Wady wzroku. Nowoczesne metody leczenia zyskują na popularności

Wady wzroku. Nowoczesne metody leczenia zyskują na popularności

Fot. pixabay.com

Wady wzroku stają się coraz powszechniejszym problemem. Wielu osobom z pomocą przychodzą nowoczesne metody leczenia, dzięki którym można zapomnieć o noszeniu okularów.

Ryzyko wad wzroku, w tym zwłaszcza krótkowzroczności, która według prognoz w 2050 r. dotknie już prawie połowy całej populacji, zwiększa praca z monitorami oraz częstsze korzystanie ze światła sztucznego. Niepokoją zwłaszcza rosnące statystyki wśród dzieci i młodzieży. Jak pokazują badania, nawet 50 proc. studentów w Polsce może mieć krótkowzroczność. Wczesna diagnoza i odpowiednia profilaktyka są kluczowe, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia tej i innych wad wzroku. Dzięki nowoczesnym metodom korekcji możliwe jest odzyskanie ostrości widzenia i poprawienie jakości życia.

Leczenie wad wzroku za pomocą chirurgii refrakcyjnej

Wybór odpowiedniej metody korekcji wzroku zależy od rodzaju i zaawansowania wady, a także od indywidualnych preferencji. Pacjenci najchętniej wybierają okulary korekcyjne, młodsze osoby chętniej sięgają po soczewki kontaktowe. Przybywa jednak osób, które decydują się na nowoczesne metody chirurgii refrakcyjnej, m.in. laserową korekcję wzroku (zabiegi laserowe typu Smile i Presbyond), soczewki fakijne (ICL) czy refrakcyjną wymianę soczewek (RLE).

Czytaj też: Nie jesteś już skazany na okulary

Chirurgia refrakcyjna rogówki to jedna z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych metod korekcji wad wzroku. Na świecie wykonano już przeszło 10 milionów zabiegów laserowej korekcji wzroku metodą Smile

– podkreśla dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska z Kliniki Okulistycznej Optegra.

Wizyta kwalifikacyjna to kluczowy moment w procesie korekcji wady wzroku. Obejmuje ona kompleksowy zestaw pomiarów i badań okulistycznych, a jego wyniki dają możliwość wyboru optymalnej metody dla pacjenta. Zdecydowana większość (ok. 80 proc.) osób zainteresowanych przeprowadzeniem zabiegu korekcji wad wzroku spełnia kryteria kwalifikacyjne.

Laserowa korekcja wad wzroku

Zabieg korekcji laserem jest krótki, bezbolesny i precyzyjny, dzięki zastosowaniu nowoczesnego sprzętu medycznego. Praca lasera na każdym oku trwa kilkanaście sekund. Należy jednak zarezerwować sobie co najmniej 3-4 godziny, aby spokojnie dojechać, przygotować się, a następnie odpocząć po zabiegu w placówce medycznej.

Dr Barbara Czarnota-Nowakowska zapewnia, że zabieg laserowej korekcji wad wzroku jest całkowicie bezbolesny. Przed jego rozpoczęciem do worka spojówkowego są podawane krople znieczulające, które mają natychmiastowe działanie, zaś sam zabieg jest przeprowadzany w wygodnej pozycji na leżąco.

To, jak długo będą goić się oczy, zależy od wielkości wady, a także rodzaju zastosowanej metody laserowej korekcji wzroku. Do tego dochodzi czas potrzebny na stabilizację efektów zabiegu. Choć poprawa widzenia odczuwalna jest już w ciągu kilku pierwszych dni, to na pełen efekt trzeba poczekać dłużej, czasem nawet kilka miesięcy. Wszelkie niedogodności związane z gojeniem się oczu mają jednak charakter tymczasowy. Powrót do aktywnego trybu życia następuje w ciągu tygodnia — pacjent może prowadzić samochód, pracować, uprawiać sport, a kobiety mogą już po tym czasie wykonywać makijaż.

Zabieg laserowej korekcji wzroku ma charakter trwały i najczęściej jest wykonywany jednorazowo. Bardzo rzadko zdarza się, że dochodzi do regresji wady wzroku, jednak w takiej sytuacji pacjent może być poddany dodatkowej korekcie.

Najważniejsze, aby odwiedzić placówkę przed wykonaniem zabiegu. Idealną sytuacją jest możliwość odbycia kwalifikacji z chirurgiem, który sam wykonuje zabieg. Daje to możliwość uzyskania wszystkich informacji i buduje zaufanie pacjenta do osób wykonujących ten zabieg. Warto także potwierdzić rzetelną opinię wśród osób, które poddały się już zabiegowi

– tłumaczy Agnieszka Szpara, prezes sieci klinik Optegra.

Źródło: PAP MediaRoom

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Gdzie kończy się pielęgnacja, a zaczyna uzależnienie od perfekcji?

Dbanie o siebie to naturalny element codziennego życia. Zdrowa pielęgnacja pomaga nam czuć się dobrze w swoim ciele, budować pewność siebie i promować dobrostan psychiczny. Jednak gdzie przebiega granica między zdrową troską o siebie a obsesyjnym dążeniem do perfekcji? Jak rozpoznać, kiedy pielęgnacja staje się kompulsywnym nawykiem, który nie daje nam satysfakcji, lecz wprowadza dodatkowy stres?