Kolejny lek dla chorych na raka piersi

Kolejny lek dla chorych na raka piersi

Komisja Europejska zatwierdziła lek – trastuzumab emtanzyna – do terapii uzupełniającej dla chorych z wczesnym HER2-dodatnim rakiem piersi.

Trastuzumab emtanzyna jest przeznaczony do stosowania w monoterapii dorosłych pacjentów z HER2-dodatnim rakiem piersi we wczesnym stadium, u których występuje resztkowa choroba inwazyjna w piersi i/lub przerzuty w węzłach chłonnych, po przedoperacyjnej (neoadiuwantowej) terapii zawierającej taksoid i lek anty-HER2.

Optymalne leczenie ma kluczowe znaczenie dla każdej pacjentki z rakiem piersi we wczesnym stadium zaawansowania, gdy możliwe jest wyleczenie tej choroby. Rejestracja leku trastuzumab emtanzyna umożliwi znacznie większej liczbie kobiet z HER2‑dodatnim wczesnym rakiem piersi otrzymanie leczenia, które może zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby.

[dr Levi Garraway, dyrektor ds. medycznych firmy Roche]

Z terapii lekiem trastuzumab emtanzyna, od czasu zatwierdzenia go przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (w maju 2019 roku), skorzystało już tysiące kobiet. Obecnie we wskazaniu: leczenie uzupełniające chorych we wczesnym stadium raka piersi HER2-dodatniego, jest ona dostępna 27 krajach świata i zgodna z wytycznymi wielu międzynarodowych towarzystw naukowych dotyczących leczenia wczesnego HER2-dodatniego raka piersi. Chodzi m.in. o wytyczne St. Gallen, European Society for Medical Oncology (ESMO) oraz National Comprehensive Cancer Network (NCCN).

Leczenie neoadiuwantowe (poprzedzające właściwe leczenie) ma na celu nie tylko zmniejszenie rozmiarów guza, co ułatwia jego operacyjne usunięcie i przeprowadzenie zabiegu oszczędzającego, ale również wyeliminowanie komórek nowotworowych. Natomiast celem leczenia uzupełniającego jest wyeliminowanie wszystkich pozostałych komórek nowotworowych z organizmu, po to, aby zredukować ryzyko nawrotu raka.

U osób z resztkową chorobą inwazyjną po leczeniu neoadiuwantowym rokowanie jest gorsze niż u osób, u których nie jest ona wykrywalna.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.