Nie zapomnij o Dniu Ojca! Naucz go dbać o zdrowie!

Nie zapomnij o Dniu Ojca! Naucz go dbać o zdrowie!

O Dniu Matki pamiętamy zawsze. A co z ojcem? Niestety, zdarza się, że zapominamy, by 23 czerwca powiedzieć mu, że jest dla nas ważny!

W dzieciństwie jest dla nas najlepszym strażnikiem, nauczycielem gry w piłkę i mistrzem wypraw na lody. W dorosłości – autorytetem, doradcą i wybawicielem z kłopotów. Z upływem lat zaczynamy jednak rozumieć, że tata to nie bohater o nieograniczonych możliwościach, ale zwykły człowiek dźwigający na swoich barkach wiele trosk i zmartwień.

Niech to święto będzie pretekstem do przekonania naszych ojców, jak ważne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

 Segregator medyczny w prezencie

– Teraz czas na nas! Okażmy naszym ojcom wdzięczność, złóżmy życzenia i przygotujmy niespodziankę. Doskonałym prezentem będzie “segregator medyczny dla mężczyzny”, przypominający o kolejnych wizytach lekarskich i badaniach profilaktycznych koniecznych w każdym wieku, ale po ukończeniu  50. roku życia – bezwzględnie obowiązkowych! – podpowiada Bożena Janicka.

Segregator przypomni, kiedy należy udać się na wizytę do lekarza, kiedy wykonać barania laboratoryjne, obrazowe, kardiologiczne, onkologiczne. Jak i kiedy sprawdzać ciśnienie, cukier we krwi i co zrobić, gdy pojawi się depresja.

Kalendarz męskich badań

Lekarze zachęcają do przestrzegania podstawowego kalendarza badań. O czym panowie nie powinni zapominać, gdy skończą 50 lat?

  • Raz w miesiącu: samobadanie jąder pod kątem określenia obecności wyczuwalnych guzków.
  • Co pół roku: kontrola stomatologiczna połączona z czyszczeniem zębów z osadu.
  • Raz w roku: morfologia, OB, poziom glukozy we krwi, ogólne badanie moczu; ogólne badanie lekarskie – pomiar ciśnienia tętniczego, obwodu w pasie, wagi i wzrostu u internisty; badanie per rectum + oznaczenie antygenu PSA – kontrola prostaty;  badanie okulistyczne (dna oka, kontrola wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego);  USG jamy brzusznej.
  • Raz na 1-2 lata: badania hormonów tarczycy. 
  • Co 2 lata: prześwietlenie płuc, lipidogram (badanie poziomu cholesterolu we krwi, określenie frakcji, badanie trójglicerydów).
  • Co 2-3 lata: elektrokardiogram (EKG). 
  • Raz na 2-3 lata: badanie słuchu. 
  • Co 3 lata: badanie jąder u urologa; badanie poziomu elektrolitów; oznaczenie stężenia androgenów.
  • Co 5 lat: kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego).

Od kiedy obchodzimy Dzień Ojca?

Pomysł Dnia Ojca narodził się w USA 110 lat temu. W Polsce obchodzimy go od 1965 roku. Jednak co kraj, to obyczaj. We Francji, Hiszpanii, Portugalii
i Włoszech obchodzony jest 19 marca (Św. Józefa). W Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie Dzień Ojca świętuje się zawsze w trzecią niedzielę czerwca. W Niemczech 40. dnia od Wielkanocy, w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, natomiast w krajach skandynawskich w drugą niedzielę listopada (z wyjątkiem Danii, gdzie przypada 5 czerwca).

Wszystkim ojcom, tatom, tatusiom, tym młodszym, i tym nieco starszym, życzymy dużo zdrowia! Dbajcie o siebie!

Jeśli chcesz podarować tacie coś jeszcze, podpowiadamy: wybierz dermokosmetyki z linii tołpa dermo men pure: anti age, hydro, energy – to must have męskiej pielęgnacji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

15.09, Stadion Narodowy: próba pobicia rekordu Polski w jedzeniu jabłek

Miłośnicy jabłek spotkają się 15 września o godz. 13.30 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, podczas pikniku z okazji Narodowego Dnia Sportu. Planowana jest tam próba pobicia rekordu Polski w jedzeniu jabłek.