacje damsko-męskie w czasach pandemii

Relacje damsko-męskie w czasach pandemii

Z najnowszych badań marki Oak View wynika, że prawie co druga osoba (48 proc.) niebędąca w stałym związku przyznaje się do randkowania online. Randkujący Polacy deklarują, że w czasie pandemii nawiązali średnio cztery nowe znajomości.

W czasie pandemii nasze życie prywatne musiało zacząć funkcjonować w “czterech ścianach”, a co za tym idzie, w Internecie. To nie była kwestia wyboru tylko nakazu. O ile wcześniej mieliśmy możliwość poznania kogoś na żywo, tak teraz nie mamy żadnej innej alternatywy – tłumaczy Bianca-Beata Kotoro, psycholog społeczny, psychoseksuolog, terapeuta, psychoonkolog z Instytutu Psychologiczno-Psychoseksuologicznego Terapii i Szkoleń BEATA VITA w Warszawie.

Szukanie drugiej połówki w sieci

Główną motywacją do rozpoczęcia lub zwiększenia częstotliwości randkowania online jest poczucie samotności (34 proc.). Na drugim miejscu (30 proc.) plasuje się chęć zabicia nudy, rozerwania się. Czy Polacy są świadomi, jakie zagrożenia czekają na nich podczas randkowania w Internecie? Aż (35 proc.) badanych przyznaje, że nie ma pewności co do prawdziwej tożsamości osoby po drugiej stronie ekranu lub komunikatora.

Randkujący Polacy są zdecydowanymi zwolennikami spotkań na żywo – aż 71 proc. deklaruje, że brakuje im randek w tej formie. Jesteśmy jednak świadomi panujących ograniczeń i 6 na 10 z nas jest przekonana, że randka online to obecnie jedyny sposób, żeby poznać kogoś nowego.

Z drugiej zaś strony blisko 2/3 randkujących online (64 proc.) udało się doprowadzić do bezpośredniego spotkania, mimo panujących ograniczeń. Wśród trzech najbardziej popularnych form spotkań znalazły się: spacer na łonie przyrody (41 proc.), spotkanie w prywatnym mieszkaniu jednej z osób (40 proc.) oraz spacer po mieście (37 proc.). Blisko 2/3 randkujących online (64 proc.) nie wyraża obaw związanych ze spotkaniem się na żywo z osobą, którą poznali w Internecie. Co więcej, prawie 6 na 10 z nich (58 proc.) jest gotowa złamać obowiązujące restrykcje, aby spotkać się z interesującą osobą poznaną online.

Ostrożnie z ujawnianiem swoich danych

Na zagrożenia, jakie czekają na nas w Internecie, zwraca uwagę psychoseksuolog Bianca-Beata Kotoro. Radzi, żeby zanim zdecydujemy się założyć takie konto, uświadomić sobie, że nasze dane z profilu mogą wpaść w niepowołane ręce, ponieważ dajemy na widok publiczny informacje wrażliwe: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, informacje związane z pracą, tajemnice biznesowe, szczegóły dotyczące rodziny czy przyjaciół. Co więcej, część osób tworzy nieprawdziwy opis, umieszcza nie swoje zdjęcia. Świadomość tego powinna skłonić nas do ograniczonego zaufania, czy osoba po drugiej stronie ekranu jest po prostu prawdziwa.

Z badań marki Oak View wynika, że najczęstszą formą randkowania online (53 proc.) jest rozmowa w trybie tekstowym. Najbardziej popularnym sposobem na uatrakcyjnienia randki jest wymiana swoich zdjęć w czasie rzeczywistym (36 proc.). Dlatego dla randkujących tak ważne jest w tym czasie, aby odpowiednio zadbać o swój wygląd, np. makijaż, fryzurę czy garderobę (np. elegancka sukienka lub koszula). Co piąty Polak (19 proc.) randkujący online deklaruje, że chętnie urozmaica romantyczne spotkanie alkoholowym trunkiem. Zdecydowanie najczęściej podczas randek online wybierane jest wino (43 proc.). Jest ono również najczęstszym towarzyszem randek w formule tête-à-tête (29 proc.).

– I choć w teorii dobór poprzez oglądanie, wybieranie koloru oczu, wagi i wzrostu, zainteresowań wydaje się wspaniały, to w praktyce zawodzi. Ludzie jednak chcą realności, spotkań, prawdy – nawet w obliczu zakazu czy zagrożenia. Jak powiedział prof. Dan Ariely, ludzie to nie aparaty cyfrowe, które da się opisać za pomocą takich parametrów jak rozmiar. Przypominają raczej wino. Gdy spróbujesz, możesz opisać jego smak, ale ktoś, kto nie spróbował, niewiele z tego rozumie. Ty jednak wiesz, czy to wino ci smakuje czy nie – tłumaczy Bianca-Beata Kotoro.

Wniosek płynący z badań jest prosty: jesteśmy istotami społecznymi, a szczególnie teraz, kiedy mamy ograniczoną możliwość poznawania nowych osób, randkowania, zauważamy samotność jeszcze wyraźniej. Wyjdźmy naprzeciw swoim potrzebom, randkujmy online, ale pamiętajmy o koniecznym zachowaniu ostrożności!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.