“Kwiat magnolii” udziela wsparcia osobom HIV+

“Kwiat magnolii” udziela wsparcia osobom HIV+

Fot. pixabay.com

„Kwiat magnolii” – pod taką nazwą na Facebooku ruszyła grupa wsparcia dla osób HIV+. Za cel postawiła sobie obniżenie ogromnego stresu, z którym wiąże się diagnoza potwierdzająca to zakażenie.

O istnieniu grupy “Kwiat magnolii” dla osób HIV+ można dowiedzieć się w punktach testowania, a także w Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie – od personelu i dyżurujących wolontariuszy. Są tam dostępne wizytówki 5 edukatorów biorących udział w projekcie – przeszkolonych osób żyjących z HIV, które nie tylko mogą odpowiedzieć na pytania o funkcjonowanie z wirusem, ale pokazują na własnym przykładzie, że HIV/AIDS to obecnie jedna z wielu chorób przewlekłych.

“Kwiat magnolii” – zakażeni wspierają zakażonych

Irena Przepiórka

Do “Kwiatu magnolii” zgłaszają się osoby, które czekają na wynik testu na HIV oraz takie, które właśnie się o swoim zakażeniu dowiedziały. Niezależnie od tego, ile wiedzą na temat wirusa, to nie jest dla nich łatwy czas. Dlatego przydaje się wsparcie. Z edukatorami można porozmawiać osobiście i przez telefon. Z grupą lepiej komunikować się poprzez media społecznościowe, ale organizujemy także spotkania. Są to warsztaty kulinarne, dyskusyjny klub filmowy, kręgle albo pikniki. Pomogliśmy już ponad 30 osobom. Są to głównie mieszkańcy Warszawy, ale zgłosiło się do nas także kilka osób spoza stolicy, w tym z Ukrainy, a nawet z Białorusi – tłumaczy Irena Przepiórka, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu, działająca w Stowarzyszeniu Wolontariuszy Wobec AIDS “Bądź z nami”.

“Kwiat magnolii” – nową grupę wsparcia uruchomioną głównie z myślą o osobach, które właśnie dowiedziały się, że są seropozytywne, uruchomiło Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS “Bądź z nami” w ramach projektu “Pozytywna adaptacja”.

Celem “Pozytywnej adaptacji” jest jak najszybsze włączenie nowo zdiagnozowanych pacjentów HIV+ do społeczności osób seropozytywnych oraz zapewnienie im wsparcia poprzez stały i osobisty kontakt, m.in. poprzez grupę na Facebooku. “Kwiat magnolii” skupia osoby żyjące z HIV, które już mają doświadczenie z radzeniem sobie z wirusem oraz te, które życie z HIV właśnie rozpoczynają. Nie ma tematów dotyczących zakażenia, których nie można byłoby poruszyć, ani pytań, których nie należy zadawać – tłumaczą w stowarzyszeniu “Bądź z nami”.

Niepokojący wzrost zakażeń HIV

Liczba nowych zakażeń HIV w Polsce niepokojąco rośnie. Dane epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny mówią o 1678 nowo zdiagnozowanych osobach w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2022 roku. To więcej niż przez cały rekordowy rok 2019, który zamknął się liczbą 1615 nowo wykrytych zakażeń. Wiele z osób po diagnozie nie wie, gdzie szukać pomocy. Dlatego tak istotne jest, że edukatorzy stowarzyszenia “Bądź z nami” pracują w miejscach, w których najwięcej osób słyszy diagnozę: seropozytywny.

Dzięki nowoczesnym, dostępnym bezpłatnie lekom, HIV nie eliminuje już z aktywnego życia, ale wciąż jest trudnym doświadczeniem. Dlatego cieszę się, że nowo zdiagnozowanym pomagają przez to przejść osoby, które wiedzą najlepiej, jak wygląda w Polsce życie z HIV. To cenne wsparcie – ocenia Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci, w ramach którego finansowane są takie inicjatywy jak “Pozytywna adaptacja”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.