Jak mądrze wspierać chorych na depresję?

Jak mądrze wspierać chorych na depresję?

Fot. pixabay.com

Wsparcie ze strony najbliższych jest bardzo ważne i potrzebne. Nie zawsze jednak to, co robimy spotyka się z pozytywnym odbiorem przez osobę z depresją. Jak powinniśmy ją wspierać, a czego unikać, by pomóc jej w pokonaniu choroby?

Zadaliśmy to pytanie Katarzynie Grott, psycholożce z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii.

Po pierwsze, musimy mieć świadomość, że osoby borykające się z depresją są bardzo wrażliwe. Ciągłe poczucie winy, przejmowanie odpowiedzialności za większość doświadczonych, przykrych sytuacji, czy przygnębienie, to przecież bardzo częste objawy depresji. Unikajmy zatem stwierdzeń typu: „nie marudź, inni mają gorzej” albo „głowa do góry. Nie możesz tak ciągle użalać się nad sobą!”. Powiedzmy sobie szczerze – takie pseudorady w niczym nie pomogą, a wręcz przeciwnie – tylko zaszkodzą.

Charakterystyczne dla depresji jest m.in. obniżone samopoczucie, czyli przeżywanie negatywnych emocji. Musimy wiedzieć, że osoba w epizodzie depresji nie znajduje motywacji do działania, trudno jest jej snuć plany na przyszłość czy marzyć. Komunikaty w postaci „weź się w garść”, „przestań się mazać, tylu ludzi na świecie umiera z głodu” trudno odbierać jako wsparcie. W rezultacie osoba z depresją nie czuje się rozumiana, a na dodatek samotna.

Zatem pytanie brzmi: jak wspierać? Przede wszystkim być. To ważne, by towarzyszyć takiej osobie na co dzień, ale też nie w sposób nachalny. Możemy wyjść razem na spacer, zjeść wspólnie posiłek, czy po prostu porozmawiać na temat wspólnych zainteresowań. To ważne, by osoba chora wiedziała, że jest ważna i otrzymała nasze wsparcie, chociażby poprzez słowa: będę przy Tobie, przetrwamy ten trudny czas razem. Czasami mniej oznacza więcej, dlatego wspierajmy i kierujmy swoje słowa do osoby chorej rozsądnie.

Szacuje się, że w Polsce z depresją zmaga się około 1,5 miliona osób. Jak pokazały badania na temat nastrojów Polaków w czasie epidemii, pandemia jeszcze bardziej pogłębiła negatywne nastroje Polaków. Emocjami, które towarzyszą ludziom w związku z COVID-19 są głównie: niepokój, lęk lub nawet strach czy przerażenie. Prawie połowa Polaków przynajmniej raz w tygodniu odczuwa w tym czasie obciążenie psychiczne.

Początek depresji. Jak wyczuć ten moment?

Jak podkreśla Sulimir Szumielewicz, psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR, suicydolog kliniczny, to pytanie pojawia się w głowach wielu Polaków. Bo przecież nie każdy smutek jest od razu objawem depresji. A więc kiedy tak naprawdę kończą się emocje, a zaczyna się depresja?

– Jeśli zauważamy u siebie od dłuższego czasu obniżony nastrój, niemal codziennie czujemy się wyczerpani, nie mamy chęci do życia, zauważamy brak apetytu, problemy ze snem, trudności z myśleniem
i koncentracją, a każda podjęta aktywność fizyczna, nawet taka jak chociażby podniesienie się z łóżka, staje się wyzwaniem
– powinniśmy pomyśleć o konsultacji z psychologiem bądź psychoterapeutą. Możliwe, że będą to pierwsze symptomy depresji, jednak by móc to stwierdzić niezbędna jest wizyta u specjalisty – tłumaczy Sulimir Szumielewicz. I zachęca do udania się na konsultację, zdiagnozowania problemu i jeśli będzie to konieczne – podjęcia leczenia.

Depresja dotyka ludzi w różnym wieku niezależnie od płci, wykształcenia czy statusu społecznego. Wciąż zbyt często jej objawy są bagatelizowane, traktowane jako „gorszy dzień”, „chwilowa fanaberia”, „permanentne lenistwo” czy wynik „burzy hormonów”. 70 proc. społeczeństwa uważa, że choroba związana z psychiką jest chorobą przynoszącą wstyd chorującemu, jak i osobom mu najbliższym.

– Zdrowie zaczyna się w naszych głowach, dlatego powinniśmy robić wszystko, by uniknąć przykrych konsekwencji, jakie niesie za sobą depresja. Przecież każdy z nas zasługuje na szczęście – mówi ekspert.

Weź udział w spotkaniu online na temat depresji

Dziś (23 lutego) o godz. 18.00, z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją, w ramach kampanii #NASZAwtymGŁOWA, na profilu facebookowym Nasza w tym głowa odbędzie się transmisja na żywo na temat depresji z udziałem psycholożki Katarzyny Grott z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii. W trakcie wydarzenia będą poruszone najważniejsze treści dotyczące tego, kiedy należy zgłosić się do specjalisty, jak wygląda leczenie, jak dawać wsparcie, albo czy warto skorzystać z lamp antydepresyjnych. To tylko część wątków, które pojawią się w trakcie spotkania. Jeśli chcesz wziąć udział w tym wydarzeniu, kliknij na ten link: https://tiny.pl/rld5b

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zabrze. Robot da Vinci wesprze lekarzy w leczeniu chorych na raka prostaty

Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu ma od