VII Forum Pacjentów Onkologicznych: Nic o nas bez nas

VII Forum Pacjentów Onkologicznych: Nic o nas bez nas

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

“Nie można zbudować systemu ochrony zdrowia bez pacjentów” – zapewnił uczestników VII Forum Pacjentów Onkologicznych prof. Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Organizowaną co roku przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych w Warszawie publiczną debatę na temat sytuacji chorych na nowotwory zdominowała tym razem  dyskusja na temat opracowywanej koncepcji Narodowego Instytutu Onkologii oraz wprowadzenia Narodowej Strategii dla Onkologii, która ma poprawić dostęp chorych do diagnostyki i terapii onkologicznej, a tym samym poprawić wyniki leczenia nowotworów w Polsce.

Wiele uwagi poświęcono również współpracy między organizacjami pacjenckimi a towarzystwami medycznymi w celu wypracowywania wspólnych rekomendacji, które powinny być podstawą do wdrażania konkretnych rozwiązań. Jest to jeden z priorytetów dla Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, organizatora corocznych spotkań przedstawicieli  stowarzyszeń i fundacji zrzeszających chorych na nowotwory.

Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta, stwierdził, że nie wyobraża sobie funkcjonowania swojego urzędu bez ścisłej współpracy z pacjentami i partnerstwa organizacji pacjenckich. Podziękował Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych za udział w jego projekcie “Łączy nas pacjent” oraz przekazywanie przez organizacje pacjenckie pomysłów na reorganizację systemu ochrony zdrowia. Część z nich, jak podkreślił, jest już realizowana.

“Zaproponowałem, abyśmy wspólnie znowelizowali ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W ramach tej nowelizacji proponuję powołanie przy Rzeczniku Praw Pacjenta wspierającej go rady złożonej z przedstawicieli organizacji pacjentów. Będzie uczestniczyła w opiniowaniu różnych pomysłów i opracowywaniu projektów, po to, by można je było później przedstawić ministerstwu” – powiedział Bartłomiej Chmielowiec.

Przedstawiciel Europejskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Szymon Chrostowski przypomniał, że organizacje pacjenckie są dzisiaj na zupełnie innym poziomie funkcjonowania w systemie ochrony zdrowia niż 10 lat temu.

“Kiedyś byliśmy jaskiniowcami, dzisiaj jesteśmy w “Mordorze”. Szkolimy się, doskonalimy swoje umiejętności. Nie będziemy lekarzami, nie będziemy wykonywać operacji ani rozwiązywać problemów w poszczególnych szpitalach, ale możemy pomóc decydentom. Nie jesteśmy już grupą roszczeniową czy grupą, która tylko narzeka. Nie tylko dostrzegamy, ale również uczestniczymy w wielu sytuacjach, procesach, zjawiskach, które zachodzą w ochronie zdrowia i mają pozytywny aspekt. Wszystkiego nie da się dzisiaj zmienić. My to wiemy, dojrzeliśmy do tego, że nie da się jednym czy drugim apelem wprowadzić zmian. Do tego trzeba współpracy” – powiedział Szymon Chrostowski.

Dodał, że organizacje zrzeszające pacjentów nie koncentrują już swojej uwagi wyłącznie na brakach leków i procedur, ale na lepszej alokacji środków i kosztach pośrednich, które wpływają nie tylko na Ministerstwo Zdrowia, ale też na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

“Przez ostatnie dwa lata dużo się zmieniło i my to dostrzegamy” – powiedział Szymon Chrostowski, deklarując w imieniu środowiska pacjentów poparcie dla Narodowej Strategii dla Onkologii.

 

CZYTAJ TEŻ:

https://healthyandbeauty.pl/onkologia-leczony-jak-polak-czyli-nieskutecznie/

https://healthyandbeauty.pl/porazajacy-obraz-opieki-onkologicznej-w-polsce/

https://healthyandbeauty.pl/jak-poprawic-skutecznosc-leczenia-onkologicznego/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.