Powstało kolejne Centrum Chirurgii Robotycznej. Gdzie?

Powstało kolejne Centrum Chirurgii Robotycznej. Gdzie?

W Szpitalu Wojewódzkim nr 1 przy ul. Chopina w Rzeszowie przeprowadzono dwie pierwsze na Podkarpaciu operacje przy użyciu robota chirurgicznego da Vinci. Obie przeprowadził dr n. med. Paweł Wisz specjalizujący się w urologii robotycznej.

Na potrzeby operacji robotycznych w Rzeszowie powstało Podkarpackie Centrum Chirurgii Robotycznej. To już 15 autoryzowany ośrodek wykorzystujący robota da Vinci. Dzięki temu liczba zabiegów chirurgicznych w Polsce wykonanych w asyście robota da Vinci dynamicznie rośnie. W I kwartale 2021 roku, pomimo pandemii, polskie ośrodki wykonały 415 zabiegów robotycznych, o 57 proc. więcej niż rok wcześniej! Sprowadzony do Rzeszowa system da Vinci to obecnie najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie. Partnerem Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej jest Grupa NEO Hospital.

– Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje wielu pacjentom, szczególnie tym z najcięższymi chorobami nowotworowymi, a środowisku akademickiemu unikatową możliwość prowadzenia programów badawczo-naukowych na bazie działalności leczniczej prowadzonej przez szpital. To również szansa, aby kształcić przyszłych lekarzy i kadry medyczne w oparciu o najnowocześniejsze techniki dydaktyczne, a także systemy wirtualnej rzeczywistości i symulatory mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie. – Cieszymy się, że dzięki wiedzy i doświadczeniu naszego partnera możemy skrócić czas dochodzenia naszego ośrodka do pełnej efektywności. Od pierwszego dnia jesteśmy przygotowani do wykonywania zabiegów na światowym poziomie – dodaje.

Według szacunków Intuitive, systemy da Vinci mogą znaleźć zastosowanie w ok. 30 proc. z 20 mln wykonywanych co roku na świecie operacji w tkankach miękkich w obrębie jamy brzusznej.

– Popularyzacji zabiegów ze wsparciem robotów będą sprzyjać m.in. rosnące obciążenie służby zdrowia związane m.in. ze starzeniem się społeczeństw i chorobami cywilizacyjnymi, motywujące do stosowania technologii skracających czas hospitalizacji i rekonwalescencji, rosnące znaczenie bezpieczeństwa i ergonomii pracy kadry medycznej oraz zmiana modelu kształcenia lekarzy w kierunku umiejętności operowania w asyście robota jako standardu edukacyjnego – mówi dr n. med. Paweł Wisz, który przeprowadził pierwsze zabiegi w Podkarpackim Centrum Chirurgii Robotycznej.

W ramach projektu kadra medyczna rzeszowskiego szpitala uzyskała dostęp do najnowocześniejszego symulatora Sim Now. Sztuczna inteligencja może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z deficytem kadr medycznych, m.in. z uwagi na zmianę modelu kształcenia kadr.

– Dzięki symulatorom analogicznym jak w lotnictwie możemy przeprowadzać wirtualne operacje, jak i symulować poszczególne etapy operacji, w tym również potencjalne komplikacje. Taki model kształcenia skraca krzywą kształcenia, ale także pozwala na standaryzację procesu i lepsze przygotowanie do zabiegów, co przekłada się bezpośrednio na korzyści dla pacjentów – mówi dr n. med. Paweł Wisz.

Dr. n. med. Paweł Wisz będzie czuwał nad programem rozwoju młodych kadr. Jako pierwszy Polak pełni on prestiżową funkcję członka zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS), w którym odpowiada za programy szkolenia i kształcenie kadry medycznej w zakresie chirurgii robotycznej. Posiada również największy dorobek naukowy w dziedzinie urologii robotycznej w Polsce. 

xxx

Według raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2020 – Prognozy rozwoju na lata 2020-2025”, przygotowanego przez Upper Finance i PMR, liczba systemów użytkowanych przez placówki medyczne w Polsce wzrośnie do 40 na koniec 2025 roku, zaś liczba procedur z jego użyciem będzie przekraczać 10 tys. w ciągu roku. Rozwojowi robotyki chirurgicznej sprzyjają doświadczenia z okresu pandemii, która dowiodła bezsprzecznych korzyści płynących z chirurgii małoinwazyjnej. Zabiegi wykonywane ze wsparciem robota da Vinci oznaczają większą precyzję, ograniczenie urazu operacyjnego, szybsze gojenie ran, mniejszy ból pooperacyjny, mniejszą utratę krwi, a przede wszystkim mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie powikłań oraz szybszą rekonwalescencję pacjenta.  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.