TOP 10 ONKO 2023: leki onkologiczne do pilnej refundacji

TOP 10 ONKO 2023: leki onkologiczne do pilnej refundacji

Fot. futurity.org

TOP 10 ONKO 2023 – listę 10 priorytetowych leków onkologicznych, które w pierwszej kolejności powinny otrzymać refundację, wskazali eksperci Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Jakie terapie się na niej znalazły?

TOP 10 ONKO 2023 to już trzecia edycja listy priorytetów refundacyjnych w onkologii (poprzednie opublikowano w 2020 i 2022 roku). Ogłoszono ją podczas XVIII Konferencji Edukacyjnej “Onkologia w praktyce klinicznej”, która odbyła się w dniach 2-4 marca w Warszawie.

– Ponieważ nowych preparatów stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych jest bardzo wiele, warto się zastanowić, które powinny być objęte refundacją w pierwszej kolejności. Tłem naszej analizy było poproszenie ekspertów klinicznych, aby wskazali substancje czynne, które najbardziej zasługują na refundację – tłumaczy Krzysztof Jakubiak, prezes Modern Healthcare Institute. 

TOP 10 ONKO 2023 – najczęstsze wskazania ekspertów

Na ostateczny wynik w rankingu składała się suma punktów i liczba wskazań danej cząsteczki przez biorących udział w głosowaniu onkologów klinicznych.

Pierwsze miejsce na liście TOP 10 ONKO 2023, podobnie jak rok temu, zajął trastuzumab derukstekan — lek dla chorych na raka piersi. Co wpłynęło na decyzję ekspertów o umieszczeniu go ponownie na czele listy?

– Trastuzumab derukstekan niezmiennie od dwóch lat znajduje się na pierwszej pozycji naszych życzeń. Jest to w moim odczuciu substancja, która będzie przełomem, ponieważ z jednej strony jest to nowatorska koncepcja, a z drugiej strony bardzo dobry efekt terapeutyczny – tłumaczy dr hab. Tomasz Kubiatowski z Kliniki Onkologii i Immunoonkologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Według jego opinii o wyjątkowości cząsteczki zdecydowało wiele czynników, także ten, że trastuzumab derukstekan sprawdza się w innych wskazaniach. – Choćby w raku żołądka, jest także przygotowany do rejestracji w leczeniu raka płuca. Uważam, że jest to zasłużenie pierwsza pozycja – dodaje Tomasz Kubiatowski.

W pierwszej dziesiątce znalazły się m.in. cząsteczki dla chorych na raka jelita grubego, raka żołądka, raka przełyku, raka urotelialnego, niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP).

Wysokie pozycje na liście TOP 10 OKNO 2023 zajęły refundowane od 1 marca cząsteczki dla chorych na raka jelita grubego – pembrolizumab (2 miejsce) i niwolumab (4 miejsce). Zdaniem dr n. med. Barbary Radeckiej, która kieruje Kliniką Onkologii z Odcinkiem Dziennym Opolskiego Centrum Onkologii, do skutecznego stosowania tych cząsteczek w leczeniu raka jelita grubego bardzo ważne jest odpowiednie testowanie pacjentów.

TOP 10 ONKO 2023 cenną wskazówką dla resortu zdrowia

Pierwsza edycja TOP 10 ONKO odbyła się w 2020 roku i do tej pory prawie wszystkie wskazane wówczas cząsteczki zostały objęte refundacją. Zdaniem Krzysztofa Jakubiaka oznacza to, że Ministerstwo Zdrowia poważnie traktuje rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. 

– Dla mnie tworzenie tej listy jest bardzo pomocne. Każdy lekarz ma swoją własną perspektywę, lecz tu spotkały się nasze wspólne intencje. Ta lista jest bardzo potrzebna – ocenia prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej.

Źródło informacji: PAP MediaRoom, mzdrowie.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.