Sprawdź, czy masz syndrom widzenia komputerowego

Sprawdź, czy masz syndrom widzenia komputerowego

Fot. Pixabay.com

Może dotyczyć nawet 80 proc. pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów. Nasila się u osób z niepełną korekcją oraz nieskorygowaną wadą wzroku.  

Syndrom oka biurowego, inaczej syndrom widzenia komputerowego (z ang. computer vision syndrome, CVS) to zespół objawów wywołanych wydłużoną, trwającą ponad dwie godziny dziennie bez przerw, pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartfonem lub innym urządzeniem cyfrowym  w klimatyzowanych, oświetlonych sztucznym światłem pomieszczeniach.

Jak wynika z raportu Health Check, ponad jedna piąta osób pracujących uskarża się na problemy związane z ze wzrokiem. Wynik ten nie powinien być zaskoczeniem, biorąc pod uwagę to, że wzrok jest jednym z najważniejszych naszych zmysłów. A wielogodzinna praca w sztucznym oświetleniu, z bliskich odległości nie jest dla naszych oczu ani korzystna, ani fizjologiczna. 

Jednym z pierwszych symptomów syndromu widzenia komputerowego jest tzw. czerwone oko – odczucie dyskomfortu, piasku pod powiekami, pieczenia czy zmęczenie oczu. Objawy te spowodowane są wysychaniem powierzchni oka, które ma związek ze zmniejszoną częstotliwością mrugania wywołaną wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran monitora komputerowego.

Wielogodzinna praca z bliskich odległości powoduje również zaburzenia akomodacji, które manifestują się wrażeniem zamglenia obrazu i zaburzeniami ostrości wzroku.

Innymi objawami są bóle oczu, głowy, karku i kręgosłupa, światłowstręt, spadek kontrastu, zaburzeniem widzenia barwnego, a także uczucie napięcia emocjonalnego i niepokoju.

Częstotliwość pojawiania się tych objawów rośnie wraz z ilością czasu przeznaczonego na użytkowanie urządzeń cyfrowych. Wiele z tych objawów ustępuje wraz z zakończeniem pracy. 

Ważnym elementem nie tylko profilaktyki syndromu widzenia komputerowego, ale także kontroli progresji krótkowzroczności, poza  okresowymi, corocznymi kontrolami okulistycznymi, jest odpowiednia higiena pracy wzrokowej w bliskich odległościach, polegająca przede wszystkim na wprowadzaniu częstych, systematycznych przerw podczas czytania, nauki czy pracy przed monitorem komputera – mówi
dr Piotr A. Woźniak z warszawskiego Centrum Okulistycznego Świat Oka.

American Optometric Association zaleca stosowanie zasady 20/20/20, zgodnie z którą co 20 minut pracy z bliska należy popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się w odległości powyżej 20 stóp, czyli powyżej 6 metrów. Bardzo ważne jest także stosowanie codziennej higieny brzegów powiek, do czego służą specjalne chusteczki, kropli nawilżających oraz pełnej korekcji wraz z odpowiednimi filtrami.

                                                                                

                                                                            

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Rak prostaty: gliwiccy naukowcy zbadają nową terapię

Naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach ocenią