W Krakowie otwarto ośrodek badań klinicznych MCM Pratia

W Krakowie otwarto ośrodek badań klinicznych MCM Pratia

Interdyscyplinarny ośrodek badań klinicznych MCM Pratia otwarto 7 marca w Krakowie. Do dyspozycji pacjentów są 22 poradnie i specjalistyczne pracownie.

Placówka została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt. Na miejscu znajdują się m.in. apteka szpitalna z doświadczonym personelem farmaceutycznym, pozwalająca na podawanie cytostatyków, przeciwciał monoklonalnych, immunoterapii i leczenia wspomagającego, ośrodki medycyny specjalistycznej, ośrodek onkologiczny oraz szpital jednego dnia z dziennym oddziałem chemioterapii.

Czytaj także: Badania kliniczne. Poszukiwani są zdrowi ochotnicy do testowania nowych leków

Ośrodek MCM Pratia Kraków dołącza do czołówki

Ośrodek MCM Pratia Kraków szacuje, że będzie w stanie zapewnić pacjentom nawet 8000 wizyt rocznie i zrealizować około 200 programów badań klinicznych. Prowadzić je będzie multidyscyplinarny zespół wykwalifikowanych badaczy, pielęgniarek, farmaceutów i pozostałych specjalistów z zakresu badań klinicznych.

Gabinet lekarski w MCM Pratia Kraków

– Cieszymy się, że Kraków zyskuje dostęp do ośrodka, którego standard będzie na najwyższym europejskim poziomie. Mieszkańcy Małopolski otrzymują jednocześnie dodatkową możliwość skorzystania z niedostępnych w Polsce standardów leczenia, a to z pewnością przyczyni się do podniesienia komfortu ich życia – podkreśla Maciej Jurkun, dyrektor krajowy Pratia Polska.

– Nowy ośrodek Pratia MCM Kraków czerpie z prawie 30 lat doświadczenia w obszarze badań klinicznych. Wszystko zaczęło się w 1995 roku od utworzenia specjalistycznego Ośrodka Badań Klinicznych. Przez kolejne lata następował dynamiczny rozwój ośrodka, który poszerzał swoje możliwości, wprowadzając działania w zakresie kolejnych dziedzin terapeutycznych, w tym hematologii i onkologii – podkreśla Marta Gołosz, kierownik Ośrodka Pratia MCM Kraków.

Ostatnie dostępne dane uplasowały Polskę na 11. pozycji pod względem udziału w rynku badań klinicznych na świecie. Dzięki otwarciu ośrodka Pratia MCM Kraków dołącza do czołówki ośrodków badań klinicznych, które są szansą dla chorych, w przypadku których wyczerpały się już możliwości standardowego leczenia.

Czytaj także: Badania kliniczne to szansa dla pacjentów z chorobami rzadkimi. Gdzie są prowadzone?

– Na całym świecie trwają badania nad nowymi preparatami, które mogą pomóc pacjentom zmagającym się z ciężkimi chorobami. Duża część tych badań, nawet 37 proc., dotyczyło onkologii – komentuje prof. Wojciech Jurczak, specjalista z ośrodka MCM Pratia w zakresie hematologii. – Dobrym przykładem jest hematoonkologia, gdzie w ostatnich latach zaobserwowaliśmy duży postęp m.in. w leczeniu chłoniaków, przewlekłej białaczki limfatycznej czy szpiczaka plazmocytowego. Dzięki nowym lekom i terapiom tysiące chorych na całym świecie zyskuje nadzieję – dodaje.

Co Polacy wiedzą o badaniach klinicznych?

Mimo że prawie ⅔ Polaków zetknęło się w przeszłości z terminem “badania kliniczne”, wciąż jest wiele barier, które powstrzymują ich przed udziałem w tych badaniach. Pojawia się m.in. obawa przed negatywnymi skutkami ubocznymi danej terapii (tę odpowiedź wskazało 58% badanych), strach przed nieznaną terapią (39%), brak zaufania do firm farmaceutycznych (22%) i lekarzy (20%).[1]

– Obawy przed nowymi terapiami są zrozumiałe. Jednocześnie widzimy, że osoby, które przynajmniej raz wzięły udział w badaniu klinicznym, są dużo bardziej chętne do uczestniczenia w kolejnych badaniach i mają do nich więcej zaufania – tłumaczy Maciej Jurkun.

Prowadzenie badań klinicznych nie byłoby możliwe bez spełnienia norm jakościowych. Są one potwierdzone w inspekcjach organów krajowych oraz międzynarodowych. Czuwają nad tym takie jednostki jak amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), Europejska Agencja Leków (EMA) czy Urząd Regulacji Produktów Leczniczych (URPL) w Polsce.


[1] Raport “Świadomość Polaków na temat badań klinicznych — Pratia 2022”, Warszawa 2022

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Nowotwory głowy i szyi. Bezpłatne wykłady i konsultacje w Gliwicach

Diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi poświęcony będzie Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.