Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonywać regularnie w twoim wieku

Sprawdź, jakie badania powinnaś wykonywać regularnie w twoim wieku

Fot. pixabay.com

We współpracy z Polskim Towarzystwem Ginekologii Onkologicznej oraz Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej, w ramach projektu „Zdrowa ONA”, powstał kalendarz badań profilaktycznych i szczepień zalecanych dla kobiet.

Nikt nie ma już chyba wątpliwości, że badania profilaktyczne ratują zdrowie i życie, tymczasem w Polsce wciąż korzystamy z nich dopiero po zauważeniu objawów choroby. Ponad 3 mln kobiet nie chodzi regularnie do ginekologa, a ponad połowa z nich przyznaje, że nie czuje potrzeby profilaktyki.

Co czwarty Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co piąty alergię lub astmę, co dziesiąty depresję, a co czternasty cukrzycę. Tymczasem w ciągu ostatniego roku tylko 39 proc. Polaków zbadało stężenie cholesterolu, 39 proc. wykonało badanie ogólne moczu, 49 proc. sprawdziło poziom cukru we krwi, 53 proc. wykonało morfologię krwi. Kobiety, mimo że lepiej dbają o swoje zdrowie i w większym stopniu niż mężczyźni są skłonne do wprowadzania korzystnych zmian do stylu życia, też zapominają o profilaktyce. Ponad połowa Polek nie czuje potrzeby wykonywania badań kontrolnych, a aż 53% pań w czasie pandemii (marzec 2020 roku – marzec 2021 roku) nie wykonywała profilaktycznych badań, takich jak USG ginekologiczne, cytologia czy test HPV.

– Badania profilaktyczne są kluczowym elementem monitorowania i diagnozowania zdrowia kobiet. Regularna profilaktyka pozwala zrozumieć swoje ciało i służy zapobieganiu chorobom. To, jak będzie wyglądała ta profilaktyka, zależy od wieku kobiety – czy jest ona młodą dziewczyną, kobietą w okresie rozrodczym czy w wieku menopauzalnym. Każdy etap naszego życia wymaga innego podejścia. Niezwykle ważna jest więc świadomość, jak optymalnie o siebie dbać w każdym wieku. Wierzę, że przygotowane Kalendarium „Zdrowa ONA” będzie dla Polek przydatną wskazówką i zachęci je do wykonywania regularnych badań kontrolnych – mówi dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Kalendarium „Zdrowa Ona” dostępne jest na stronie www.zdrowa-ona.pl/kalendarium-zdrowej. Wystarczy wpisać swój wiek, a system wygeneruje spis zalecanych oraz rekomendowanych szczepień, a także listę badań profilaktycznych wraz z informacją, jak często należy je wykonywać. Kalendarz obejmuje rekomendację regularnego wykonywania badań ogólnych z zakresu ginekologii, pulmonologii, a wraz z wiekiem dołączają kolejne dziedziny medycyny, m.in. kardiologia i endokrynologia. W Kalendarium „Zdrowa ONA” znajdziemy rekomendacje przeprowadzenia podstawowych badań, takich jak morfologia, badanie moczu, czy pomiar ciśnienia krwi oraz tych mniej oczywistych – od poziomu elektrolitów, poprzez kolonoskopię, po prześwietlenie klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Oprócz tego Polki znajdą tam przystępnie podaną wiedzę medyczną i porady dotyczące dbania o zdrowie.

– Od lat naszym priorytetem jest troska o zdrowie kobiet i konsekwentnie podejmujemy działania w  celu zwiększenia świadomości na temat kobiecego zdrowia oraz poprawy jakości ich życia. Jednym z kluczowych wyzwań jest wypracowanie w Polkach współodpowiedzialności za proces profilaktyki – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska – firmy, która stworzyła ogólnodostępny portal “Zdrowa ONA”. – Organizując akcję badań profilaktycznych w ramach kampanii „W kobiecym interesie”, a teraz tworząc Kalendarium „Zdrowa ONA”, pragniemy przekonać kobiety, że regularne wykonywanie badań kontrolnych daje wyjątkowe poczucie spełnienia obowiązku dbania o swoje zdrowie – dodaje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.