Przyjście na świat dziecka zmienia życie jego rodziców

Przyjście na świat dziecka zmienia życie jego rodziców

- Psychologia
Fot. pixabay.com

Rodzicielstwo zaskakuje i zmienia życie rodziców niemal w każdym aspekcie. Emocje, które wówczas im towarzyszą, mogą przebiegać jak sinusoida – od euforii po zwątpienie. Według ekspertów jest to naturalne, bo każdy dzień stawia przed nimi nowe wyzwania.

Młodym rodzicom w ich codziennym życiu z nowym członkiem rodziny potrzebne jest wsparcie. Kto może i powinien im go udzielić?

Na kogo mogę liczyć i w jakim zakresie?

Okazuje się, że to bardzo indywidualna sprawa. Zależy od relacji, jakie ma się z młodymi rodzicami, własnych możliwości, wiedzy czy umiejętności. Naszym zdaniem z pomocą powinni pośpieszyć nie tylko dziadkowie dziecka, ale również przyjaciele, znajomi, ale też sąsiedzi i osoby majace kontakt z młodymi rodzicami. A co o tym sądzi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka i Komitetu Ochrony Praw Dziecka?

Zastanówmy się, na jakim polu możemy być im faktycznie potrzebni. Jako dziadkowie, możemy zaproponować zajęcie się maleństwem przez kilka godzin, żeby rodzice mogli odpocząć. Jako przyjaciele możemy zadzwonić, poplotkować, pozwolić rodzicom oderwać się psychicznie od rutyny codzienności. Młodzi rodzice, wiedząc, że mają wokół siebie serdecznych ludzi, którzy stworzą wokół nich swoisty krąg wsparcia, będą mogli czerpać pełnymi garściami z uroków rodzicielstwa – potwierdza dr Aleksandra Piotrowska, ekspert kampanii marki Emolium „Wspieramy Was od 1. dnia”.

Ważną rolę, jak dodaje, odgrywają również sami rodzice. To oni muszą nauczyć się prosić o pomoc i wiedzieć, do kogo się o nią zwrócić. Czas, kiedy oczekują na przyjście maleństwa na świat warto poświęcić m.in. na przygotowanie się psychiczne i rozmowy z najbliższymi. Pomocne będzie stworzenie listy osób, do których rodzice będą mogli zwrócić się o pomoc, ustalenie, jakiego rodzaju wsparcia mogą od każdego z nich oczekiwać.

Budowanie sieci wsparcia

Do sieci wsparcia warto zaangażować osoby z najbliższego otoczenia, ale nie tylko. Rodzice powinni zastanowić się, czy w momencie pojawienia się wątpliwości natury zdrowotnej lub pielęgnacyjnej nie zwrócić się o pomoc również do specjalistów – pediatry, położnej czy psychologa.

Nawet drobne odstępstwo od normy, jak przykładowo wysypka, budzi u rodziców niepokój. Jest to zrozumiałe. Poszukiwanie diagnozy w internecie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z lekarzem. My, pediatrzy, jesteśmy po to, aby odpowiedzieć na ich pytania, wątpliwości, wskazać, jak radzić sobie z danym problemem tłumaczy dr Łukasz Durajski, pediatra z Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Według Agnieszki Mińko, położnej i doradcy laktacyjnego z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie, o opiece nad dzieckiem można przeczytać w licznych publikacjach, jednak to tylko teoria – ważna, ale niestety niewystarczająca. Jak trzymać, jak przewijać, jak kąpać, jak dbać o skórę, jak karmić – to umiejętności, które rozwija się z czasem, zdobywając doświadczenie.

Jako położna obserwuję, jak trudny jest to czas dla rodziców. Wiem, jak bardzo potrzebują pomocy, o którą często wstydzą się prosić. Jednak to nic wstydliwego! Każdy z nas potrzebuje czasu na naukę. Pozwólmy sobie pomóc, dajmy sobie czas i bądźmy cierpliwi – radzi Agnieszka Mińko.

Konkursy, materiały edukacyjne i porady dla rodziców

Wsparciem dla rodziców służy również marka Emolium, która rozpoczęła drugą edycję kampanii „Wspieramy Was od 1. dnia”. Jej celem jest z jednej strony docenienie codziennego zaangażowania i starania rodziców w opiece nad dziećmi, a z drugiej strony -wywołanie dyskusji na temat rodzicielstwa oraz wspieranie ich w codziennych wyzwaniach, już od pierwszych chwil, kiedy pojawia się dziecko.

W akcję zaangażowali się cytowany powyżej eksperci: dr Aleksandra Piotrowska, dr Łukasz Durajski i Agnieszka Mińko. W ramach kampanii przygotowano szereg angażujących działań dla rodziców. Na fanpage’u marki Emolium zaplanowano konkursy i inne aktywności, zachęcające ich do podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Z kolei na dedykowanej platformie www.emolium.pl/wspieramywasod1dnia już wkrótce będzie można zapoznać się z materiałami ekspertów na temat różnorodnych aspektów związanych z rodzicielstwem, a także uzyskać porady dotyczące pielęgnacji dziecka od 1. dnia życia.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Jak ułatwić sobie porządki w domu?

Słoneczne dni dostarczają dużo pozytywnej energii oraz motywacji,