Już po raz drugi w trakcie Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który w tym roku wyjątkowo odbywa się online, nagrodzono najlepsze start-upy i ośrodki medyczne. Wirtualna gala wręczenia nagród odbyła się 17 czerwca.
– W tym roku do konkursu Start-Up Med zgłosiła się rekordowa liczba start-upów. Na gali towarzyszącej V Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych Online wskazaliśmy zwycięzców wybranych przez konkursową kapitułę oraz internautów – mówi Wojciech Kuta, redaktor naczelny magazynu i portalu Rynek Zdrowia. – W gronie eksperckiego jury znaleźli się m.in. klinicyści, naukowcy, przedstawiciele Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, liderzy krajowego przemysłu medycznego – dodaje.
Kto zwyciężył i dlaczego?
Spośród 50 projektów zgłoszonych do konkursu wyłoniono 9 finalistów w dwóch kategoriach: Start-up oraz Ośrodek medyczny/naukowy.
Pierwsze miejsce w kategorii: Start-up zdobył NeuroPlay – innowacyjne urządzenie, które poprzez trening mózgu pomoże poprawić zdolności poznawcze osób w podeszłym wieku. W ten sposób autorzy rozwiązania chcą poprawić jakość życia, stan zdrowia i codziennego funkcjonowania osób starszych.
W kategorii: Ośrodek medyczny/naukowy zwyciężył Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy, Oddział w Gliwicach – za zgłoszony przez Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi projekt MILESTONE dotyczący opracowania i procesu wdrożeniowego transkryptomicznych testów molekularnych do zastosowania w diagnostyce chorych na nowotwory tarczycy i piersi. Testy te zostaną wdrożone do praktyki klinicznej już w 2021 roku.

Projekt MILESTONE realizowany jest w konsorcjum m.in. z Politechniką Śląską w Gliwicach i WASKO S.A. W ramach tego projektu zespół kierowany przez dr hab. Jolantę Krajewską i dr hab. Małgorzatę Oczko-Wojciechowską z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach opracował nowoczesny test do rozpoznawania raka tarczycy w biopsji cienkoigłowej, a grupa onkologów kierowana przez dr. hab. Michała Jarząba wdraża rozwiązania zwiększające liczbę informacji uzyskiwanych przy biopsji gruboigłowej raka piersi, które mogą być pomocne w podjęciu decyzji o rozpoczęciu chemioterapii lub odstąpieniu od niej.
– Projekt ma na celu opracowanie takich metod leczenia onkologicznego, które będą zmniejszać jego agresywność w sytuacjach, w których może się to odbyć bez pogorszenia skuteczności terapii – tłumaczy dr hab. Michał Jarząb, kierownik Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.
Wśród internatów najwięcej głosów zdobył Hfeels – zautomatyzowany rynek usług medycznych dla pacjentów oraz podmiotów świadczących usługi, który umożliwia korzystanie z ochrony zdrowia w każdym miejscu i o każdej porze. System Hfeels jest oparty na kontroli jakości ochrony zdrowia oraz diagnozie stanu zdrowia pacjenta w czasie rzeczywistym.
Nagradzani są najlepsi z najlepszych
Głównym celem konkursu Start-Up Med jest nagrodzenie start-upów tworzących najbardziej kreatywne innowacje produktowe lub procesowe o istotnym znaczeniu dla pacjentów i systemu opieki zdrowotnej oraz o znacznej opłacalności wdrożenia, obejmujące szeroko rozumiane technologie medyczne.
W jury konkursu Start-Up-Med zasiedli w tym roku:
- Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi;
- Piotr Buszman, wicedyrektor ds. badań przedklinicznych, kierownik pracowni doświadczalnej w Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland;
- Jacek Graliński, Head of Government & Corporate Affairs w Amgen;
- Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu;
- Wojciech Glinkowski z Zakładu Informatyki Medycznej i Telemedycyny Centrum Doskonałości „TeleOrto” – Telediagnostyki i Leczenia Chorób i Obrażeń Narządu Ruchu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Telemedycyny i e-Zdrowia;
- Mikołaj Gurdała, regionalny dyrektor ds. innowacji w Europie Północnej i Środkowej w EIT Health InnoStars;
- Adam Jagoda, członek zarządu i dyrektor generalny Medtronic Poland;
- Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips Healthcare;
- Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego;
- Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali;
- Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych w Grupie Polpharma, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego;
- Aleksandra Mościcka-Studzińska, zastępca dyrektora Działu Koordynatorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju;
- Zbigniew Nawrat, dyrektor kreatywny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi, prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na rzecz Robotyki Medycznej;
- Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego;
- Radosław Sierpiński, prezesa Agencji Badań Medycznych;
- Marcin Szczeciński, Investment Manager w Adamed Pharma;
- Wojciech Zawalski, ekspert systemu ochrony zdrowia.
Organizatorem Konkursu Start-Up-Med oraz Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, któremu ten konkurs towarzyszy, jest Grupa PTWP wraz
z redakcją magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.