Żeby włosy były piękne i zdrowe

Żeby włosy były piękne i zdrowe

Fot. Pixabay.com

Włosy już w czasach starożytnych były otaczane szczególną troską i dbałością, będąc jednym z najważniejszych atrybutów kobiet. Zmieniały się metody i środki, które stosowano, aby nadać im pożądany kolor, a fryzurze modny kształt. Nie zmieniało się natomiast jedno – pragnienie, aby miały piękny wygląd i były zdrowe – od nasady, aż po same końce.

Właściwej pielęgnacji włosów poświęcone było kolejne spotkanie, zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego, które odbyło się 2 października w Warszawie.

– Włosy w czasie swojego długiego życia, które trwa od dwóch do sześciu lat, narażone są na bardzo wiele szkodliwych czynników. Wysoka temperatura podczas stosowania suszarek i innych urządzeń do modelowania włosów, a także niewłaściwe czesanie czy wycieranie, mogą bardzo je osłabiać i powodować uszkodzenia. Latem sytuacja włosów nie jest wiele lepsza – eksponujemy je na wiatr i słońce. To także czynniki, które sprawiają, że nasze włosy słabną i potrzebują ratunku. Czyli – o ile to możliwe – unikania czynników niszczących strukturę włosa, a także stosowania odpowiednio dobranych preparatów pielęgnacyjnych – stwierdziła dr Anna Oborska, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego.

Dobór środków pielęgnujących włosy zależy od ich rodzaju i potrzeb. Poszukując odpowiednich preparatów, powinniśmy zwracać uwagę na to, że część z nich to środki pielęgnujące włosy doraźnie. Ich zadaniem jest naprawa już wyrządzonych szkód. Inną rolę odgrywają środki regenerujące włosy, które dają im trwałe wzmocnienie.

Zacznijmy od szamponu, którego rolą jest przede wszystkim usuwanie kurzu i zabrudzeń. Bogaty skład dobrych szamponów pozwala, oprócz mycia, uzyskać także inne efekty: nawilżenie, natłuszczanie oraz kondycjonowanie. Producenci zalecają stosowanie po umyciu włosów środków kondycjonujących, popularnie nazywanych odżywkami. Ich użycie ułatwia rozczesanie włosów, a także zwiększa ich połysk, nadaje włosom miękkość, zwiększa elastyczność i zmniejsza aktywność gruczołów łojowych – tłumaczyła dr Anna Oborska.

O tym, jak dziś ważna jest pielęgnacja włosów, świadczą twarde dane ekonomiczne, z których wynika, że to właśnie kosmetyki do pielęgnacji włosów i skóry stanowią ponad 35 proc. całego rynku produktów kosmetycznych.

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 statuetek dla Patronów Bezpieczeństwa Lekowego Polski. Kto je otrzymał?

Z okazji swojego 20-lecia Polski Związek Pracodawców Przemysłu