Otwarto Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych. Gdzie?

Otwarto Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych. Gdzie?

Fot. Katarzyna Gardzińska

Pierwsza w Polsce placówka, w której będą się odbywały badania kliniczne u dzieci i młodzieży, została otwarta kilka dni temu w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych powstało przy wsparciu finansowym Agencji Badań Medycznych, która przeznaczyła na ten cel ponad 9,4 mln zł. W ramach tych środków przeprowadzono modernizację i adaptację jednego z budynków szpitala. Został on w pełni przystosowany dla osób z ograniczoną mobilnością.

– Dziś jest bardzo ważny moment dla polskiej nauki. Otwieramy kolejne z 16 centrów wsparcia badań klinicznych, które w sumie powstaną w całej Polsce – powiedział podczas uroczystości otwarcia Adam Niedzielski, minister zdrowia. – Dzięki temu uda nam się utworzyć Polską Sieć Badań Klinicznych. Do tej pory w naszym kraju nie wykorzystywaliśmy w pełni istniejącego potencjału w obszarze badań klinicznych, czego potwierdzeniem jest m.in. mała liczba niekomercyjnych badań klinicznych. Jednak dzięki takim inwestycjom to się zmieni – dodał szef resortu zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Agencją Badań Medycznych zainicjowało projekt stworzenia w Polsce wyspecjalizowanych centrów wsparcia badań klinicznych zapewniających kompleksową i systemową pomoc przy realizacji badań klinicznych.

– Otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, szczególnie w ośrodku pediatrycznym, jakim jest Centrum Zdrowia Dziecka, to wydarzenie szczególne, ponieważ świadczy o tym, że populacja pacjentów pediatrycznych będzie miała dostęp do najnowocześniejszego leczenia. W ten sposób inaugurujemy powstanie Polskiej Sieci Badań Klinicznych, polskiej marki, która zrzesza już kilkanaście ośrodków w całym kraju. Jestem przekonany, że w miejscu takim jak Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych, w wysokim standardzie, komforcie i na najwyższym poziomie bezpieczeństwa najmłodsi pacjenci będą mogli korzystać z badań klinicznych, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych. Mam nadzieję, że będziemy mogli patrzeć, jak ten ośrodek się rozwija, a Polska Sieć Badań Klinicznych staje się coraz bardziej skuteczna i efektywna kosztowo -powiedział dr hab. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Utworzenie Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych ma doprowadzić do zwiększenia liczby badań klinicznych prowadzonych w populacji pediatrycznej w Polsce. Centrum będzie nie tylko realizować badania kliniczne, ale także je inicjować, tak by odpowiadały potrzebom populacji dzieci i młodzieży oraz umożliwiały zwiększenie dostępności do nowoczesnych terapii.

– Dzięki badaniom klinicznym możliwa jest rejestracja nowych, skutecznych i sprawdzonych produktów leczniczych. W niektórych przypadkach mogą stać się najlepszą z możliwych terapii, nawet ratujących życie. Pacjenci w trakcie takich badań otoczeni są szczególną opieką lekarzy i diagnostów laboratoryjnych. Dla badaczy jest to możliwość zdobycia niezbędnej wiedzy i doświadczenia w swojej dziedzinie medycyny. Poza tym, mają możliwość skorzystania z najnowszych narzędzi badawczych – podkreślano w trakcie spotkania inaugurującego działalność Centrum Wsparcia Pediatrycznych Badań Klinicznych w Centrum Zdrowia Dziecka w warszawskim Międzylesiu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Spot the Dot — zwróć uwagę na znamiona!

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! wraz z fotografką Anną Bedyńską zachęcają do szukania kropek. Ich wspólny projekt Spot the Dot ma na celu zwrócenie uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.