Prof. Boni E. Elewski: Łuszczycę można skutecznie leczyć

Prof. Boni E. Elewski: Łuszczycę można skutecznie leczyć

- Aktualności, Zdrowie

„Na łuszczycę chorowali mój ojciec i siostra, a ciotce, u której skóra łuszczyła się na całym ciele, ta choroba zrujnowała życie. Łuszczyca to straszna choroba” – powiedziała prof. Boni Elizabeth Elewski na konferencji prasowej zwołanej w trakcie I Światowego Kongresu Trichologii, który odbył się 15-17 marca w Warszawie. Towarzyszyło mu sympozjum „All About Hair and Nails”.

Pani profesor jest dermatologiem, wiceprzewodniczącą ds. klinicznych i dyrektorem ds. badań klinicznych na Wydziale Dermatologii Uniwersytetu Alabama w Birmingham. Jest ekspertem w dziedzinie chorób skóry głowy i paznokci, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych terapii. Jej dziadkowie, jak podkreśliła, pochodzą z Polski. Pod koniec XIX wieku wyjechali do Stanów Zjednoczonych.

Każdy może zachorować na łuszczycę

Łuszczyca, jak podkreśliła prof. Boni E. Elewski, jest powszechną chorobą zarówno w USA, jak i w Polsce. Dotyka około 2-3 proc. ludzi i może dotyczyć różnych części ciała. Nie tylko rąk, nóg, kolan, łokci, ale też paznokci i owłosionej skóry głowy.

Prof. Boni Elizabeth Elewski

„Pamiętam, że kiedy moja ciotka kroiła cebulę, fragmenty jej łuszczącej się skóry znajdowaliśmy niemal w całym mieszkaniu. Właśnie to spowodowało, że zainteresowałam się chorobami skóry już w wieku pięciu lat” – wspominała prof. Elewski.

Jak podkreśliła ekspertka, osoby dotknięte łuszczycą tak naprawdę mają problem nie tylko ze skórą. Często popadają w depresję i nadużywają alkoholu, nadmiernie tyją. Łuszczyca może przyczyniać się również do rozwoju innych chorób, w tym schorzeń stawów i serca. Jeśli więc udałoby się choremu pozbyć łuszczycy, to można by u niego wykluczyć również te inne choroby.

Na kongresie w Warszawie prof. Boni E. Elewski wygłosiła wykład na temat łuszczycy paznokci, która dla wielu osób jest bardzo poważnym problemem.

Wyobraźmy sobie, jak wyglądałoby nasze życie, jeśli nie mielibyśmy paznokci. Jak moglibyśmy zapiąć koszulę czy zasznurować buty. A doświadcza tego osiem na dziesięć osób, które chorują na łuszczycę. (Prof. Boni E. Elewski)

Dla wielu osób łuszczyca jest dramatem. Nie mogą grać na pianinie ani na skrzypcach, nie mogą być kelnerami, budzą strach u osób, które nie znają tej choroby. Łuszczyca to o wiele więcej niż problem kosmetyczny. To choroba, która obniża jakość życia, dlatego chorzy są zdesperowani i szukają możliwości jej leczenia.

Nowe leki są skuteczne i działają bardzo szybko

Według prof. Elewski chorym na łuszczycę paznokci zaleca się czasem leczenie miejscowe, ale w wielu przypadkach ono się nie sprawdza. Można im zaproponować tabletki lub zastrzyki, ale pacjenci nie chcą zastrzyków w okolice paznokci, bo są dla nich przerażające. „Na szczęście pojawiły się nowe leki, które pozwalają skutecznie leczyć chorych łuszczycę, poprawić jakość ich życia i sprawić, że mogą znów żyć normalnie” – powiedziała prof. Elewski.

Przykładem takiego nowego leku, podawanego doustnie, jest tofacytynib, który pozwala oczyścić skórę i paznokcie ze zmian łuszczycowych. Jest też wiele leków o bardzo szybkim działaniu, które są podawane w formie zastrzyków. Należą do nich adalimumab, certolizumab, golimumab, ustekimumab, secukinumab,  infliksymab i etanercept.

„Miałam 20-letniego pacjenta, który był bezdomny. Rodzina nie chciała mieszkać z nim, ponieważ całe jego ciało pokryte było złuszczającą się skórą. No, i nie pachniał. Dwukrotnie podaliśmy mu zastrzyk z takim lekiem i po krótkim czasie pozbyliśmy się skutków łuszczycy. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni z efektów tej terapii. Pacjent znalazł sobie dziewczynę, ożenił się z nią i znalazł pracę” – przypomniała historię jednego ze swoich pacjentów dermatolożka z USA.

Łuszczyca może dotknąć każdego. Można na nią cierpieć, nawet nie wiedząc o tym, ponieważ w wielu przypadkach objawia się jedynie łupieżem. (Prof. Boni E. Elewski)

 

CZYTAJ TEŻ:

http://healthyandbeauty.pl/cel-integracja-srodowisk-zwiazanych-z-luszczyca/

http://healthyandbeauty.pl/luszczyca-dluga-droga-do-dermatologa/

http://healthyandbeauty.pl/przewlekly-wyprysk-rak-stygmatyzuje-jak-luszczyca/

http://healthyandbeauty.pl/nie-boj-sie-chorego-na-luszczyce-on-nie-zaraza/

http://healthyandbeauty.pl/zakaz-korzystania-z-solariow-nie-powinien-dotyczyc-chorych/

3 Comments

  1. W jaki sposób można starać sie o te leki w zastrzykach

    1. Maja Marklowska-Dzierżak

      Trzeba porozmawiać z dermatologiem na temat możliwych opcji leczenia. Zapytać go, jaki sposób leczenia będzie najlepszy i najbardziej korzystny, biorąc pod uwagę m.in. przebieg i stopień zaawansowania choroby.

  2. Mi pomaga konopna kąpiel SPA z CBD. Nie miałam zaostrzenia choroby od około 4 lat. Wlewam troche płynu do wanny i biorę cudowne kąpiele raz w tygodniu. Skóra jest bardzo dobrze nawilżona, nie łuszczy się, a co najważniejsze plamy są dużo mniej widoczne. Także naprawdę polecam ten preparat. Dodatkowo myję się wyłącznie hipoalergicznym mydłem oraz piorę również w hipoalergicznym płynie dla dzieci. Praktycznie wyeliminowałam w ten sposób świąd i łuszczenie się skóry, polecam ten naturalny sposób. Płyn można zakupić w sklepie konopiafarmacja*pl – sprawdzone źródło. Pozdrawiam

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Karmienie piersią to wyzwanie. Z czym jest najwięcej kłopotów?

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Jednak