Woda mineralna: gazowana czy niegazowana — która jest zdrowsza?

Woda mineralna: gazowana czy niegazowana — która jest zdrowsza?

Fot. Pixabay.com

Zarówno gazowana, jak i niegazowana woda mineralna mają swoje unikalne cechy, ale nie ma znaczącej różnicy w zdrowotnych korzyściach między nimi. Wybór zależy przede wszystkim od osobistych preferencji i ewentualnych problemów zdrowotnych konsumenta.

Jakie są korzyści z picia wody niegazowanej?

Woda mineralna niegazowana ma zazwyczaj neutralne pH, co może być korzystne dla osób z problemami żołądkowymi, takimi jak refluks żołądkowo-przełykowy. Ponieważ nie zawiera kwasu węglowego, to nie powoduje ryzyka erozji szkliwa zębów, jest dla nich łagodna. Poza tym, co ważne szczególnie w czasie upałów i podczas intensywnego wysiłku fizycznego, może być łatwiej i szybciej przyswajana przez organizm.

Jakie są korzyści z picia wody gazowanej?

Niektórym osobom woda mineralna gazowana może pomagać w trawieniu i łagodzeniu uczucia pełności po posiłku. Na pewno jest zdrowszą alternatywą dla słodzonych napojów gazowanych i pomaga ograniczyć spożycie cukru i kalorii, co jest dobrą informacją m.in. dla chorych na cukrzycę i otyłość, a także osób, które pilnują wagi. Niektóre osoby preferują wodę gazowaną ze względu na orzeźwiający smak, co może zwiększać ogólne spożycie wody i wpływać korzystnie na nawodnienie organizmu.

Czytaj też: Która woda jest zdrowsza: z butelki czy z kranu?

Jakie wady ma gazowana i niegazowana woda mineralna?

Woda gazowana może prowadzić do uczucia wzdęcia lub nadmiernego gazu u niektórych osób. Zawarty w niej kwas węglowy może także potencjalnie prowadzić do uszkodzenia szkliwa zębów przy długotrwałym i nadmiernym spożyciu.

Woda niegazowana nie zwiększa ryzyka potencjalnych problemach zdrowotnych, jednak dla niektórych osób może być mniej atrakcyjna do picia, co może wpływać na poziom ogólnego nawodnienia organizmu.

Którą wodę wybrać — gazowaną czy niegazowaną?

Wybór pomiędzy wodą gazowaną a niegazowaną powinien zależeć od indywidualnych preferencji oraz ewentualnych problemów zdrowotnych indywidualnej osoby. Obie formy wody są korzystne dla zdrowia, o ile są spożywane w ramach zdrowej i zrównoważonej diety. Ważne jest, aby pić odpowiednią ilość wody dziennie (minimum 1-1,5 litra, a w czasie upałów nawet dwa razy więcej), niezależnie od tego, czy jest ona gazowana, czy niegazowana.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.