52 szpitale z certyfikatem potwierdzającym bezpieczeństwo dla personelu i pacjentów

52 szpitale z certyfikatem potwierdzającym bezpieczeństwo dla personelu i pacjentów

Spośród 63 placówek medycznych, które zgłosiły się do pierwszej edycji programu “Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, 52 nagrodzono certyfikatem za przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Uroczysta gala wręczania certyfikatów odbyła się 12 października podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny oraz XVI HOSPITAL & HEALTHCARE MANAGEMENT, organizowanego przez wydawnictwo Termedia.

„Certyfikat “Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent” potwierdza przestrzeganie przez placówki medyczne najwyższych standardów bezpieczeństwa. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy nimi nagrodzić ponad 50 jednostek. Liczymy na to, że instytucje, którym w tej edycji się nie powiodło, wrócą do nas w przyszłym roku silniejsze, a liczba certyfikowanych placówek będzie stale rosnąć” ­- powiedział prof. Wojciech Zegarski, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii onkologicznej, członek Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali.

Szacuje się, że w polskich szpitalach co roku dochodzi do 37 tys. zranień związanych z używaniem sprzętu medycznego przez pracowników ochrony zdrowia.

Ogólnopolskie badanie „Implementacja Dyrektywy Rady 2010/32/UE w polskich szpitalach” wykazało, że mimo obowiązku zgłaszania zranień, aż 40 proc. personelu pielęgniarskiego, który jest najbardziej narażony na zranienia, tego nie robi.

Takie wypadki niosą ze sobą poważne konsekwencje, m.in. potencjalne choroby zakaźne, wysoką absencję w pracy i dłuższy powrót do zdrowia chorych. W trosce o bezpieczeństwo polskiego personelu medycznego w 2021 r. powołano Koalicję na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, której celem jest zwiększanie bezpieczeństwa pracowników ochrony zdrowia w miejscu pracy, m.in. poprzez promowanie i zachęcanie szpitali do korzystania z bezpiecznego sprzętu. Koalicja postanowiła doceniać jednostki medyczne, które już teraz dbają o swoich pracowników, inicjując program certyfikacyjny „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”.

Lista placówek, które otrzymały certyfikat „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, dostępna jest na stronie https://deklaracja-bezpiecznyszpital.pl/.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.