Wirus z Wuhan coraz groźniejszy

Wirus z Wuhan coraz groźniejszy

Główny Inspektor Sanitarny aktualizuje na bieżąco informacje na temat koronawirusa 2019-nCoV, nazywanego wirusem z Wuhan.

Wuhan to miasto w środkowych Chinach, stolica prowincji Hubei. To tutaj w grudniu 2019 roku tajemniczy wirus zaatakował po raz pierwszy. Od tego czasu rozprzestrzenia się w przerażającym tempie. Chińskie władze próbują zahamować wzrastającą liczbę zakażeń nie tylko w prowincji Hubei. Wstrzymano transport publiczny, zamknięto stacje kolejowe i lotniska, nie kursują promy. Dzieci nie chodzą do przedszkoli i szkół. Na drogach wyjazdowych ustawiono policyjne posterunki – kontrolowane są wszystkie samochody wyjeżdżające z miasta.

Koronawirus 2019-nCoV zabił już 41 Chińczyków, w sumie laboratoryjnie potwierdzono już prawie 1400 zakażeń. W Wuhan budowany jest w błyskawicznym tempie nowy szpital, do którego mają trafiać zakażeni. Będzie w nim 1000 miejsc dla chorych. Powinien być gotowy już za kilka dni.

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do rejonów Azji Południowo-Wschodniej

Tyle że “wirus z Wuhan” przekroczył już granice Chin. Pierwsze zakażenia potwierdzono już nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Hongkongu i Makau (882), Tajwanie (1), Tajlandii (4), Japonii (2), Korei Południowej (2),  Singapurze (3), Wietnamie (1), a także Europie – we Francji (3).

“Objawy zakażenia obejmowały gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Potwierdzono transmisję wirusa z człowieka na człowieka, ale potrzebnych jest więcej informacji, aby móc w pełni ocenić zakres tego rodzaju transmisji. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń” – czytamy w komunikacie dla podróżnych, opracowanym przez Główną Inspekcję Sanitarną na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Zalecenia dla osób podróżujących po Chinach

Osobom, które są obecnie w Chinach, Główny Inspektor Sanitarny zaleca:

  • unikanie miejsc publicznych, zatłoczonych,
  • bezwzględne unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
  • unikanie odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
  • ścisłe przestrzeganie zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
  • przestrzeganie zasad higieny żywności – należy jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.

Na co należy zwrócić uwagę

W “Zasadach postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV”, zaktualizowanych 25 stycznia 2020 roku ( https://gis.gov.pl/aktualnosci/zasady-postepowania-z-osobami-podejrzanymi-o-zakazenie-nowym-koronawirusem-2019-ncov/ , Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, że za przypadek podejrzany o zakażenie lub zachorowanie należy uznać przypadek, który wystąpił po 9 stycznia 2020 roku i może charakteryzować się:

  • temperaturą ciała > 38 st. Celsjusza;
  • objawami infekcji dróg oddechowych tj. występowaniem jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego (np. kaszel, duszność, trudności w oddychaniu lub radiologiczne objawy zapalenia płuc lub ostrego zespołu niewydolności oddechowej – ARDS);
  • związkiem z odbytą podróżą do obszarów występowania 2019-nCoV, w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów;

lub

  • zachorowaniem osoby, która pozostawała w bliskiej styczności w ciągu 14 dni przed wystąpieniem objawów z osobą, która miała objawy ze strony układu oddechowego i podróżowała do obszarów zagrożenia 2019-nCoV lub z osobą, która jest poddana obserwacji w kierunku 2019-nCoV.

Laboratoriami wskazanymi jako referencyjne do diagnostyki tajemniczego wirusa są: Laboratorium Charite w Berlinie (Niemcy) i Laboratorium Erasmus w Rotterdamie (Holandia).

Więcej informacji na www.gis.gov.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.