Kobiecym zdaniem, czyli kalendarz Gedeon Richter 2019

Kobiecym zdaniem, czyli kalendarz Gedeon Richter 2019

Fot. Pixabay.com

Głos kobiet jest coraz bardziej słyszalny w debacie publicznej. Widać je nie tylko w mediach, ale i na scenie politycznej. Czy jednak liczą się z nimi tak samo jak z mężczyznami? Czy współczesnym Polkom łatwo jest wyrażać swoją opinię bez obaw o wyśmianie czy społeczny ostracyzm?

Ósma już edycja kalendarza Gedeon Richter jest przyczynkiem do rozmowy na ten temat.

Motywem przewodnim naszego kalendarza są po raz kolejny kobiety, ponieważ to właśnie je Gedeon Richter stawia w centrum swojego zainteresowania. Od lat naszymi działaniami kieruje troska o zdrowie kobiet i ich rodzin, a także dążenie do poprawy jakości ich życia. Dlatego też w i tym roku temat kalendarza porusza istotną kwestię: wolność wyrażania własnego zdania – tłumaczy Aneta Grzegorzewska, rzecznik prasowy Gedeon Richter Polska.

Ich 12, a on jeden

W przeciwieństwie do poprzednich edycji, ilustracje do tegorocznego projektu mają wyłącznie jednego autora – Andrzeja Pągowskiego, wybitnego twórcę plakatów, który co roku czuwa nad koncepcją kreatywną kalendarza Gedeon Richter. W swoich grafikach ilustruje on opinie znanych i silnych kobiet, które zdecydowały się udzielić wypowiedzi w kalendarzu.

– Zaprosiłem do współpracy 12 wybitnych, mądrych, wspaniałych i bardzo różnych polskich kobiet, artystek, moich znajomych i przyjaciółek. Choć same nie malują, mają swoje zdanie i nie wahają się go wypowiadać. Ich słowa były dla mnie inspiracją do stworzenia grafiki – mówi Andrzej Pągowski.

12 odważnych i znanych kobiet

Kobiety zaproszone do współpracy przez Pągowskiego to silne osobowości ze świata kultury i sztuki. W stworzonym przez niego kalendarzu głos zabrały: Dorota Wellman, Aneta Kręglicka, Krystyna Janda, Urszula Dudziak, Magdalena Cielecka, Zuzanna Łapicka, Katarzyna Grochola, Magda Umer, Ewa Błaszczyk, Maja Komorowska, Agnieszka Holland i Maja Ostaszewska. Przedstawiają one opinie dotyczące różnorodnych tematów, np. relacji damsko-męskich, stosunku do zwierząt, własnych celów i wartości. Pokazują, że niezależnie od tego, jakie kwestie są dla nas szczególnie istotne, zawsze warto mieć swoje zdanie i umieć je wyrazić.

Różnorodność tematów poruszonych w kalendarzu może stać się okazją do refleksji, a także inspiracją dla tych kobiet, które do tej pory bały się głośno wyrazić własną opinię.

Wernisaż kalendarza „Kobiecym zdaniem” planowany jest na pierwszą połowę lutego 2019 roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.