Na czym polega “Mądre rodzicielstwo”?

Na czym polega “Mądre rodzicielstwo”?

Fot. materiały prasowe

Jak wychować szczęśliwe dziecko? Czy istnieje jednoznaczna definicja mądrego rodzicielstwa?

Na te i wiele innych pytań odpowiadają eksperci w ramach kampanii “Mądre rodzicielstwo”, organizowanej przez Komitet Ochrony Praw Dziecka we współpracy z marką NAN 2. Do rozważań o mądrym wychowaniu zaproszono Mirosławę Kątną, Dorotę Zawadzką, dr Aleksandrę Piotrowską i dr Ewę Woydyłło.

Kampania “Mądre rodzicielstwo” skierowana jest do rodziców i opiekunów, którzy borykają się z problemami wychowawczymi lub mają wątpliwości, czy są wystarczająco dobrymi rodzicami.

Jedno z podstawowych źródeł kłopotów wychowawczych tkwi w nieznajomości i nieszanowaniu potrzeb emocjonalnych dziecka. Wielu rodziców uważa, że małemu dziecku do prawidłowego rozwoju, pełni szczęścia wystarczy prawidłowe żywienie, odpowiednie ubranie, należyta pielęgnacja. Rodzice niejednokrotnie nie wiedzą, jak doświadczenia dzieciństwa wpływają na rozwijanie się życia uczuciowego dorosłych i jaka jest zależność między prawidłowymi stosunkami w rodzinie a zdrowiem psychicznym jej członków. W dzisiejszym zabieganym życiu brakuje czasu na okazywanie, pielęgnowanie i rozwijanie uczuć.

[Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka]

Jak zaznacza dr Ewa Woydyłło, rodzice wychowają szczęśliwe dziecko, gdy sami są szczęśliwi. Nauczą je miłości, gdy sami okazują miłość. Dziecko wyrośnie na osobę uważną, cierpliwą i delikatną, jeżeli jego rodzice są uważni, cierpliwi i delikatni. Ale dziecko stanie się agresywne, krnąbrne, złośliwe albo leniwe, jeżeli takie otrzyma wzory postępowania od najważniejszych osób w swoim życiu, czyli od matek i ojców.

Dr Aleksandra Piotrowska tłumaczy, że mądrzy rodzice tworzą dzieciom w miarę stałe ogólne ramy rozwoju, przekazują im normy i zasady postępowania, którymi powinny się kierować, żyjąc wśród innych. I co niezwykle ważne, dają dzieciom akceptację, miłość. Wszystkie te czynniki łącznie tworzą teren, w którym dziecko czując się bezpiecznie, swobodnie i chętnie działa, eksploruje i poznaje zarówno świat przedmiotów, przyrody, jak i ludzi, stopniowo budując swoje kompetencje.

Partnerem kampanii “Mądre rodzicielstwo” jest marka NAN 2, która od lat wspiera mamy, także te, które nie mogą karmić piersią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

20 lipca ruszą zapisy na bezpłatny zabieg leczenia blizny

U osób, których ciała pokrywają szpecące blizny, wykonywane będą nieodpłatne zabiegi kosmetyczne metodą mikronakłuwania Genoscar. Najpierw uelastycznia ona blizny, a z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.